A nők bőre ekkor van a legjobb állapotban

Azt, hogy éppen milyen állapotban van a bőrünk, számos külső és belső tényező befolyásolhatja. Nőknél az is számít, hogy menstruációs ciklusuk melyik szakaszában vannak, mivel a szervezetben zajló hormonhullámzások a bőrre is hatnak. Ha tisztában vagyunk azzal, éppen melyik periódusban vagyunk, akkor összehangolhatjuk bőrápolásunkat a szervezetünkben zajló folyamatokkal.

Sok nő tapasztalja, hogy a menzesze elmúltával a bőre szebb, tisztább lesz, és elmúlnak a vérzés előtt, illetve alatt kialakult pattanásai. Ez annak köszönhető, hogy a vérzés utáni 5-10 napban csökkenni kezd a szervezetben a progeszteron szintje, az ösztrogéné pedig lassan emelkedik. Az ösztrogénszint emelkedése egyes esetekben az arra hajlmosaknál fokozhatja a bőr kiszáradását, ilyenkor azt érezhetjük, hogy a bőrünk feszül, kissé fénytelen, esetleg foltokban hámlik is. (A menstruációs ciklus átlagosan 28 napig tart, a vérzés első napjával kezdődik. A ciklusnak több szakasza van, a különféle hormonok pedig más-más arányban termelődnek a szervezetben, ami a bőr állapotára is hatással van.)

A bőrszárazság enyhíthető olyan hatóanyagokkal, amelyek erősítik a bőr védőrétegét, és segítenek benttartani a nedvességet. Ilyenek a ceramidok, az aloe vera, a hialuronsav, a szkvalán, a centella, a glicerin, a poliglutaminsav vagy a nátrium-PCA. A gyengédebb savas hámlasztók is segíthetnek ilyenkor, a zsírosabb bőrűek a BHA-savat, esetleg az AHA-savak közül a mandulasavat válasszák, a szárazabb bőrűeknek a tejsavas, illetve PHA-savas hámlasztók javasoltak, utóbbiakat az érzékenyebb bőrűek is használhatják. Emellett érdemes figyelni arra is, hogy elegendő folyadékot és egészséges zsírokat tartalmazó ételeket (zsírosabb húsú halak, olajos magvak, avokádó) fogyasszunk.

menstruáció, bőrápolás
Azt, hogy éppen milyen állapotban van a bőrünk, számos külső és belső tényező befolyásolhatja. Fotó: Getty Images

Ciklus közepe: megszépül és felragyog a bőr

A legtöbb nő bőre a legjobb állapotban a ciklus közepén, a 11-21. nap között van, mivel ilyenkor vannak a szervezetben leginkább egyensúlyban a hormonok. A bőrproblémák enyhülnek, a bőr egészségesebb, ragyogóbb, hidratáltabb és feszesebb, különösen a 10-14. nap környékén, amikor az ösztrogénszint a legmagasabb. Ilyenkor a nők hangulatuk javulását is megfigyelik, csinosabbnak, vonzóbbnak érzik magukat, ami annak is köszönhető, hogy a bőrük látványosan szebb lesz. A bőr vérkeringése felélénkül, lendületet kap a kollagéntermelés és a különféle termékekben lévő hatóanyagok is jobban felszívódnak. Érdemes tudni, hogy ilyenkor a legalacsonyabb a fájdalomküszöb is, így a kozmetikai kezeléseket, gyantázást érdemes lehet erre az időszakra időzíteni.

A bőr irritációra való hajlama is csökkenhet, ha valamilyen új hatóanyagot szeretnénk bevezetni a bőrápolási rutinunkba, akkor azt időzítsük erre az időszakra (de előtte végezzünk pöttytesztet a fülünk mögött, a nyakon, esetleg a csukló belső oldalán). Helyezzük a hangsúlyt a bőr hidratálására, táplálására, jöhetnek az anti-aging hatóanyagok, antioxidánsokat tartalmazó termékek. Ilyenkor is ügyeljünk arra, hogy ne hanyagoljuk el a mindennapos arctisztítást, hidratálást és fényvédelmet sem, akármennyire is jó állapotban van éppen a bőrünk.

Menzesz előtt és közben: ilyenkor kell leginkább figyelni a bőrünkre

A ciklus 22-4. napján, tehát a menzeszt megelőző héten, illetve a vérzés alatt jelentkeznek leggyakrabban bőrproblémák, mivel ilyenkor fokozódik a progeszteron, illetve az androgén hormon termelődése. A premenstruációs szindróma kellemetlen tünetei (puffadás, folyadékvisszatartás, hangulatingadozás, fokozott éhségérzet, mellfeszülés, fáradtság, alacsonyabb fájdalomküszöb) mellett a bőrünk is “nyűgösebb” lehet.

Fokozódhat a bőr érzékenysége, zsírosodása, gyulladásra való hajlama, pattanások jelenhetnek meg, különösen az arc alsó harmadában, illetve az állvonalban, amelyek akár egészen nagyok és fájdalmasak is lehetnek. Ebben az időszakban érdemes kicsit még jobban figyelni a táplálkozásra, az egészséges ételek fogyasztására, a stressz levezetésére és arra, hogy eleget aludjunk.

Fontos a bőr tisztítása, de olyan termékekkel, amelyek nem szárítják túl, mert ez is csak fokozhatja a faggyútermelődést. Érdemes a menzesz előtt és alatt olyan kozmetikumokat használni, amelyek bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő és a bőr védőrétegét erősítő hatóanyagokat tartalmaznak. A gyengéd savas hámlasztók mellett jól jöhetnek a jó minőségű agyagmaszkok fokozott zsírosodás esetén, illetve beválhatnak a bőr mikrobiomjának egészséges működéséhez hozzájáruló pre- és probiotikus termékek. Olyan hatóanyagokat érdemes keresni, mint a niacinamid, a panthenol, az azelainsav, a betain, a csiganyál, az azulén vagy a zöld tea.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra