Gyakori az otthoni félregyógyszerezés

Nemcsak a kórházak követnek el hibát a betegek gyógyszerezésével kapcsolatban, egy új amerikai tanulmány arra vet fényt, hogy a háztartásokban is ugyanilyen nagy problémáról van szó: minden nyolcadik percben rosszul gyógyszereznek egy gyermeket.

A leggyakoribb probléma a dupla gyógyszerezés (azaz ugyanazt a dózist kétszer kapja meg a gyermek): amely már önmagában jelzésértékű, hogy a szülőknek valahol vezetniük kellene, hogy gyermekük mikor és mit szedett be. Szerencsére ezen esetek csak a lehető legritkább alkalmakkor vezetnek halálhoz. Minderről a Pediatrics szaklapban olvashatunk többet.

Nem hat a gyógyszer? Lehet, hogy rosszul veszi be! Hét tipp, hogyan bánjon a gyógyszereivel, kattintson! Az adatok a National Poison Database System mérgezési adatokkal foglalkozó adatbázis 2002-2012-es időszakából származnak: a kutatás pedig ezek alapján elég visszafogott adatokkal dolgozik, hiszen nem mindenki jelenti be az otthoni mérgezési eseteket, már csak azért sem, mert lehet hogy nincs is tudatában annak, hogy hibázott.

A tanulmány szerint több mint 696 ezer hat évesnél fiatalabb gyermekkel történt már valamilyen félregyógyszerezés kórházon kívül: ez évi leosztásban 63 358 eset, azaz nyolcpercenként egy.

Veszélyes lehet az otthoni gyógyszerezés

Minél fiatalabb az adott gyermek, annál nagyobb esélye van a hibának, részben azért is, mondja a tanulmány, mert az idősebb gyermekek már maguk is fel tudják hívni a figyelmet arra, hogy gyógyszerüket már bevették .

A félregyógyszerezési hibák során a nem a megfelelő készítményt adták a gyermeknek . Ezen hibák 93,5 százalékát otthoni körülmények között el lehetett hárítani, csak az esetek 5,1 százalékában kellett kórházba vonulni. A csaknem 700 ezer esetből összesen 25 vezetett sajnálatosan halálesethez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra