Jó időben könnyebben gyűlne a pénz defibrillátorra

Jó idő esetén akár hatezer emberre számít az Egészségváros következő állomásán a házigazda Kiskunhalas kórházának vezetője, dr. Romhányi Zoltán. A befolyt összeget defibrillátorra és inkubátorra fordítanák.

Milyen a Bács-Kiskun megyeiek egészségi állapota? Van-e olyan egészségügyi probléma, vagy betegségcsoport, amelyre Kiskunhalason kiemelten kell figyelni?

A kiskunhalasi kórháznak szembe kell néznie a tanyasi emberek ellátásával kapcsolatos problémákkal. Ez azt jelenti, hogy a betegek hazabocsátására különös gondot kell fordítanunk, hiszen gyakran egyedül, vagy két-három idős ember él egy tanyán, olyan körülmények között, amelyek nehezítik a gyógyulást. A tanyán élő emberek számára az állatok és a föld az első, így jellemzően már nagyon betegen kerülnek kórházba. Az életmód miatt kiemelkedően sok a reumatológiai és kardiológiai megbetegedés, előbbinél jellemző a térd-, illetve csípőkopás. Két éve még Kiskunhalason volt a leghosszabb a csípőprotézisre a várólista: 20 év. Azóta a plusz forrásoknak köszönhetően javult a helyzet, de ma is öt és fél évet kell várni egy ilyen műtétre. Bács-Kiskun megyében ugyanakkor kevésbé jellemzőek az olyan urbánus betegségek, mint a prosztatagyulladás, vagy egyéb urológiai panaszok, illetve a mozgásban gazdag életmódnak köszönhetően a magas koleszterinszint okozta megbetegedések száma sem kirívó.

A Kiskunhalason üzemelő Kiskunhalasi Semmelweis Kórház hány ággyal, illetve hány dolgozóval látja el a betegeket?

Jelenleg 522 aktív és 50 rehabilitációs ágyunk van, krónikus ágyunk nincs. Létrehoztunk azonban egy 25 ágyas gondozási részleget, ám ez önköltséges. Rendszerint teltházzal üzemel, így itt is nagyobb osztályra lenne igény. Kórházunk valamennyi orvosi szakterületet lefedi, egyedül az onkológiát látja el Kecskemét vagy Szeged. Szemészeti és fül-orr-gégészeti osztályunkon nincs fekvőbeteg ellátás, csak egynapos sebészet, ahol kiemelkedően sok szürke hályog műtétet végzünk például. Összesen 752 munkaviszonyban és 95 megbízási jogviszonnyal dolgozó munkatársunk van.

Mekkora területet látnak el?

A fertőzőbeteg osztályunk az egész megyét, körülbelül 550 ezer főt, a reumatológia és a bőrgyógyászat a felét, 220 ezer főt. A többi területen ez a szám 130 és 145 ezer között mozog. A kórház mellett hozzánk tartozik még a keceli és a kiskőrösi szakrendelő is, ezeket is mi működtetjük.

Június elsején, szombaton Kiskunhalasra látogat a Richter Egészségváros, amely egy családi nappal egybekötött szűrővizsgálat-sorozat. Mekkora érdeklődésre számít?

Rendkívül nagy az érdeklődés, nem csak a helyiek, de a környékbeli polgármesterek is érdeklődtek a program iránt. Különösen azért, mert a legjobb, európai hírnevű szakembereink is ott lesznek a szűrővizsgálatok elvégzésénél. Ráadásul a kunok konok emberek, ha részvételről és a kórház támogatásáról van szó. Egyetlen visszatartó erő az időjárás lehet, de ha nem fog esni az eső, akkor arra számítok, hogy akár hatezren is ellátogathatnak a programokra.

Az Egészségváros keretén belül a Richter gyógyszercég jelentős adományt ad a helyi kórháznak - minél többen látogatnak ki és minél több vizsgálaton vesznek részt, annál magasabb összeget. Mire költenék a pénzt?

Szeptemberben fejeződik be egy nagy fejlesztésünk, az átépítés jelenleg is zajlik. Ennek keretében szeretnénk kiemeltté tenni a kardiológiai osztályt. Ehhez vásárolnánk három, magas színvonalú defibrillátor készüléket.

Mennyibe kerül egy ilyen gép?

Darabja 7-800 ezer forint, azaz összesen három millió forintból kijönne. Ha ezen felül maradna is a pénzből, azt a gyermekellátásra fordítanánk, CTG készüléket és inkubátort vásárolnánk.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

autizmus korai jelei
Ezek az autizmus első jelei – Már egészen kicsi korban megmutatkozhat
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
baleset
Filléres jégmentesítő trükk: sokáig tisztán tartja a járdát – Egyszerű konyhai eszközökkel megoldható
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: -2 °C
Minimum: -11 °C

A (zúzmarás) köd és a rétegfelhőzet kiterjedése napközben tovább csökken, eközben délnyugat felől egyre több, főként vastagabb magasszintű felhőzet érkezik, északkeleten várható a legtöbb napsütés. Legfeljebb a tartósan borult, ködös területeken fordulhat elő jelentéktelen hószállingózás, esetleg ónos szitálás. Az Észak-Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik a délkeleti szelet.A legmagasabb nappali hőmérséklet -7 és +2 fok között várható. Késő este -13, -3 fok várható. Az időjárási helyzet több szempontból is terhelő lehet az arra érzékenyek számára.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod!

Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.

D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod!

A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.