Megvan az ideális hőmérséklet alváshoz

A bűvös szám a 18,3: a kutatók szerint ez a hálószoba ideális hőmérséklete, ilyen hőfokon lesz tökéletes az éjszakai pihenés.

A Maastricht University kutatói tanulmányukban részletezik azt, hogy számos modern irodaépületben olyan hőfokot állítanak be, ami az 1960-as években volt elfogadható. Ezen hőmérséklet egy átlagos, 40 éves, 77,5 kilós férfi anyagcsereszintjéhez van beállítva . A nőknek lassabb az anyagcseréjük, így nem generálnak annyi testhőt az asztalnál ülve, mint a férfiak. Ezért is van az, hogy ha egy férfi állítja be egy szobában a hőmérsékletet, azt a nők általában hidegnek tartják és a felsőjükért nyúlnak. És ez még csak az iroda – a hálószobai hőmérséklet beállítása nagy kompromisszumokat igényel, viszont a pihenés minősége múlik rajta.

Az amerikai NSF alváskutató alapítvány úgy véli, tudja a megoldást: a bűvös szám a 18,3 Celsius fok. Természetesen annak is megvan a trükkje, hogy miért ilyen alacsony az alváshoz ideális hőmérséklet. Testhőmérsékletünk a mélyalvás közben alacsony és csak az alvásciklus végén kezdünk el melegedni – agyunk ezzel is jelzi testünknek, hogy ideje felébredni.

Az ideális hőmérsékletű szobában sokkal pihentetőbb az alvás

Az alváshiány hatására módosulnak a test belső órájáért felelős gének. Ez pedig megváltoztathatja testhőmérsékletet, étvágyat, sőt az agyműködést is. Erről bővebben olvashat Ha alacsonyabban tartjuk a hálószoba hőmérsékletét, gyakorlatilag segítünk testünknek a pihenésben . Ha túl meleg lenne, az megzavarja testünk természetes folyamatait és sokkal nyugtalanabbak leszünk éjszaka. Ez természetesen változhat – vannak olyanok, akik inkább a 19 vagy a 20 fokig is elmennek, testüknek ugyanis ez felel meg jobban. Az is kérdés, hogy a termosztát állítgatása miként befolyásolja a rezsit. Szakértők megkülönböztetik a nyári és a téli időszak során követendő stratégiát.

Nyáron nem javasolt a kilengés: ha 18,3 Celsius fok az alvási komfortzónánk, más időszakban se nagyon térjünk el ettől a beállítástól. Egy hűtőrendszerben ugyanis a kompresszor több energiát használ az induló fázisban, mint a működtetés során. Ha a légkondit arra késztetjük, hogy nagyobb változást eszközöljön a hőmérsékletben akár reggelre, akár a hazaérkezés idejére, az sok energiát vesz igénye, ez pedig magasabb villanyszámlát jelent.

Télen azzal lehet spórolni, ha 1-2 fokkal a komfortzónánk alá állítjuk be a hőmérsékletet. Egy fűtött lakásban a hőmérséklet egy fokos módosítása 6 százalékkal változtatja meg az energiafelhasználást, azaz ha feltekerjük a fűtést , ennyivel nő, ellenkező esetben pedig csökken.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől a Dunántúlon, valamint északkelet felől a keleti országrészben tovább szakadozik, csökken a felhőzet. A középső és déli tájakon azonban tartósan felhős marad az idő, ott még az esti órákban is előfordulhat zápor, havas eső zápor, illetve hózápor. Az északias szél késő délutántól elkezd veszíteni az erejéből. Késő estére többnyire -3 és +5 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteo: hidegfront, hózápor és viharos szél nehezíti a hétfőt

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra