Pontatlanabbá váltak a meteorológiai előrejelzések (2022.03.17.)

Az orosz-ukrán háború miatt jóval kevesebb adat áll a meteorológusok rendelkezésére, ami miatt az előrejelzések is pontatlanabbá válhatnak.

Az ukrajnai háború miatt a meteorológiai adatok is hiányosan érkeznek, romlik az előrejelzések minősége - írja a 24.hu . Fennáll a veszélye, hogy akár szélsőséges viharokat sem fogunk tudni megfelelő időelőnnyel előre jelezni.

A tavalyi időjárás lehet az "új normális" Hőhullámok, áradások, aszályok, erdőtüzek, időjárási rekordok jellemezték tavaly a világot éghajlati szempontból - állapította meg Kis Anna meteorológus a Másfélfok - Éghajlatváltozás közérthetően című szakportálon közzétett elemzésében .

Fontos adatoktól esnek el a mérőállomások

A nemzetközi légi közlekedés 2020-ban a koronavírus-járvány kitörése miatt szinte teljesen leállt, és bár a vakcinák elterjedésével újra több gép szállhatott fel, az orosz-ukrán háború miatt ismét visszaesett a térségben a légiforgalom. A polgári repülőgépeken sok fontos meteorológiai műszer dolgozik, amelyek kiesése jelentősen szűkítette a beérkezett mérési adatok mennyiségét, így pedig nehézkesebbé vált az időjárás pillanatnyi állapotának felmérése.

A kevés adat miatt az időjárás változásait is nehezebb megjósolni. Fotó: Getty Images
A kevés adat miatt az időjárás változásait is nehezebb megjósolni. Fotó: Getty Images

Ugyanakkor az ukrajnai háború miatt jelenleg is több millió négyzetkilométernyi kelet-európai térségből hiányoznak és/vagy hiányosak a repülőgépekről származó információk, emellett hatalmas területről a földi állomások adatai is - mondta a portálnak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa.

A szakember szerint az adathiány miatt már a közelmúltban is szűkült az az időkeret, melyen belül pontosan meg lehetett jósolni a várható időjárást. Félő, hogy a későbbiekben szélsőséges viharokat sem tudnak majd megfelelő időelőnnyel előre jelezni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra