Meddig kell szedni a probiotikumokat?

A probiotikumok szedése az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen számos jótékony hatással bírnak az emésztőrendszerre és az immunrendszerre. Azonban gyakran felmerül a kérdés: meddig kell szedni őket?

Az erre adandó válasz több tényezőtől függ. Az első ok, hogy miért kezdte el szedni valaki a probiotikumokat? De az sem elhanyagolandó szempont, hogy milyen típusú készítményt választott, és milyen az általános egészségi állapota, főleg a gasztroenterális betegségeket illetően.

Mi az a probiotikum?

A probiotikumok olyan élő baktériumok és élesztőgombák, amelyek jótékony hatással vannak a szervezetre. Már eredendően is megtalálhatók a szervezetünkben. A probiotikus étrend-kiegészítők kiegészítik a meglévő „jó” baktériumokat és segítenek leküzdeni a kevésbé barátságos fajtákat, ezzel erősítik a szervezet védekezését a fertőzésekkel szemben.

<span>Rövid vagy hosszú távon szedjük?</span>

A probiotikumok szedési ideje attól függ, hogy milyen céllal alkalmazzuk őket. Néhány esetben elég lehet néhány hétig szedni őket, míg más helyzetekben hosszabb időtartam is szükséges lehet.

  • Antibiotikum-kúra alatt és után: Antibiotikumok szedése közben és utána gyakran ajánlott probiotikumokat fogyasztani, hogy helyreállítsák a bélflórát. Ebben az esetben legalább 2-4 hétig érdemes folytatni a probiotikumok szedését.
  • Emésztési problémák esetén: Ha puffadás, hasmenés vagy székrekedés miatt kezdünk el probiotikumokat szedni, akkor legalább 4-6 hétig érdemes kitartani. Amennyiben a tünetek javulnak, fokozatosan csökkenthetjük a dózist.
  • Krónikus betegségek vagy immunerősítés céljából: Ha valaki például irritábilis bél szindrómában (IBS) vagy más emésztőrendszeri problémákban szenved, a hosszú távú probiotikum-szedés is indokolt lehet. Ebben az esetben ajánlott orvossal konzultálni.
mikroorganizmusok közül sokA probiotikum baktériumai  természetes módon előfordulnak a fermentált élelmiszerekben, például joghurtban, kefirben és savanyú káposztában, vagy más fermentálással készülő termékben. Fotó: Getty Images
mikroorganizmusok közül sokA probiotikum baktériumai természetes módon előfordulnak a fermentált élelmiszerekben, például joghurtban, kefirben és savanyú káposztában, vagy más fermentálással készülő termékben. Fotó: Getty Images

<span>A nagy dilemma: folyamatosan szedjem vagy csak kúraszerűen?</span>

A probiotikumokat kúraszerűen és folyamatosan is lehet szedni. A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy folyamatosan nincs szükség probiotikumok szedésére, ha valaki kiegyensúlyozott étrendet követ és egészséges a bélflórája.

  1. Kúraszerű szedés: Az egyik legjobb megoldás, ha 1-2 hónapos kúraszerű szedés után szünetet tartunk. Így elkerülhető, hogy a szervezet hozzászokjon, és ösztönözhetjük a természetes bélflóránk működését.
  2. Folyamatos szedés: Akik gyakran küzdenek emésztési problémákkal, vagy krónikus bélbetegségekkel élnek, azok számára a folyamatos szedés előnyös lehet. Ebben az esetben érdemes időnként más törzseket tartalmazó készítményre váltani.

<span>Milyen probiotikumot válasszunk?</span>

A probiotikum összetétele más, hiszen a különböző baktériumtörzsek eltérő hatást gyakorolnak a szervezetünkre.

  • Lactobacillus és Bifidobacterium törzsek: Általánosságban ezek a legelterjedtebb és leginkább kutatott probiotikumok, melyek segíthetnek az emésztési problémák és az immunerősítés terén.
  • Saccharomyces boulardii: Ez egy élesztőgomba, amely kifejezetten hatékony lehet antibiotikum okozta hasmenés és utazók hasmenése ellen.
  • Multitörzseket tartalmazó probiotikumok: Olyan készítmények, amelyek többféle probiotikus törzset tartalmaznak, és így szélesebb körű hatást fejtenek ki.

<span>Mikor kell abbahagyni a probiotikum szedését?</span>

A probiotikumokat általában jól tolerálja a szervezet, de vannak esetek, amikor érdemes abbahagyni vagy szünetet tartani:

  • Ha hosszabb ideig szedve sem tapasztalunk javulást.
  • Ha puffadás, fokozott gázképződés vagy egyéb kellemetlen mellékhatások jelentkeznek.
  • Ha a célzott problémát sikerült megszüntetni.

Ne felejtsük azonban, hogy a probiotikumokat természetes formában is elfogyaszthatjuk. Ezen mikroorganizmusok közül sok természetes módon előfordul a fermentált élelmiszerekben, például joghurtban, kefirben és savanyú káposztában, vagy más fermentálással készülő termékben.

A probiotikumok szedési ideje egyénenként eltérő lehet. Általánosan elmondható, hogy rövidtávon (2-6 hét) kúraszerűen szedhetők, egy antibiotikumos kezelés után vagy emésztési panaszok esetén, míg krónikus gasztroenterális problémák esetén hosszabb időn át is alkalmazhatók. A legjobb eredmény érdekében érdemes időnként váltogatni a törzseket, és figyelni a szervezet reakcióira. Amennyiben bizonytalanok vagyunk, mindig konzultáljunk orvossal vagy dietetikussal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúl fölé fátyolfelhőzet sodródik, másutt nagyrészt derült idő várható, csak kisebb körzetekben maradhat réteges felhőzet. Csapadék nem lesz. A délnyugati szél délnyugaton, nyugaton helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 7 és 12 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél kissé hűvösebb lehet a hajnal. Fronthatással ma sem kell számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra