Mozgásformák - ha fagy, akkor is!

Nézzük a hóesést ablakon át a kályha mellől? Teázgatunk a jó meleg szobában? A szervezetünk meghálálja, ha a téli időszakban is az aktív mozgást választjuk!

Mozogjunk többet, hogy egészségesek maradjunk, akár fagy, akár ezer ágra süt a nap. Ennek pedig legjobb módja, ha mindezt a természetben tesszük. Mielőtt azonban neki indulunk, íme, néhány tanács a kezdéshez:

Mire figyeljünk?

  1. A réteges ruházat viselése télen elengedhetetlen.
  2. Ellenőrizzük milyen biztonságos tapadást biztosító cipőnk van. (a mozgásformának és terepviszonyoknak megfelelően)
  3. Melegítsünk alaposan be, mielőtt aktív mozgásba kezdünk (egyensúly gyakorlatok beiktatása a rutin mozgás sorozatba nagyon fontos).
  4. Több időjárás jelentést tanulmányozzunk, hogy ismerjük, milyen körülményekkel találkozunk terepen.
  5. Túra esetén keressünk emelkedőket, dombokat. Ezek természetes „melegítőként” működnek, hiszen nagyobb energiakifejtést igényelnek.
  6. Többször, rövidebb ideig tartózkodjunk a szabadban.
  7. Válasszunk olyan mozgásformát, ami a legtöbb testrészünket megmozgatja.
  8. Ha új sportot fedezünk fel (például síelni kezdünk), először bérelhető felszereléssel ismerkedjünk a tevékenységgel.
  9. Ajánlott egy termoszban meleg folyadékot magunkkal vinni. Sose feledkezzünk meg a folyadékpótlásról!

Futás

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Aki a napjaiba már beillesztette a heti vagy napi futást, mint rutint, nem kérdés, hogy télen is kerít erre időt. A téli futó öltözetünk lehetőleg minden testrészünket fedje. A kezünk, fejünk és arcunk is kitett az alacsony hőmérsékletnek, így gondoskodnunk kell a védelmükről. Több rétegben viseljünk öltözetet, így ha mégis kimelegednénk, egy-egy felső réteget levehetünk.

Ha hóval fedett helyet választunk, akkor általában jó a futóterep. Mégis, néhány dolgot érdemes szem előtt tartani. A puha, friss havon sokkal biztonságosabb futni, mint a már összetömörített havon, és ügyeljünk a jégfoltokra. A havon való futás legbiztonságosabb módja, ha lassan haladunk, és fokozottan ügyelünk arra, hova tesszük a lábunkat.

Bár a téli futás nagyszerű élmény, azért nem legyünk hősök. Érdemes futó társat választani, aki bármilyen probléma esetén biztonságba tud helyezni, vagy segítséget hív.

Korcsolyázás

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay


A biztonságunk érdekében alaposan figyeljünk a bemelegítésre, és arra, hogy korcsolyánk alkalmas arra, hogy jégre menjünk. Ellenőrizzük, hogy a kiszemelt jégfelület jó állapotban van-e, ütések, olvadás vagy latyakos jég nem látszik rajta. Távolítsuk el a jégen látható kavicsokat, ágakat. A befagyott tavakon, folyókon, tavakon való biztonságos korcsolyázáshoz a jég vastagsága legalább húsz centiméter legyen. Ha nincs lehetőségünk természetes vizek felkeresésére, akkor télen bőven találhatunk városi, mesterséges jégpályákat, ahol kedvünkre körözhetünk jó zene mellett.

Szánkózás

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay



Jó móka a szánkózás, gyerekekkel vagy nélkülük is. Természetesen nem mindegy, hogy egy aprócska dombról vagy egy nagy hegy oldalán csúszunk lefelé. A legbiztonságosabb pozíció, szánkózás közben a az ülés, esetleg térdelés. A hason fekvés, fejjel előre testhelyzet, fejsérülés veszélyét jelentheti. A háton fekvés viszont növeli a gerinc vagy a gerincvelő sérülésének kockázatát. Győződjünk meg arról, hogy a választott, szánkózásra alkalmas domb mentes a veszélyektől – fák, sziklák, göröngyök, kerítések és hómentes helyek nincsenek rajta. Kerüljük a jéggel borított területeket. Figyeljünk arra, hogy a domb távol van az utaktól, folyóktól vagy vasutaktól, és hogy a domb alján van elég hely megállni. Vigyázzunk másokra is, a csúszás végén gyorsan hagyjuk el a területet, hogy ne okozzunk torlódást, balesetet.

Síelés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images


A síelést egyszer mindenkinek ki kell próbálnia. Semmihez nem hasonlítható tapasztalat  és az egyik legkiválóbb téli kalóriaégető mozgásforma. A síelés olyan pozíció tartást kíván meg, amely erősíti a combizmokat, a vádlit és a farizmot. A folyamatos egyensúlyozás, súlypontáthelyezés javítja a rugalmasságot, mivel gyakori és gyors irányváltásokat igényel a testtől. Csakúgy, mint minden sportágban, a sérülések esélyének csökkentése érdekében ajánlott kialakítani egy nyújtási rutint a lejtőn töltött nap előtt és után is.

A szabadban való tartózkodás és az edzések elősegítik az endorfinok fokozott termelését, ami boldogságérzés fokozó hatású. A napfény hatására a D-vitamin termelés fokozódik, ami különösen fontos télen mindenki számára, amikor kevesebb a napfény.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A metabolikus szindróma kardiovaszkuláris szövődményei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -1 °C

A szakadozott felhőzet mellett inkább csak rövid napos periódusokra kell számítani, de csapadék nem várható. Az északnyugati, nyugati szél az Észak-Dunántúlon és az északkeleti tájakon átmenetileg megélénkülhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 5 fok között alakul. Ma is kettős fronthatásban lesz részünk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra