Csomókban hullik a hajad? Ez állhat mögötte

Számtalan oka lehet a hajhullásnak. Sok esetben valamilyen egészségügyi problémát jelez, máskor viszont néhány életmódbeli változtatással vissza tudjuk fordítani a folyamatot.

Egy egészséges ember általában napi 50-100 hajszálat veszít el. Amennyiben azonban azt vesszük észre, hogy csomókban hullik a hajunk, akkor az valamilyen probléma jele lehet, és nem szabad félvállról venni - írja a Health.com.

Egy hajszál élete

Ahogy azt korábban írtuk, egy átlagos hajkorona 12000-14000 hajszálból áll, és ötévente megújul. Egy-egy hajtüsző az ember élete során körülbelül 10 hajszálat képes növeszteni, és egy hajszál körülbelül 6 évet él. Egy újszülöttnek körülbelül 5 millió szőrtüszője van, ez a szám az élet folyamán legfeljebb csökken, de nem nő. 

Egy hajszál élete három szakaszból áll:

  • anagén, azaz növekedési szakasz, 
  • katagén, azaz átmeneti szakasz, 
  • és a telogén, azaz nyugalmi szakasz.
hajhullás
A hajcsomók ijesztők lehetnek. Fotó: Getty Images

Mi okozhat hajhullást?

A hajunk állapotára és sűrűségére számtalan tényező hatással lehet, sokat sajnos nem is tudunk befolyásolni.

Genetika

Az örökletes hajhullás vagy androgén alopecia olyan hajhullás, amelyet genetika vagy hormonális egyensúlyhiány okoz, amely befolyásolja az androgén hormonokat (jellemzően a tesztoszteront). Ezt megállítani nem lehet, de egyes kezelésekkel lassítható.

Kor

A haj természetes módon kezd el ritkulni, és a növekedés is lassulni kezd a kor előrehaladtával. Az öregedés hatására ugyanis a hajhagymák végül leállnak a haj növesztésével. Az őszülés a haj szerkezetét is megváltoztatja, mivel a haj elveszíti a színét adó pigmentet. Az őszülő hajszálak pedig végül fehérré válnak.

Rákkezelés

Mind a kemoterápia, mind a sugárterápia a legtöbb esetben a haj elvesztésével jár, amit sajnos megelőzni sem lehet. A kemoterápia során használt szerek károsítják a szőrtüszőket, ami miatt mind a haj-, mind a szőrszálak kihullanak. Ennek mértéke függ attól, hogy pontosan mit kap a beteg a kezelés során. Van, akinek csak ritkulnak, elvékonyodnak a hajszálai, más pedig az egész testéről elveszítheti a szőrszálakat.

A sugárterápia is okozhat hajhullást, mivel károsítja a hajhagymákat. A sugár dózisától függ, mennyi haj hullik ki, és hogy mennyire tartós a hajhullás. Az, hogy mennyi haj nő vissza a kezelés után, attól függ, hogy mennyire sérültek meg a hajhagymák.

hajhullás hajritkulás
Előbb vagy utóbb, de mindenkinek megritkul a haja. Fotó: Getty Images

Stressz

A stressz jelentős hajhullást okozhat: ezt a jelenséget telogén effluviumnak nevezzük. Ha a haj hónapokkal egy stresszes helyzet után hullani kezd, valószínűleg a stressz a felelős.

A leggyakoribb okok:

  • Több mint 9 kiló leadása, 
  • szülés, 
  • feszült helyzet, mint egy beteg rokon ápolása, válás, vagy egy munkahely elvesztése, 
  • műtéti beavatkozás, 
  • betegségből való felépülés, 
  • hormonális fogamzásgátló elhagyása.

Ilyen esetekben segíthet a meditálás, a rendszeres mozgás, a kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő mennyiségű alvás, illetve az, ha profi segítséget kérünk a mentális egészségünk visszanyeréséért.

Kényszeres hajtépkedés

A trichotillománia egy kényszerbetegség, ami miatt az érintettek kitépik a saját hajszálaikat. Sokszor a feszültséget vezetik le így, és általában gyerekkorban alakul ki. A legtöbb esetben magától elmúlik, de súlyosabb esetben terápiára is szükség lehet a legyőzése érdekében.

Terhesség

A terhesség alatti pajzsmirigy-rendellenesség, illetve a vashiány okozhat hajhullást. A szülés utáni hormonális változások, valamint az első hónapokkal járó stressz viszont sokkal nagyobb valószínűséggel látszik meg az ember haján. A szülés után ugyanis az ösztrogénszint leesik, amitől a haj is drámaian megritkul, de általában egy éven belül újra ugyanolyan sűrű lesz, mint a terhesség előtt.

<span class="mntl-sc-block-heading__text">Alopecia areata</span>

Az alopecia areata egy olyan rendellenesség, amely miatt az immunrendszer megtámadja az egészséges szőrtüszőket, ez pedig a haj kihullásához vezet. A foltos hajhullásban szenvedők egy részének egy idő után magától visszanő a hajuk, de súlyosabb esetben kezelésre van szükség.

Hajkárosodás

Sok mindennapi tevékenységgel árthatunk a hajunknak, mint például:

  • szoros lófarokba vagy kontyba kötés, 
  • rendszeres festés, dauer, vasalás

Hormonális problémák

A policisztás petefészek szindrómával (PCOS) és a fogamzásgátlással kapcsolatos hormonális egyensúlyhiány hajhulláshoz vezethet. A PCOS esetében a petefészkek túlzottan magas szintű androgént termelnek, ami hajhullást okoz a halántékon és a fejbőr elülső részén. A hormonális fogamzásgátló tabletta abbahagyása, valamint a menopauza is okozhat hajritkulást, igaz, ritkább esetben. 

Szexuális úton terjedő fertőzések

Az olyan szexuális úton terjedő betegségek, mint a szifilisz a haj, vagy a szemöldök ritkulását okozhatják. Ezt általában antibiotikumokkal kezelik.

HIV-fertőzés esetén is előfordulhat hajhullás. A HÍV-fertőzötteknél ugyanis általában nagyobb a vashiány és az alultápláltság kockázata.

Pajzsmirigy-rendellenesség

Ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, az hormonális egyensúlyhiányt okozhat, ami pedig az egész szervezetre kihat. A pajzsmirigy-rendellenességben szenvedők haj- és szemöldökritkulást tapasztalhatnak. Ha viszont a betegséget kezelik, akkor azzal együtt a hajhullás is véget szokott érni. Ugyanakkor egyes, pajzsmirigyre szedett gyógyszerek mellékhatása is lehet hajhullás.

Tápanyagok hiánya

Egyes vitaminok és ásványi anyagok hiányát is jelezheti, ha nagy mennyiségben veszítjük el a hajunkat. Kiegyensúlyozott étrenddel viszont egyszerűen megoldható ez a probléma.

A hajhullással általában az alábbiak hiánya állhat összefüggésben:

  • biotin, 
  • vas, 
  • protein, 
  • cink.

Egyes gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet a hajhullás:

  • antidepresszánsok, 
  • retinoidok, 
  • béta-blokkolók, 
  • vérhígítók, 
  • magas, illetve alacsony vérnyomásra szedett gyógyszerek, 
  • lítium, 
  • kalciumcsatorna-blokkolók, 
  • nem-szteroid gyulladáscsökkentők.

Mérgező szerek

Ha valaki arzénnal, talliummal, higannyal, bórsavval és lítiummal érintkezik, annak mellékhatásaként kihullhat a haja. A patkányméreg egyik összetevője, a warfarin szintén a haj elvesztéséhez vezethet, ahogy a túlzott mennyiségű A-vitamin és szelén elfogyasztása is.

Hogyan lehet gyorsítani a hajnövekedést?

Szerencsére nincs minden veszve, ha azt tapasztaljuk, hogy a hajunk ritkul, vagy lassabban nő. Az alábbi technikákat érdemes kipróbálni a Health.com szerint, hogy megoldjuk ezt a problémát.

  • Frizura megváltoztatása: ne fogjuk a hajunkat szoros lófarokba, kontyba, és ne viseljünk póthajat. 
  • Hajápolási rutin megváltoztatása: ennek részeként használjunk kevesebb hajápoló szert, valamint ne fessük és ne dauerozzuk. 
  • Minoxidil-kúra is.
  • Mikrotűs kezelés. 
  • Vörösfény-terápia. 
  • Érdemes konzultálni az orvosunkkal, hogy milyen vitaminokat, étrendkiegészítőket érdemes szednünk.

Amikor már mindenképpen orvos kell

Ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk orvoshoz:

  • Foltokban hullik a hajunk. 
  • Már tízen- vagy huszonéves korunkban nagy mértékben hullik a hajunk. 
  • Viszketést, fájdalmat, vagy fertőzés egyéb jelét tapasztaljuk. 
  • A hajhullás mellett olyan tüneteink is vannak, mint a súlygyarapodás, a kimerültség, az izomgyengeség, vagy érzékenyek leszünk a hidegre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra