Lombikprogram: a gyerek után kéne fizetni
Két hete ígérte meg újra a kormány, hogy a nem túl távoli jövőben duplájára emeli a támogatott lombikkezelések számát. Felmerül azonban a kérdés, hogy az állam miért a beavatkozásokat állja, és miért nem azt fizeti ki, ha megszületett egy baba.
Miután Veres András győri megyés püspök augusztusban valláserkölcsi szempontból bűnösnek ítélte a mesterséges megtermékenyítésben résztvevő szülőket, Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője újfent bejelentette, hogy a kormány továbbra is támogatja a lombikprogramot, sőt még jobban kibővíti lehetőségeit.

A jövőben ha az első öt lombikeljárás valamelyike sikerrel jár, akkor a következő gyermek, gyermekek esetében is további négy-négy alkalommal támogatják a beavatkozást. Emellett mérséklik a kezelésekhez szükséges gyógyszerek térítési díját is: a jelenlegi 70 százalékról 90 százalékra növelik a támogatást. Megint elhangzott az a korábbi ígéret is, hogy évi 6 ezerről 12 ezerre növelik az államilag támogatott lombikkezelések számát. Azzal, hogy megduplázzák a beavatkozások mennyiségét, lényegesen nő majd a gyermekszám is, egyelőre azonban csak becsülni lehet, hány párnak jelent majd ez valódi segítséget.
Évente nagyjából kétezer gyermek születik orvosi segítséggel Magyarországon, a támogatással azonban 3-4 ezerrel több babára számítanak a döntéshozók. A kérdést, miszerint a 12 ezer tervezett beültetésből miért "csak" 5-6 ezer gyerek jön majd a világra, egy neve elhallgatását kérő lombikapuka válaszolta meg a Házipatika.comnak, aki a feleségével együtt hét gyötrelmes évet várt a csodára.
Nem halad a dolog
A 24.hu augusztusban arról számolt be, hogy Dr. Kaáli Nagy Géza szerint több mint két évvel ezelőtt, az akkori egészségügyért felelős államtitkár már megígérte, hogy megduplázzák az államilag támogatott lombikbébi kezelések számát. Ha akkor ez megtörtént volna, Magyarországon ma 3 500 lombikbébivel több élne - nyilatkozta. "Idén tavasszal újabb kormányhatározat született arról, hogy a finanszírozott lombikbébi kezelések számát 6 ezerről 12 ezerre emelik" - emlékeztetett Kaáli, majd hozzátette, hogyha ez a határozat áprilisban bevezetésre került volna, akkor ma 350 kismama járna terhesgondozásra az országban, lombikbébivel a szíve alatt.
"Valahol dicséretes, hogy az állam kifizet öt kezelést, mert a legtöbb országban nincs így. Van, ahol egyáltalán nem fizetik, van, ahol egyet-kettőt állnak, és olyan is akad, ahol az egészségbiztosítástól függ a támogatás mértéke. Ez nemzetközi összehasonlításban is soknak számít, tehát érezhető, hogy a kormánynak ez fontos. Vagyis nem mondhatjuk, hogy nem akarnak erre költeni, bár szerintem nem a lombikbeavatkozásokat kellene kifizetni, hanem azt, ha születik gyerek. Ez pedig egy óriási különbség.
Jelenleg ugyanis abban érdekelt a rendszer, hogy a meddőségi központok, amelyek nagyrészt magánvállalkozások, folyamatosan lombikbeavatkozásokat toljanak rá a szerencsétlen párokra. És nem feltétlenül az a legjobb, ha elsőre összejön a baba, hiszen akkor csak egyszer tudják kiszolgálni az adott párt. Nem akarok senkit meggyanúsítani, de ha egy párra öt OEP által fizetett lombikot nyomnak rá, és van ott két-három saját finanszírozású is, akkor nyolcszor annyit keresnek rajta, mintha elsőre megoldódott volna a probléma. És legalább ötvenszer annyit, mintha esetleg lombik nélkül estek volna teherbe egy rendes kivizsgálás után."
Hogy működik Magyarországon a meddőség?
"Ha természetes úton nem jön össze a baba, a pár előbb-utóbb megérkezik a nőgyógyászához. A szakorvos ezután elképesztően egyszerű rutinok alapján megnéz bizonyos dolgokat. Hogyha azok nincsenek rendben, akkor valamilyen irányban elindul a kezelés, ha viszont semmi durvát nem talál, akkor a páciensek viszonylag hamar elkerülnek egy meddőségi centrumba. A nőgyógyász ugyanis sokszor nem érzi magát felkenve arra, hogy megoldjon egy meddőségi esetet, helyette inkább továbbküldi a párost. Ezek a magánvállalkozások pedig nyilván abban érdekeltek, hogy elinduljon a meddőségi kezelés. Az embernek ez persze nem tűnik fel, mert azt hiszi, ez a normális, ez a protokoll, és ez az, aminek történnie kell."

Kié a felelősség?
"A magyar egészségügyben nem dokumentálják kellő gondossággal a műtéteket, nincsenek videofelvételek, nem tüntetik fel azt sem, hogy egy adott beavatkozást milyen feltételezésekkel, célokkal, és kimenettel végeztek el. Átláthatatlan az is, ha valaki belép az állami rendszerbe, majd kijön belőle. Utána elmegy magánrendelésre, de azért a háziorvosával még felírat valamit. Az egész egy nagy kuszaság, így pedig nincsenek valódi felelősök a hibák mögött."
Aki gyereket akar, menjen külföldre?
Nem éri meg késlekedni!
"Amikor valaki megkérdezi az orvosait, érdemes-e kimenni külföldre, akkor hárítanak. Itthon elképesztően nagyképűek a sztárorvosok és a professzorok, az esetek jelentős részében azonban nincs mögöttük szakmai teljesítmény. Borzasztó pénzeket lehet ezzel keresni, nagyon nagy urak mozognak ezekben a körökben, de elképesztően alacsony a szakmai színvonal. Hosszú ideig mérlegeltem több orvos beperlését, de aztán egyszer csak megszületett a kislányom, és akkor már semmi más nem érdekelt."
Értékelje a cikket!