Undorító dolgok élnek az ágyneműnkben

Ha nem figyelünk eléggé oda hálószobánk tisztaságára, ágyunkat rövid időn belül hívatlan vendégek milliói áraszthatják el.

Ágyneműt cserélni és ágyhuzatot mosni senki sem szeret - az egyedülálló férfiak pedig különösen nem. Egy USA-ban készült felmérés eredménye szerint ugyanis a 18 és 25 év közötti egyedülálló férfiak 55 százaléka évente mindössze négyszer húz fel frissen mosott huzatot a paplanra és a párnára. És hogy ez miért is probléma? Azon kívül, hogy nem túl komfortos minden este egy piszkos ágyban álomra hajtani a fejünket, a megfelelő higiénia hiánya még betegségekhez is vezethet.

Nem kívánatos szobatársak

Minden áldott este körülbelül 1,5 millió elhalt bőrsejtet hullajtunk le magunkról. Gondolhatnánk, hogy ezek a bőrsejtek egyszerűen csak lerakódnak és felgyülemlenek ágyunkban, ám nem teljesen így van. Elhullajtott hámsejtjeink ugyanis táplálékul szolgálnak az ágyneműnkön (is) élő, szabad szemmel nem látható, pókszabású kis élőlényeknek, a háziporatkáknak . Ezek az állatok ott találhatók meg nagy számban, ahol a hámsejtek felhalmozódnak, így hát érthető módon, minél tovább alszunk ugyanabban az ágyneműben, és minél több hámsejt gyűlik össze rajta, annál több élelmet biztosítunk az atkáknak. És minél több élelemhez jutnak, annál gyorsabban tudnak szaporodni. Tehát, ha nem húzunk fel rendszeres időközönként új ágyneműt, rövid időn belül milliónyi hívatlan szobatárssal oszthatjuk majd meg ágyunkat.

Poratka: hogyan száműzzük otthonunkból? Részletek !

Allergiásak is lehetünk rájuk

Jó tudni, hogy a lakóhelyiségekben megtalálható allergének közül a háziporatka vált ki leggyakrabban légúti allergiát. De nem is maga az állat váltja ki az allergiás reakciót, hanem az atka levegőben szálló, beszáradt széklete.

a háziporatka vált ki leggyakrabban légúti allergiát.
A háziporatka vált ki leggyakrabban légúti allergiát. Fotó: iStock

Ráadásul nem a poratka az egyetlen, ami az ágyneműnkre telepedve veszélyeztetheti az egészségünket. Ha nem mossuk ki a párnahuzatot, akkor bizony nagy esély van rá, hogy egy idő után különféle gombák telepedjenek meg rajta. Egy korábbi tanulmányban megállapították, hogy egy átlagos párna 16 különböző gombafajnak és milliónyi spórának is otthont adhat. A leggyakrabban az Aspergillus fumigatus nevű fonalas gomba jelenlétét mutatták ki, amely pedig potenciális veszélyt jelent az egészségünkre. Nem csak allergiás reakciót válthat ki, de akár életveszélyes tüdőbetegséget okozhat.

Még több betolakodó

És ha mindez még nem lenne elég: ha nem cserélünk rendszeresen ágyneműt, akkor a gombákon és a háziporatkákon kívül más hívatlan ágytársakkal is számolnunk kell. Egy tanulmányban azt is kimutatták, hogy a mosatlan párna- és paplanhuzatokon 39-szer több baktérium telepedhet meg, mint az háziállatok etetőtálkáján. Sőt, piszkos ágyneműnk 1000-szer több baktériumnak adhat otthont, mint a vécéülőkénk. A vizsgálatban a többi között a Staphylococcus aureus baktréium jelenlétét mutatták ki.

Mi magunk is bajt okozhatunk

Mindezek mellett a piszkos ágyneműktől még pattanásosak is lehetünk. Az arcunkra kent mindenféle kozmetikum - legyen az smink vagy csupán valamilyen arcápolókrém - lefekvés után átvándorol a párnahuzatunk, amin idővel felhalmozódik, mígnem a huzatunk gyakorlatilag egy túlméretezett sminklemosó kendővé változik. Ezek a lerakódások pedig a következő éjszakán visszakerülnek az arcunkra, eltömítik a pórusainkat, és reggelre meg is jelennek a pattanások.

Fontos a rendszeresség!

Szerencsére ezekre a problémákra van egy meglehetősen egyszerű megoldás: mossunk és cseréljünk rendszeresen ágyneműt. A szakértők azt javasolják, hogy hetente essünk túl a procedúrán, és a használt lepedőt és huzatokat minél magasabb hőfokon mossuk ki.

Forrás: businessinsider.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra