Tényleg létezik másnaposság elleni csodaszer?

Ha másnaposságról van szó, a legtöbbünknek megvan a maga receptje, ami enyhíti a kellemetlen tüneteket. De vajon létezik olyan módszer, ami mindenkinek használ?

Infúzióval a másnaposság ellen

A másnaposság nem tart örökké, de nem mindegy, milyen gyorsan múlik el. Ennek jegyében terjedtek el az olyan típusú infúziók, amelyek segítségével gyorsan helyrejöhetünk egy durvábban sikerült éjszaka után.

Ahogy Amelia Nierenberg írja a The New York Times oldalán, a másnaposság tüneteinek enyhítésére specializált infúziók körülbelül tíz éve jelentek meg az Egyesült Államokban, és ma már egészen sokrétűvé váltak a szolgáltatások. Van, ahol már egyfajta wellnessé vált a dolog, például az infúzió mellett igénybe vehető krio- és infraszauna-terápia is. Sőt, olyan szolgáltatás is elérhető, ahol egyenesen házhoz viszik az infúziót, ha az illető annyira rosszul lenne, hogy már elindulni se tud – tetemes felárért persze. Egyes vállalkozások külön kitelepülnek például fesztiválok helyszínére, de Las Vegasban is lehet találni ilyen infúziókat.

Dr. Ali Raja, a Massachusetts General Hospital sürgősségi osztályának helyettes vezetője kifejtette a The New York Times-nak, hogy abban nincs új, hogy a kiszáradt betegek infúziót kapnak, ez nem jár veszéllyel rájuk nézve. Amitől igazán előnyösek a másnaposságra kapott infúziók, az a gyorsaságuk miatt van: órákon (vagy akár több napon) át tartó szenvedés helyett egy óra alatt helyrehozzák az ember. „Végül mindenki beér a célba, de így valószínűleg sokkal gyorsabban” – mondta a lapnak.

Ezt teszi az alkohol a szervezettel

A másnaposság érzésének többféle összetevője van. Az alkohol egyrészt a vesére hat, dehidratációt okoz a szervezetben, és el tudja tolni az ásványi anyagok szintjét. Ez részleges magnézium-, kálium-, és kalciumhiánnyal jár. Illetve az alkohol bomlásterméke az aldehid, ami fejfájást és hányingert okozhat” – magyarázza Dr. Gulyás Tamás aneszteziológus, a Fájdalom Ambulancia orvosa, ahol többek között a másnaposság tüneteit enyhítő infúzió is elérhető.

másnaposság
Egy egész, de akár több napot is megkeseríthet a túl sok alkohol. Fotó: Getty Images

Ezeken kívül a Healthline gyűjtése szerint az alkohol irritációt okoz és növeli a savtermelést az emésztőrendszerben. Attól függően, hogy valaki mennyit iszik, az alkohol felgyorsíthatja vagy lelassíthatja a táplálék áthaladását a gyomor-bél traktuson. Ez hányingerrel, hányással és hasmenéssel járhat.

Az immunrendszert is gyengítheti, valamint kevesebb cukrot termel miatta a szervezet. Az alacsony vércukorszint pedig fáradtsággal, ingerlékenységgel, szédüléssel járhat.

Ezen kívül az erek kitágulnak alkoholizálás közben. Az értágulás pedig fejfájással jár.

És bár a sok ivás miatt elálmosodik az ember, nem tudja magát pihentetően kialudni. Így másnap a szokásosnál jóval fáradtabbnak, nyomottabbnak érezheti magát.

Az, hogy kit mennyire visel meg az ivászat, számos tényezőtől függ.

  • Az ember személyisége: egy tanulmány szerint azok, akik félénkebb természetűek, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak szorongást másnaposan. 
  • Genetikai tényezők is számítanak, valamint az is befolyásolja, hogyan bontja le valakinek a szervezete az alkoholt, ha a családjában előfordult alkoholbetegség. 
  • Minél rosszabb valakinek az egészsége, annál jobban megviseli a másnap. 
  • A kor is fontos befolyásoló tényező. 
  • Egyes kutatások szerint a nők rosszabbul tűrik, mint a férfiak.
  • A dohányzás, a kábítószer-használat, és a késői fekvés is ronthat a tüneteken.

Ásványi anyagokkal a szervezetért

Azzal, hogy intravénásan juttatjuk be a folyadékot, kikerüljük az émelygést. Ezen kívül a koktélban vannak ásványi anyagok, vitaminok, köztük különböző B-vitaminok, amelyek segítenek az agyi anyagcserében, illetve hányáscsillapítót is tartalmaz. Ha szükséges, adunk hozzá fájdalomcsillapítót is.

A különböző praktikák a másnaposság ellen általában azért nem működnek, mert az ember annyira rosszul van, hogy nem tudja alkalmazni őket. Egy infúzió esetében nem kell azzal is számolni, hogy a gyomorból még fel tud-e szívódni a folyadék

– magyarázza Dr. Gulyás Tamás.

A csak ásványi anyagokat tartalmazó elegy így biztonsággal adható bárkinek. Ahhoz viszont, hogy már gyógyszerek is legyenek benne, egy előzetes felmérés, illetve a beteg kórtörténete szükséges.

másnaposság
Az infúzió után gond nélkül folytathatjuk a napunkat. Fotó: Getty Images

Az infúzió körülbelül fél-egy óra alatt csöpög le, ennyi idő elég is arra, hogy valaki összeszedje magát, és ez a hatás utána egész nap kitart. Arról viszont ne feledkezzünk meg, hogy egy invazív beavatkozásról van szó, aminek meglehetnek a maga kockázatai – igaz, ritka esetben, de vezethet például fertőzéshez vagy a véna sérüléséhez.

Amit semmiképp se tegyünk

Számos tanácsot olvashatunk mindenféle módszerről, amelyekkel megúszhatjuk a másnaposságot, vagy túllehetünk rajta pillanatok alatt. Az egyik legelterjedtebb a „kutyaharapást szőrével” módszer, amelynek lényege, hogy másnap is iszunk valamilyen alkoholos italt.

Bár még több alkoholtól egy időre jobban érezheti magát az ember, valójában csak tovább húzzuk a másnaposságot általa. Ráadásul ez a módszer csak erősíti az alkoholtól való függőséget

– magyarázta Amanda Beaver dietetikus a Houston Methodistnak.

Vannak, akik a nagyobb bajt úgy akarják megelőzni, hogy lefekvés előtt bevesznek valamilyen gyógyszert – ezzel viszont szintén csak árthatnak. „Az első dolog, amivel tisztában kell lenni, hogy az alkohol és a paracetamol együttesen káros lehet a májra. Az ibuprofénhez is gyakran nyúlnak, de ez valójában fokozhatja a gyomorsav felszabadulását - és ezzel tovább ronthatja a gyomor irritációját, amit az alkohol okozott. Mielőtt bármilyen gyógyszert beveszünk, mindig olvassuk el a betegtájékoztatót, és kérjünk az orvosunktól konkrét javaslatokat” – magyarázza Beaver.

Sokan a kávéra esküsznek, hiszen minden nap az adja meg a kellő löketet reggelente – azonban másnaposság esetén csak egy időre tudja enyhíteni a fáradtságot, az állapotunk nem javul tőle. „Nincs tudományos bizonyíték arra vonatkozólag, hogy a kávé bármilyen hatással lenne a másnaposságra” – mondja Beaver.

másnaposság
Igyekezzünk pótolni a folyadékot. Fotó: Getty Images

A legjobb, ha egyszerűen csak vizet iszunk: már lefekvés előtt egy pohár segíthet, illetve ezzel kezdjük a napot is – javasolja Dr. Thomas Waters sürgősségi orvos a Cleveland Clinic oldalán. Nem kell egyben lehajtani, ha nem esik jól a gyomrunknak, inkább csak kortyonként, de igyunk gyakran, hogy az elveszített folyadékot pótoljuk. Akár különböző sportitalokat is vehetünk, mert sok bennük az ásványi anyag. Kiadós és nehéz reggeli helyett válasszunk szintén folyadékban gazdag ételeket, mint a görögdinnye, eper és sárgadinnye. Egy pirítós vagy egy bagel is képes megemelni a vércukorszintet, miközben kíméletesek a gyomorhoz. Ha van elég erőnk hozzá, rántottát is készíthetünk, mivel a tojás tele van olyan tápanyagokkal, amelyek segíthetnek a szervezet helyreállításában.

Így előzd meg

A válasz tehát nem: nincs csodaszer, egyedül a megelőzés. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy sose igyunk alkoholt, de némi odafigyeléssel nem lesz utána problémánk. A WebMD az alábbiakat javasolja:

  • Igyunk kevesebbet, azaz tudjuk a határainkat, és ne lépjük át őket. Van, akinek már egy pohár italtól fáj másnap a feje, más pedig gyakorlatilag annyit ihat, amennyit akar, mégis gond nélkül átvészeli a következő huszonnégy órát (persze ez nem jelenti azt, hogy nem kell mértéket tartania). 
  • Ne igyunk éhgyomorra, mert úgy csak gyorsabban szívódik fel az alkohol. Igyunk egy pohár vizet minden alkoholos ital között, így elkerüljük a kiszáradást. Így ráadásul lassabban fogyasztjuk az alkoholt. 
  • Lassan iszogassunk, mondjuk csak egy pohár italt egy óra alatt, így a szervezetünknek van elég ideje feldolgozni az anyagot. Ez különösen akkor fontos, ha pezsgőt vagy más szénsavas alkoholtartalmú italokat iszunk. A buborékok ugyanis növelhetik az alkohol felszívódási sebességét. 
  • Lehetőleg kerüljük a sötét italokat, mint például a bourbont, a whiskey-t, a brandyt, a sötét söröket és a vörösborokat. Ezek ugyanis nagy mennyiségben tartalmaznak olyan vegyületeket, amelyek súlyos másnaposságot okoznak. Jobban járunk a ginnel, a vodkával, a világos sörökkel, illetve a fehérborokkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra