A történelem során először Európa teljesen kivezetheti a dohányzást – azonban nem tilalmak és korlátozások révén, hanem a füstmentes alternatívákra való áttérés felgyorsításával. Többek között erre a megállapításra jutottak az European Policy Innovation Council (EPIC) független kutató- és tanácsadó szervezet szakértői, akik friss tanulmányukban a cigarettázás társadalmi hatásaival és a dohányipar jelenlegi helyzetével is foglalkoztak.
Európa-szerte egyre szigorúbb szabályozásokkal próbálják visszaszorítani a dohányzást, az adatok alapján azonban a kontinensen továbbra is több millióra teszik a cigarettázók számát. A kutatásban megállapították: a dohányzás elleni hatástalan háború folytatása helyett Európának egy olyan ártalomcsökkentő stratégiát kellene alkalmaznia, amely arra ösztönzi a dohányosokat, hogy kevésbé káros, füstmentes alternatívákra térjenek át. Jó példaként említették Svédországot, ahol a hagyományos dohánytermékek fogyasztása olyan mértékben visszaszorult, hogy az ország már idén elérte az Európai Unió 2040-re kitűzött célját, vagyis sikerült a felnőtt lakosság körében a cigarettázók arányát 5% alá csökkenteni. A svédek titka a snüssz mellett a nikotinpárnák, e-cigaretták és hevített dohánytermékek elérhetőségében, illetve az ösztönző adópolitika kialakításában rejlik.
A kutatás kiemeli, hogy a teljes tiltásnak nagyon súlyos gazdasági következményei is lehetnek. A dohányipar Európában közvetlenül és közvetve csaknem 2,1 millió munkahelyet biztosít, ez Bécs teljes lakosságának felel meg. A szektor a kontinensen évente 224 milliárd euróval hozzájárul a teljes GDP-hez, ami 11%-kal nagyobb, mint a telekommunikációs (130,3 milliárd euró) és a textilipar (71,5 milliárd euró) együttes teljesítménye, és a teljes európai GDP 1,3 százaléka. A szigorú szabályozások továbbá teret engedhetnek a feketepiac bővülésének, ami miatt ellenőrizhetetlen hátterű termékek áraszthatják el a piacokat, amelyek az egészségre fokozottan káros anyagokat tartalmazhatnak.
Mint írták, az innováció kihasználásával és a fogyasztói magatartás megváltoztatásával Európa gazdasági katasztrófa nélkül szüntetheti meg a dohányzást, vagy anélkül, hogy az embereket a feketepiacok vagy a külföldi versenytársak felé terelné.