Fertőzés, amit ide-oda adogathatnak a párok

Ha valami nem stimmel odalent, van esély rá, hogy nemcsak magunkat, hanem a párunkat is kezelni kell. De legalábbis érdemes figyelmeztetni arra, hogy nála is megjelenhetnek a gombás fertőzés tünetei. Amennyiben ezt elmulasztjuk, az is előfordulhat, hogy egymásnak adogatjuk a betegséget. Halogatni kár: a pingpongeffektus miatt ugyanis rendkívül hosszú ideig tarthat, mire megnyugtató megoldást találunk a problémára.

Már az orvos és a patikus előtt is kellemetlenül érezhetjük magunkat, ha bevalljuk: furcsa dolgokat tapasztalunk az intim tájakon. Még kínosabb lehet, amikor a párunkkal beszélünk erről. Mégis szükséges, hiszen elképzelhető, hogy mielőtt a tüneteket magunkon észrevettük volna, már át is adtuk a fertőzést, amely szexuális úton is terjed. Kezelésre ezért nemcsak nekünk, hanem a partnerünknek is szüksége lehet, hogy megelőzzük azt az akár hetekig is tartó, további problémákat okozó folyamatot, amikor egymásnak adjuk oda-vissza a betegséget. Partnerünk kezelése pedig feltétlenül indokolt akkor, ha nála is jelentkeznek a tünetek.

Hüvelygomba szex után: Megcsal a párom? Hüvelyfolyás, viszketés, fájdalom - a hüvelygomba tipikus tünetei, amelyektől a nők háromnegyede élete során legalább egyszer biztosan szenved. De mire utalhat, ha a kellemetlen panaszok közvetlenül a szexuális együttlét után jelentkeznek? A választ itt olvashatja.

A gombás fertőzés tünetei

A gombás fertőzésnek egyáltalán nem kell ahhoz súlyosnak lennie, hogy szörnyen rosszul érezzük tőle magunkat. Az intim tájékon viszketést, a hüvelybemenet környékén sajgó, égő érzést tapasztalhatunk, a szeméremajkak beduzzadhatnak. Az érintett területeken kiszárad, illetve berepedezhet a hám. Ezen kívül sűrű, szagtalan, sárgás vagy fehér, darabosabb, túrós állagú hüvelyváladék is megjelenhet. Éles fájdalmat érezhetünk vizeléskor és a nemi aktus során is.

A hüvelygomba egyik legjellemzőbb tünete a szűnni nem akaró viszketés. Fotó: iStock
A hüvelygomba egyik legjellemzőbb tünete a szűnni nem akaró viszketés. Fotó: iStock

Pontosan milyen betegségről van szó?

Az úgynevezett vulvovaginalis candidiasis (hüvelygomba) a női intim testrészek egyik leggyakoribb fertőzése. A statisztikák szerint a hölgyek háromnegyede átesik rajta életében legalább egyszer. De olyanok is lehetnek, akik hosszú ideig, akár éveken keresztül szenvednek tőle. A kialakulásában több gombafaj vesz részt, amelyek az egészséges hüvelyben is előfordulnak. (Leggyakrabban egyébként a Candida albicans nevű gomba tehető felelőssé a kór megjelenéséért.) Betegséget azonban nem okoznak mindig, hiszen a szervezet védekezőrendszere meg tudja akadályozni, hogy elszaporodjanak. A gond akkor van, ha legyengül az immunrendszerünk: ilyenkor nemcsak a hámsejtekben, hanem a mélyebben fekvő szövetrétegekben is gyulladás alakulhat ki.

A védekezésben a legnagyobb szerep az úgynevezett tejsavbaktériumoknak, idegen szóval Lactobacillusoknak jut, amelyek tejsavvá bontják a szénhidrátokat, ezzel biztosítva a hüvely megfelelő, enyhén savas kémhatását. Amennyiben megváltozik a hüvelyflórában található baktériumok aránya, ezzel együtt a kémhatás is, kiszolgáltatottakká válunk a fertőzésekkel szemben.

Mit tegyünk, ha megfertőződtünk?

A betegség kezelése receptre felírható gombaellenes készítményekkel lehetséges, ezért mielőbb keressük fel nőgyógyászunkat, aki kenetvétellel és laboratóriumi vizsgálattal pontosabban ki tudja választani a számunkra legmegfelelőbbet. A tünetek mielőbbi enyhítésére patikában vény nélkül kapható helyi hatású kenőcsök, kúpok közül választhatunk kiegészítő terápiát. Emellett természetesen értesítsük partnerünket is. Az ő kezelése akkor válhat szükségessé, ha a tünetek nála is megjelennek, vagy ha a panaszaink makacsul vissza-visszatérnek. Ilyenkor ugyanis elképzelhető, hogy a párunk bár tünetmentes, mégis hordozza a kórokozót, amellyel újra és újra megfertőz bennünket. A legbiztosabb az, ha önmegtartóztatóak vagyunk, és egy időre lemondunk a szexuális élet örömeiről. Ha viszont már nem tudunk várni, akkor legyünk körültekintőek az összebújás alatt is. Fontos, hogy lehetőleg semmiféle hámsérülést ne okozzunk az intim tájakon, mert az tovább növeli a fertőzés kockázatát. És mindenképpen használjunk óvszert akkor is, amikor a kezelést már elkezdtük, hogy ezzel is kivédjük a pingpongeffektust.

Hogyan előzzük meg a gombás fertőzést?

Kerüljük a felesleges antibiotikum-kúrákat, hiszen ilyenkor nemcsak a káros baktériumokat, hanem a hasznosakat - köztük a hüvely védekezőképességét biztosító tejsavbaktériumokat - is elpusztítjuk. Ha mégis szükséges a gyógyszer szedése, próbáljuk helyreállítani a megtizedelt Lactobacillus-állományt helyi hatású készítmények segítségével. Ne vigyük túlzásba az intim mosakodók, illetve irrigálók használatát sem, hiszen ezekkel is "kimoshatjuk" a hüvelyből a hasznos bacilusokat. Figyeljünk oda az intim higiéniára, főleg a menstruáció alatt. Azaz cseréljük gyakran a tamponokat, illetve a betéteket.

Válasszunk természetes alapanyagú fehérneműt, bugyit, hálóinget, pizsamát. A műszálas darabokba ugyanis akár télen is könnyen beleizzadhatunk, a meleg és nedves környezet pedig kedvez a gombák szaporodásának. Szokjuk meg, hogy a fehérneműket legalább 60 fokon mossuk, mert ezen a hőmérsékleten pusztulnak el a kórokozók. Végül: óvjuk az egészségünket és támogassuk az immunrendszerünket a leghidegebb hónapokban is. Amennyire lehet, fogyasszunk antioxidánsokban, vitaminokban és rostokban gazdag ételeket, azaz zöldségeket és gyümölcsöket, kerüljük a szénhidrátban dús fogásokat, és legyünk mértékletesek a cukorfogyasztás területén is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra