Barna foltok a bőrön: ősszel érdemes kezelni

Az ősz beköszöntével megváltozik az időjárás, a hőmérséklet, és más környezeti hatások érik a bőrünket, mint nyáron. Éppen ezért ugyanúgy, ahogyan ilyenkor a ruhatárunkat is lecseréljük, érdemes a bőrápolási rutinunkat is az évszakhoz “finomhangolni”.

Az őszi hónapokban sem kell teljesen más termékeket használnunk, hiszen az évszakváltás nem változtatja meg az alap bőrtípusunkat. Viszont a bőrünk állapotára hatással lehetnek a megváltozott környezeti tényezők. Az egyik leggyakoribb kérdés az őszi bőrápolással kapcsolatban, hogy ebben az időszakban is kell-e fényvédőt használni. A válasz pedig az, hogy igen, kell. A fényvédő felhős, borult időben is fontos, mivel az UV-sugarak jelentős része a felhőkön is áthatol, éppen ezért ilyenkor is lehet bőrkárosító, illetve bőröregítő hatásuk.

Fordítsunk figyelmet a hidratálásra

Ősszel sokan tapasztalják, hogy a bőrük szárazabbá válik, aminek több oka is lehet. Ha valaki túlzásba vitte a napozást nyáron, különösen fényvédő nélkül, akkor vízhiányosabb lehet a bőre, illetve esetenként gyulladások is előfordulhatnak. Éppen ezért ebben az évszakban érdemes hangsúlyt fektetni a bőrünk rehidratálására, a gyulladáscsökkentésre, illetve a bőr védőrétegének erősítésére, regenerálására. Jó szolgálatot tesznek ilyenkor a pro- és prebiotikus bőrápoló készítmények, melyek segítenek helyreállítani a bőrfelszín mikrobaegyensúlyát.

Hidratálásra érdemes olyan hatóanyagokat keresni, mint a hialuronsav, a béta-glükán, az aminosav komplexek, az argánolaj, az édesmandulaolaj, a jojobaolaj, a szkvalán és a glicerin. Bőrnyugtatásra, regenerálásra válasszunk olyan termékeket, amelyekben centella (ázsiai gázló), ceramidok, panthenol, aloe vera, zöld tea vannak, gyulladáscsökkentésre pedig beválthat az azulén, a kamilla, az allantoin, a betain és a kenderolaj is.

Hiperpigmentáció: van megoldás erre is

Az őszi időszak remek alkalom arra, hogy kezeljük a nyáron kialakult pigmentfoltokat. Erre a célra igénybe vehetünk kozmetikai, illetve esztétikai bőrgyógyászati speciális kezeléseket. Ha otthon próbálkoznánk vele, akkor keressünk olyan termékeket, amelyekben retinol- vagy retinolszármazék, niacinamid, C-vitamin, arbutin, illetve azelainsav vannak. Ezek mind segíthetnek a hiperpigmentáció halványításában, de csak akkor, ha mellette lelkiismeretesen fényvédőzünk ebben az időszakban is, hiszen a pigmentfoltok nagy részének kialakulásáért, illetve sötétebbé válásáért is az UV-sugarak felelnek.

bőrápolás, bőrgyógyászat
Az őszi hónapokban kiemelt figyelmet kell fordítanunk a bőrápolásra. Fotó: Getty Images

Fókuszban a bőrfelszín megújítása

Szintén ősszel lehet érdemes hámlasztó kezelésekbe kezdeni – ezek a hiperpigmentáció halványítása mellett a bőrfelszín megújításában is segítenek. Szintén léteznek kozmetikai, illetve esztétikai bőrgyógyászati módszerek, de házilag használható készítményeket is beépíthetünk a bőrápolási rutinunkba. Fontos, hogy ha korábban még nem hámlasztottunk, akkor mindig gyenge hatóanyagtartalmú termékkel kezdjünk, és fokozatosan emeljük a használat gyakoriságát, illetve váltsunk magasabb hatóanyagtartalmú termékekre.

Zsíros bőre a BHA-savak (szalicilsav), száraz, érett, napkárosodott bőrre az AHA-savak (glikolsav, tejsav, mandulasav), érzékenyebbre pedig a PHA-sav használata javasolt. Mindig tartsuk be azokat az utasításokat, amelyeket a termék gyártója a kozmetikum címkéjén feltüntet. Emellett az őszi időszakban érdemes olyan kozmetikai kezelésekbe fogni, amelyek a bőrfelszín felsértésével járnak. Ilyenek például a dermaroller vagy a mezopen – fontos, hogy ezekkel házilag ne próbálkozzunk, mert komoly bőrsérüléseket, illetve akár életre szóló hegesedést is előidézhetünk velük.

Kerüljünk mindent, ami száríthatja a bőrt

Általános szabály a hűvösebb, szelesebb évszakban, illetve a fűtésszezon elkezdődésével, hogy igyekezzünk a bőrünket minél jobban óvni a kiszáradástól. Ne tusoljunk és mossunk arcot túl meleg vízzel, kerüljük az erősen habzó lemosók, bőrtisztítók használatát, illetve ne vegyünk túl hosszú ideig tartó, forró kádfürdőket napi szinten, mert ezek erőteljesen száríthatják a bőrt. Emellett, ha a lakásunk levegője túl száraz, érdemes lehet beszerezni valamilyen párásító készüléket, mivel ez is segíthet csökkenteni a bőrszárazságot. Érdemes magunknál hordani valamilyen arcpermetet, amellyel befújhatjuk az arcunkat, ha napközben a belső terekben húzódni kezd a bőrünk, ez is segíthet a hidratálásban. Keressünk olyan hatóanyagokat, mint a hialuronsav, a betain, a panthenol, az aloe vera, a zöld tea vagy a rózsavíz.

A gélesebb, tejesebb állagú krémekről, testápolókról az őszi időszakban érdemes lehet a testesebb, gazdagabb krémekre, testvajakra váltani, ezek enyhíthetik a bőrszárazságot, viszketést, húzódó érzést. A shea vaj, mandulaolaj, ceramid, allantoin, lanolin, glicerin beválhatnak a fűtésszezonban jelentkező bőrszárazság kezelésére. Ilyenkor jön el a tápláló arcolajak használatának ideje is, ezeket használhatjuk önmagunkba, illetve akár a megszokott hidratáló krémünkhöz is cseppenthetünk belőlük – keressünk argán-, avokádó-, makadámi-, vagy édesmandula olajat tartalmazó termékeket.

A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra