Védett férfiak

Nem szokás a férfiak intim részeiről beszélni sport kapcsán, pedig ez is a tudatos egészségvédelemhez tartozik. Az erőkifejtések hatására fokozódik a vérkeringés, de a vénás vér elfolyásának nehezítettsége esetén pangás is létrejöhet.

Tipikus intim tünet a férfiaknál a here visszereinek tágulata. Kialakulása során a szív irányába áramló vér valamelyest gátolt, és ezért a simaizomból álló vénafal a nagy "vérnyomásnak" engedve kitágul. Tehát a férfiak gyakran fájdalommal járó herevisszér-tágulata, melyet az orvos varicokele néven diagnosztizál, nem más, mint egy alkalmazkodási tünet. A folyamat többnyire lassan alakul ki a sorozatos megterhelésektől.

A herevéna tágulata leginkább a bal herében alakul ki. Ennek oka az az anatómiai sajátosság, hogy a bal herének a vénája olyan érbe torkollik, amelynek alacsony a szívóhatása. Ettől a bal oldali herében lelassul a véráramlás, az erek falát alkotó kötőszövetre nagy nyomás hárul, egy idő után "elfárad", és kitágul, alkalmazkodva a nagy nyomáshoz. Ezt a kezdeti "vénakimerülést" sokáig tolerálja a szervezet, ha megpihentetjük a szervet, de a szűk nadrág, az ülés közben a láb közé beszorított szerv, a hosszú állás, járás, az erőlködések csak terhelik a szöveteket.

Kezdetben látható, érezhető tünetek nélkül változnak el a szövetek. A későbbiekben a rosszabb vérellátás miatt csökken a szerv mérete, majd láthatóan is megjelenhet a kanyargós, kitágult véna a bőrfelszín alatt. A fájdalom is gyakori jelzőtünet a varicokele esetén.

Miután a herék termelik a hímivarsejteket és a tesztoszteron hormont, komoly, élethosszig tartó feladatuk van. Tudatos védelemmel érdemes ügyelni rájuk sport közben is, hiszen az sem más, mint a testünkre ható fizikai hatás. Lehet előnyös, de káros is a here ereire nézve.

A védelem érdekében

Érdemes olyan alsónadrágot viselni sport közben, amely tartja a heréket, de nem nyomja el a keringést. Kerülendő a combtőben túl szoros vagy a heréket a test felé feszítő alsó. Úszásnál nem lényeges, de a függőleges megterheléseknél javasolt a herék rázkódásának csökkentése védőfelszereléssel, hogy ne mozogjanak, mint a similabda.

Sport közben is érdemes kerülni a hosszú légzésszünettel járó, sorozatos mozgásokat. A hosszú nyomásokkal, tolásokkal, húzásokkal járó erőkifejtések lelassítják a vérkeringést a here ereiben, ezáltal nő az érfalra ható vérnyomás. Ez fokozódik, ha a terhelést függőleges gerinccel hozzuk létre, azaz állva, ülve. Érdemes a sportmozgásokat úgy végezni, hogy szabad legyen a légzés, ne tartsuk vissza a lélegzetet, mert ekkor "dagadnak" az erek. Tehát a préselés kerülendő!

A kerékpározás során is tanácsos olyan nyerget választani, amely a lehető legkevésbé nyomja a kényes szerveket. A heréknél a puha felszínű, zselével töltött nyereg, a hálóval fedett vagy réssel ellátott ülőrész kíméletesebb, mint a hagyományos nyereg. De ez inkább hosszú időn át tartó biciklizésnél lényeges. Hasznos lehet időnként kiemelkedni a nyeregből.

A sportolást érdemes gyertyaállással befejezni, ha függőleges gerinccel mozogtunk, hogy a terhelt vénafal megpihenhessen. Ezekre a szabályokra főként a gyenge kötőszövetű férfiaknak érdemes odafigyelniük, mert ők hajlamosak a vénatágulatokra tudatos testvédelem hiányában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Ma is folytatódik a túlnyomóan derült, napos, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, helyenként a Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 27 fok között várható. Késő estére 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra