Így gyógyítanak az erdők

Dr. Eeva Karjalainen, a finn erdőkutató intézet szakértője szerint sokan ellazulunk és jól érezzük magunkat a természetben, de csak kevesen tudják, hogy a természet gyógyító hatását tudományos bizonyítékok is alátámasztják.

Az erdők és más természetes, zöld környezetek csökkentik a stresszt, javítják a kedélyállapotot, csökkentik a dühöt, illetve az agresszivitást és fokozzák az általános boldogság érzését. Az erdei séta ezen kívül az immunrendszerünket is erősíti azáltal, hogy növeli a ráksejteket elpusztító természetes ölősejtek aktivitását és számát.

Számos tanulmány kimutatta, hogy stresszes, illetve nagy koncentrációt igénylő helyzetek után az emberek jobban regenerálódnak természetes környezetben. A természet lágy ölén gyorsabban csökken a vérnyomás, a pulzusszám, az izomfeszültség és a stresszhormonok száma. A zöld környezetben a depresszió, a düh és az agresszivitás is csökken, a gyerekekben pedig enyhülnek a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar tünetei, amikor a természetben játszanak.

A mentális és érzelmi jólét mellett a leggyakoribb vényköteles gyógyszerek több mint a fele tartalmaz a természetből származó összetevőket: a petefészek- és az emlőrák ellen alkalmazott Taxolt például a tiszafából nyerik, a fogszuvasodás elleni Xylitolt pedig fakéregből vonják ki.

Dr. Karjalainen vezeti majd a 2010-es IUFRO Erdészeti Világkongresszus az erdők egészségügyi előnyeiről szóló ülését Szöulban. A szakértő szerint a zöld területek megóvása óriási jelentőséggel bír az emberek stresszmentesítésében és az egészségmegőrzésben. Pénzügyi előnnyel is jár, mivel javítja az emberek munkaképességét, és csökkenti az egészségügyi kiadásokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra