A hasfájás egy meglehetősen gyakori panasz, amelyet szinte mindannyian átélünk az életünk során. A probléma azonban sokféle lehet: érezhetünk például görcsöket, csikarást, tompa vagy éles fájdalmat, de a kellemetlen tünet erőssége és időtartama is változatos lehet. Ezeken kívül pedig - a kiváltó októl függően - különböző helyeken jelentkezhet a hasi fájdalom. Nézzük, mit jelez az egyes területek érintettsége.
Az alhasi fájdalmak okai
Alhasi fájdalomnak nevezzük, amikor a hasunk alsó harmadában, középen vagy teljes szélességben érezzük a panaszt. Ennek a leggyakrabban húgyúti fertőzés vagy bélelzáródás áll a hátterében. Nők esetében azonban ennél sokkal több kiváltó oka lehet az alsó hasi régióban érzett fájdalomnak. Okozhatja például menstruáció , méhen kívüli terhesség, vetélés, mióma vagy akár kismedencei gyulladás is.
Ha kifejezetten az alhasunk bal oldalsó része fáj, akkor vesegyulladásról, petefészek-cisztáról, Crohn-betegségről, daganatról vagy sérvről is lehet szó. Az alsó hasi régió jobb oldalán pedig jellemzően a vakbélgyulladás okoz heveny fájdalmat.
Középen is fájhat
A has középső harmadában jelentkező fájdalomnak is több oka lehet, például bélhurut vagy sérülés. De állhat a panasz hátterében urémia is, amely a vesék elégtelen működésének következménye, és azonnali orvosi kezelés igényel.
Ha a fájdalom inkább a jobb oldalra koncentrálódik, akkor gondolni kell az epeműködés zavarára, de az is előfordulhat, hogy "csak" székrekedéssel küzdünk. A köldök környékén jelentkező panaszok hasnyálmirigy-gyulladásra, vakbélgyulladásra vagy köldöksérvre is utalhatnak.
Ezt jelzi, ha felül fáj
Ha egészen felül, a bordák alatt érzünk hasi fájdalmat, az akár szívinfarktusra is utalhat, ezért ezt a panaszt ajánlott nagyon komolyan venni. Emellett epekőre, májgyulladásra és tüdőgyulladásra is figyelmeztethet a has jobb felső harmadában jelentkező panasz. Ha a fájdalom akár 3 órán keresztül is fennáll, jellemzően zsíros ételek fogyasztása után jelentkezik, esetleg hányinger és hányás is társul mellé, akkor epeproblémára is gyanakodhatunk - főleg akkor, ha a fájdalom a jobb borda és lapocka felé sugárzik.
A jobb oldalra kisugárzó felhasi fájdalom mögött gyomorfekély és hasnyálmirigy-gyulladás is megbújhat. A felső régió közepén jelentkező kellemetlenség szinte biztosan valamilyen gyomorbaj számlájára írható, szó lehet például gyomorsavtúltengésről, gyomorgörcsről vagy -fekélyről is. A bal oldalon észlelt panasz pedig lépmegnagyobbodásra vagy nyombélfekélyre is utalhat.
A szétterjedt fájdalom erre utal
Amikor nem lehet egyértelműen egy adott ponthoz vagy területhez kötni a hasi panaszt, akkor szétterjedt hasfájásról beszélünk. Ilyen esetekben irritábilis bél szindróma ( IBS ), Crohn-betegség, húgyúti fertőzés vagy valamilyen sérülés lehet a kiváltó ok.
Ha nem áll fenn konkrét szervi ok, akkor a hasfájást jó eséllyel megelőzhetjük, illetve megszüntethetjük, ha bizonyos dolgokon változtatunk az életmódunkban. Jó eredményeket érhetünk el például diétával, kis étkezésekkel - amikor naponta inkább többször, de alkalmanként kevesebbet eszünk -, valamint megfelelő stresszkezeléssel is. A tünetek ellen pedig bevethetünk házi praktikákat - például melegítő párnát vagy gyógyteát -, vagy használhatunk kifejezetten hasi panaszok enyhítésére szánt, vény nélkül kapható gyógyszereket. Ám ha ezek rövid időn belül nem hoznak enyhülést, mindenképpen keressünk fel egy szakembert.