Téli sportsérülések: tanácsok a megelőzéshez

Télen is érdemes rendszeresen mozogni, illetve a szezonális sportok nyújtotta lehetőségeket kihasználni, ám az egészségmegőrzés érdekében néhány alapvető szabályt mindenképpen be kell tartani.

A sí- és snowboard-balesetek - például a ficam , a húzódás és a törés - rendkívül gyakoriak. "Nem számít a felkészültségi szint, bárkivel megtörténhet a baj a lejtőkön" - figyelmeztet Dr. Allston Stubbs, az egyesült államokbeli Wake Forest Baptista Orvosi Központ professzora az intézmény sajtóközleményében.

"A sérülések többsége a nap végén következik be. Fontos tehát átgondolni, hogy az a bizonyos utolsó kör tényleg belefér-e, főleg akkor, ha fáradt az ember" - tette hozzá a szakértő. Dr. Stubbs azokat a szabályokat is elárulta, melyek betartásával minimálisra csökkenthető a kockázat.

Elővigyázatossággal elkerülhetők a sportsérülések (Fotó: Europress)

  • Kulcsfontosságú az izmok felkészítése a megerőltető mozgásra. Sporttevékenység előtt elengedhetetlen az alapos bemelegítés, hiszen a hideg izmok, ínak és ízületek sérülékenyebbek. Inkább maradjon a pálya szélén az, aki fáradt, vagy fáj valamije!
  • Érdemes órákat venni egy profi oktatótól, és tartózkodni a magányos lesiklástól.
  • Több réteg könnyű, laza, valamint víz- és szélálló ruhát szükséges viselni a téli sportolás alkalmával. Célszerű minden lehetséges védőfelszerelést beszerezni, természetesen a sisakot és az ízületvédőket is beleértve.
  • A lábbelivel szemben alapvető elvárás, hogy biztosítsa a meleget, a szárazságot és a boka megfelelő helyzetét.
  • Mozgás előtt, közben és után is gondoskodni kell a megfelelő folyadékbevitelről, lehetőleg víz formájában.

Sportolás utáni fájdalom jelentkezésekor hatékony lehet az érintett terület húszperces jegelése, majd néhány órás pihentetése. Ezt a rutint egy-két napon keresztül célszerű folytatni.

"A tanácsok megfogadása nem azt jelenti, hogy intsünk búcsút a felhőtlen időtöltésnek. Sőt, inkább lehetővé teszi a havas pályák örömteli kihasználását " - összegezte Dr. Stubbs.

Az ízületeket az ízületi tok és az ízületi szalagok erősítik. Baleset következtében a tok és a szalagok is sérülhetnek, ennek következményeként alakul ki a ficam. Ficamról akkor beszélünk, ha az ízületi porcfelszínek (vápa és a fej) elmozdulnak egymástól. Teljes ficam (luxatio) esetén a vápa és a fej teljesen eltávolodik egymástól, míg a részleges ficamnál (subluxatio) az ízületi felszínek (a fej és a vápa) távolodnak el, az ízületi rés megnagyobbodik, az ízületi tok és a szalagok megnyúlnak, de a fej még az ízületen belül marad.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra