Nem ódivatú a vízkúra

A vízterápia jótékony hatását már a rómaiak is felismerték, népszerűsége pedig napjainkban is töretlenül ível felfelé. Cikkünkből megtudhatják, miért érdemes fürdőbe járni!

Modern vízkúrák

A hidroterápia (vízzel való kezelés) magában foglalja az egyszerű borogatások, pakolások, a súlyfürdő, a víz alatti vízsugármasszázs, a víz alatti gyógytorna alkalmazását.

A vízbe merült testre ható igen jelentős felhajtó erő miatt sokkal könnyebb és kevésbé fájdalmas a kötött ízületeket átmozgatni, az esés veszélye is jóval kisebb. A víz alatti gyógytorna elsősorban a gerinc, a váll, a csípő, a térdízületi kopásos betegségek, csontritkulásos gerincfájdalom esetén és sportsérülések, balesetek utókezelésénél nagy hagyományokkal rendelkező kezelési módszer.

A víz alatti vízsugármasszázs a bőrfelszín masszírozása mellett a víz fizikai és kémiai tulajdonságainak köszönhetően is kifejti jótékony hatását. Mozgásszervi betegségekben, kimerültségi állapotokban, sérülések utáni utókezelésnél és a sportolók esetében az izmok lazítására kiterjedten alkalmazott módszer.

A súlyfürdő-kezelés alatt a beteg nyaki vagy hónalj alátámasztással felfüggesztett állapotban van a közel testhőmérsékletű vízben a derekára vagy bokájára erősített súlyokkal. Az eljárás célja egyes izomgörcsök oldása, idült gyulladásos folyamatok csökkentése, a csigolyaízületek merevségének mérséklése.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Korunk "hidromasszázsa", a jacuzzi (légbuborékfürdő) javítja a vérkeringést, frissítő, élénkítő hatása van. A víz és levegő keveréke a test teljes hosszában hat, ennek köszönhetően a testet érintőlegesen masszírozza, így segíti elő a periférikus keringés fokozását.

Melengető források

A termálvizek a föld mélyéből feltörő vizek, hőmérsékletük a 20-25°C-os hőmérsékletet meghaladja. A kifolyásnál 30°C-nál melegebb hőmérsékletű vizeket szokás hévíznek nevezni. A termálvizek fürdőkúra formájában ízületi megbetegedések kezelésére ajánlottak, jellemző görcsoldó, lazító hatásuk miatt igen közkedveltek. A meleg hatására a bőr vérellátása javul, az izmok relaxálódnak, a belső szervek véreloszlása átrendeződik. Számos népszerű fürdőhely a reumás betegek "Mekkája", a fővárosi híres fürdők mellett a teljesség igénye nélkül a hajdúszoboszlói, debreceni, harkányi, bükfürdői, a hévízi természeti források a hidroterápia alkalmazásának fellegvárai.

Ásványvíz és gyógyvíz

Ásványvíznek a literenként legalább 1 grammnál több oldott anyagot vagy literenként 0,5-1 gramm közötti oldott anyag tartalom mellett egyes komponenseket (biológiailag aktív anyagokat) meghatározott koncentráció felett tartalmazó vizet nevezzük. A gyógyvíz olyan ásványvíz, melynek természetes, orvosilag bizonyított gyógyhatása van külső vagy belső használat esetén. Az ásványvizek között az összetevők alapján megkülönböztetünk szénsavas, alkáli-hidrogén-karbonátos, földes-meszes, konyhasós, szulfátos, vasas, kénes, jódos és brómos valamint radioaktív vizeket.

  • A kloridos (konyhasós) vizek főleg nátrium-kloridot és kálium-kloridot tartalmaznak, nyálkaoldó tulajdonságuk miatt egyes légzőszervi megbetegedések esetén használhatóak. Fürdőként bőrgyógyászati kórképek, egyes krónikus bőrbetegségek (pikkelysömör, ekcéma) kezelésében hatásosak.
  • A kénes vizek mozgásszervi megbetegedéseknél és bizonyos bőrgyógyászati betegségek (pikkelysömör, seborrhoea) esetén fürdőkúra formájában nyernek alkalmazást. A harkányi és a hévízi gyógyvíz kéntartalmú.
  • A jódos, brómos vizek szisztémás hatása igen kedvező. Gyakran tartalmaznak konyhasót a jodid- és bromidsók mellett. A jódos-brómos vizeket elsősorban az idült nőgyógyászati betegségek megszüntetésében alkalmazzák eredményesen. A bőrgyógyászatban a pikkelysömör gyógyításában, a mozgásszervi betegségek közül pedig a kéz és a láb ízületeinek sérülését követő rehabilitációban, degeneratív ízületi elváltozások esetén illetve a gerinc különféle idült gyulladásainak kezelésében hatásosak. A hajdúszoboszlói gyógyvíz is jódos-brómos víz.
  • A literenként legalább 1 gramm szén-dioxidot tartalmazó szénsavas fürdők hatására a lokális keringés fokozódik, a felszíni erek kitágulnak, az izomtónus megváltozik, az izmok vérellátása javul, az anyagcsere fokozódik.
  • A radioaktív vizek (rádiumsók és a bomlási termék) fokozzák a légzést, az anyagcserét, csökkentik a vérnyomást és a fájdalomérzést. A hévízi tó radioaktivitása jelentős.
  • Az ásványvizek jelentős része nyomelemekben is gazdag. Titán, vanádium, réz, cink, bárium, króm, mangán, vas, kobalt, nikkel, csak néhány azok közül, melyek gyakori alkotórészei a gyógyfürdők vizeinek.

A gyógyfürdő kezelés a víz felhajtóereje és hőfoka mellett az abban oldott ásványi anyagok kedvező hatását használja ki. A balneoterápia további lényeges elemei a természetes környezet, a mikroklíma, a tiszta levegő és az ehhez kapcsolódó pozitív lelki tényezők.

A gyógyfürdőkben számos kiegészítő kezelés várja a gyógyulni vágyó betegeket: gyógy-, frissítő masszázs, iszapkezelés, súlyfürdő, víz alatti gyógytorna és elektroterápiás kezelések.

Javallatok és ellenjavallatok

A gyógyfürdők és a hozzájuk kapcsolódó gyógykezelések igénybe vétele előtt feltétlenül javasolt a szakorvosi vélemény megkérése. Orvosi mérlegelést igényel a megfelelő fürdő kiválasztása, a fürdés időtartamának és a víz hőmérsékletének meghatározása a beteg kora, állapota és kísérő panaszainak ismeretében.

Fürdőreakciónak nevezzük azt a tünetegyüttest, melyet a gyógyfürdő kúra elején tapasztalhat a páciens: fájdalmai fokozódhatnak, közérzete rosszabbodhat, sőt hőemelkedés léphet fel.

A fürdőreakció előfordulási valószínűsége nagymértékben függ a beteg állapotától, szervezetének reakcióképességétől, az alkalmazott inger erősségétől. Elhúzódó mellékhatások vagy a tünetek súlyosbodása esetén szakorvosi konzultáció szükséges annak eldöntéséhez, hogy fürdőreakcióról van-e szó, vagy a beteg panaszai más okok miatt jelentkeznek.

A gyógyfürdők terápiás javallatai:

  • Mozgásszervi betegségek: idült idegfájdalmak és gyulladások, idült ízületi elváltozások, ínhüvely- és izomgyulladás, sportsérülések utókezelése
  • Krónikus bőrgyógyászati betegségek (psoriasis, ekcéma)
  • Nőgyógyászati panaszok: ovulációs zavarok, meddőség, egyes kismedencei gyulladások
  • Egyes szív- és érrendszeri panaszok, érszűkület bizonyos formái

A gyógyfürdőzés ellenjavallatai:

  • Magas vérnyomás súlyos esetei, szívritmuszavarok
  • Vérzékenység, vérző gyomor- és nyombélfekély
  • Heveny gyulladásos, fertőző, lázas megbetegedések
  • Degeneratív ízületi megbetegedések és reumatikus kórképek akut fázisa
  • Nagy felületű hámsérülések, fertőző bőrbetegségek
  • Daganatos betegségek akut szakaszai, rosszindulatú daganatos elváltozások
  • Várandósság időszaka
  • Pajzsmirigy túlműködés és epilepszia

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A metabolikus szindróma kardiovaszkuláris szövődményei

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: +1 °C

Borult, párás időben lesz részünk. Csapadéksáv vonul észak, északkelet felől dél felé, amelyből a hegyek kivételével eső várható, majd estefelé már síkvidéken is egyre több helyen hópelyhek keverednek az esőbe. Az északias szél az Alpokalján és a Zemplén térségében élénk, olykor erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 6 fok között alakul. Késő estére -1 és +4 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatásban lesz részünk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra