Konyhai eszközök: mi lehet veszélyes?
Fa legyen, műanyag vagy esetleg alumínium? Tisztában vagyunk-e azzal, milyen (tároló)edényeket, konyhai eszközöket érdemes használnunk, és hogy hogyan hatnak ezek az egészségünkre? Zoltai Annát, a Nébih osztályvezetőjét kérdeztük.

Tényleg jobb a fa vágódeszka?
Mit mond a jogszabály?
Az élelmiszerrel érintkező anyagokra vonatkozó jogszabály alapján különböző követelményeket kell teljesíteni. Ezek az anyagok rendkívül összetettek és sokfélék lehetnek, ezért szigorú rendeletek állnak a háttérben a forgalomba hozatalt illetően. Így például:
- semmilyen módon nem veszélyeztethetik az emberi egészséget
- nem idézhetnek elő elfogadhatatlan változást az élelmiszer összetételében
- nem változtathatják meg kedvezőtlen irányba az élelmiszerek összetételét
- nem téveszthetik meg a fogyasztót
Műanyag: elöregszik
Az anyag egyre népszerűbb, hiszen könnyen előállítható és olcsó - ám pont ezek a tulajdonságok vetnek fel kérdéseket azzal kapcsolatban, egészséges-e a használatuk. A szakember szerint nincs baj velük, ha megfelelően használjuk őket. Azonban ami fontos, műanyag edényekben, flakonokban ne tároljunk savanyú élelmiszert huzamosabb ideig, erre a célra sokkal megfelelőbb az üveg és a porcelán. Kivétel ez alól a kifejezetten savanyú étel (savanyúságok) tárolására készített műanyag hordók, edények. Az olcsó, erős színű, újrafelhasznált műanyagot is érdemes kerülni.Külön figyelmet kell fordítani a műanyag edények élettartamára, mivel ezek az anyagok elöregszenek, elfáradnak. Elszíneződés, eldeformálódás esetén célszerű megválni tőlük. Ugyanez igaz az eldobható eszközökre, melyeket érdemes egy használat után kidobni.
Alumínium: teának nem a legjobb
Mivel az élelmiszer tárolása során az edényből kioldódhat az alumínium, ezért érdemes külön odafigyelni használatukra, savanyú, vegyi hatású élelmiszert ne tároljunk alumíniumedényben. A teafőzőket ne súroljuk ki, hagyjuk meg a bennük keletkezett réteget. Ami viszont fontos, ne tároljuk benne hosszasan a teát, mivel annak csersavtartalma agresszíven viselkedik az alumíniumedénnyel.Mázas agyagedény: ólmot tartalmazhat
A mázas edények közül azok használhatók, amelyeken ott a jelzés, miszerint étkezési célokra készítették. Sok esetben ezek csak dísztárgyak, így kerüljük azok konyhai használatát, a máz ugyanis ólmot tartalmazhat, melynek kioldódása mérgezéshez vezethet. Tehát az ólomtartalmú mázas edényeket is kerüljük el.Zománcos edények: ne sérüljön!
Ezek az eszközök biztonságosak, de ha lepattan róluk a zománcos felület, akkor az abban rejlő fémek kioldódhatnak, ráadásul így nehezebb tisztán tartani is.Gyorsriasztási rendszer működik
Az Európai Unió gyorsriasztási rendszere hatékonyan figyelmezteti a tagállamokat, ha egy-egy termékkel kapcsolatban probléma merülne fel. Ha bármely edénnyel, eszközzel probléma lépne fel, azt a Nébih azonnal kivonja a forgalomból. Azon termékek, melyek nem kapták meg az "étkezési célokra használható" jelzést, nem hozhatók forgalomba.
A PFAS jelzésű serpenyőről már írtunk korábban - felreppenhetnek ugyanis olyan hírek, hogy jobban járunk ha inkább kidobjuk ezt az eszközt, mivel káros anyagok oldódhatnak ki belőle főzés közben. A szakember szerint a PFAS jelzésű serpenyőket 2010 óta vizsgálják, ekkor ugyanis több panasz is érkezett e konyhai kiegészítőkkel kapcsolatban. A hatóságok elrendelték a termékek azonnali ellenőrzését, annak ellenére, hogy megállapították, a serpenyők nincsenek káros hatással a lakosság egészségére. Az anyagot azóta vizsgálják, ám nincs további információ az egészségkárosító hatásáról.
Értékelje a cikket!