Hogyan kezeljük a fájó derekat?

Amikor fájni kezd a derekunk, leggyakrabban lumbágóra gyanakszunk, amely egy-két nap pihentetéssel otthon is kezelhető. Ha azonban a fájdalom más tünetekkel (például zsibbadással vagy érzéskieséssel) is jár, keressünk fel orvost!

Otthoni kezelés

Az első lépés, hogy egy-két napon keresztül folyamatosan feküdjünk, csak vécére menjünk ki. Ha ez nem javít jelentősen a helyzeten, forduljunk orvoshoz, vagy növeljük az ágynyugalom időtartamát egy-két hétre. A fájdalom és az izommerevség csillapítását elősegítheti a nem-szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az ibuprofen szedése, de csak emiatt nem fog megszűnni a fájdalom, legfeljebb átmeneti enyhülést hoz. Hasonló hatással bírnak a különböző izomlazító krémek is.

Derékfájás: nem mindig az az oka, amit hiszünk!

Ha a fájdalom gyengül, fokozatosan kezdjük el újra terhelni a derekunkat: az elején ne emeljünk, ne hajoljunk le. Ha ez megvan, elkezdheti a mozgást, legjobb ilyenkor a heti három-négy úszás.

A derékfájáson segíthet az orvos és a megfelelő gerinctorna
A derékfájáson segíthet az orvos és a megfelelő gerinctorna. Fotó: iStock

Az orvosnál

Ha a fájdalom nem szűnik az otthoni kezelés hatására, vagy rövid időn belül folyamatosan kiújul, forduljunk orvoshoz a panaszunkkal. Az orvos képalkotó vizsgálatok , röntgen, MRI vagy CT segítségével próbálja feltérképezni a helyzetet. Ezek segítségével derülhet fény a porckorongok rendellenességeire (például a sérvre), daganatra, sérülésre.

A derékfájás kezelése

Makacsabb derékfájás esetén fontos a fizikoterápia és a gerinctorna, melynek részeként a terapeuta tanítja meg a beteget a gyógytornagyakorlatok helyes elvégzésére.

Indokolt esetben komolyabb gyógyszeres segítségre is szükség lehet, például az ibuprofennél erősebb, vényköteles nem-szteroid gyulladáscsökkentőt írhat fel. Ezeket csak orvosi utasításra, a megbeszélteknek megfelelően szedhetjük. Szükség lehet szteroidinjekcióra is, amely csökkenti a gyulladást, így a fájdalmat is. Kábító hatású fájdalomcsillapítókat, mint például gyenge hatású kodeint csak rövid ideig, és szigorúan csak orvosi ellenőrzés mellett szedhetünk.

A TENS bőrön keresztüli elektromos idegingerlést jelent, amely megakadályozza, hogy a fájdalomjelzések elérjék az agyat. Abban az esetben szokták javasolni, ha a beteg számára valami miatt ellenjavallt a fájdalomcsillapítók szedése. A krónikus derékfájdalom kezelése eltérhet a többitől, egyes esetekben ilyenkor az antidepresszánsok jobban csökkentik az elhúzódó fájdalmat, mint a hagyományos fájdalomcsillapítók.

Ritkán, de előfordulhat az is, hogy műtétre van szükség, leggyakrabban porckorongsérv miatt. A műtétnek négy fajtája van: a diszkektómia, a laminotomia, a fúzió és az intradiszkusz elektrotermo terápia. Utóbbi hatékonysága még nem teljesen tisztázott.

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16, +21 °C
Minimum: +1, +7 °C

Napos időre van kilátás, csapadék nem lesz. Reggel északkeleten ködfoltok képződhetnek. Mérsékelt szél mellett 16, 21 fok közötti csúcshőmérsékletekre számíthatunk. Szerdán a frontmentes, de melegedő idő is okozhat panaszokat. Reggel kopásos, napközben gyulladásos ízületi bántalmak léphetnek fel, emellett a fokozottan érzékenyek migrént és koncentrálási problémákat is tapasztalhatnak. Ingadozhat a vérnyomás, a délelőtti órákban rosszullét jelentkezhet. A napsütés azonban kissé ellensúlyozhatja a tüneteket. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, kissé növekszik. A légnyomás alig változik.

Egészséget befolyásoló hatások: