Az Európai Unió (EU) szabályozásának megfelelően a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kiadta legfrissebb értékelését a magyarországi természetes fürdővizek minőségéről. Mutatjuk, mi derült ki ebből.
Így teljesített a mintegy 290 hazai fürdőhely
A jelentésben négy év (2021-2024) adatait elemezték. Ez alapján azt lehet mondani, hogy a hazai természetes vizű strandok túlnyomó többsége kiváló vagy jó minősítést kapott, akadt viszont 1-2 problémás hely is – olvasható a Termál Online összefoglalójában.
A 2024-es adatok szerint 288 természetes fürdőhely van regisztrálva Magyarországon, és ezek 96,5 százaléka jó vagy kiváló besorolást. Egészen pontosan 193 helyen kiváló, valamint 58 strandon jó minőségű a víz. Négy helynek csupán tűrhető minősítést tudtak kiosztani, míg az alábbi 5 fürdőhelyet a legrosszabb, „kifogásolt” kategóriába sorolták:
- Makó Maros Kalandpart,
- Mosonmagyaróvár Báger-tó Szabadstrand,
- Sándorfalva Nádastó Szabadidőpark,
- Vadna-Park Üdülőközpont 1. strand,
- Vadna-Park Üdülőközpont 2. strand,
Fontos még kiemelni, hogy 28 fürdőhely jelenleg nem rendelkezik hivatalos minősítéssel. Többségüknél még nem is áll rendelkezésre a minősítéshez szükséges négyéves adatsor. A fürdővízminőségi térképet egyébként itt éred el.
Ezért fontos a jó minősítés
Mint kiderült, a népszerű üdülőhelyek – például a Balaton-parti, a Tisza-tavi vagy a Velencei-tavi strandok – és a folyóparti fürdőhelyek egyaránt jól teljesítettek. A szakértők ajánlása szerint természetes vízben való fürdésre érdemes kiváló vagy jó besorolású strandok közül válogatni, ugyanis ezeknél a legalacsonyabb a szennyezés és az esetleges megfertőződés kockázata.
A nem ellenőrzött vagy kifogásolt minősítésű fürdőhelyeken ellenben igen nagy a fertőzésveszély. Ez azt jelenti, hogy könnyen összeszedhetsz ott egy hányással-hasmenéssel járó megbetegedést, esetleg szem- vagy fülgyulladást.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images