Mindent a fogérzékenységről

Sok felnőtt tapasztal fogérzékenységet hideg, édes, forró, esetleg savanyú ételek, italok fogyasztásakor. Tudta, hogy ez az állapot kezelhető? És azt, hogy a megelőzésért is tehet? A legfontosabb kérdésekre itt vannak a válaszok is.

A fogérzékenység a dentin-túlérzékenység hétköznapi elnevezése, inkább tünet, mint betegség, ezért elsősorban az okát kell megszüntetni. Leggyakrabban a fogíny visszahúzódása okozza, amikor a zománc által nem védett fognyaki felületen a dentin szabaddá válik, és közvetlenül érintkezik a külső ingerekkel.

Mi okozza a fájdalmat?

Ha például fogszuvasodás következtében a fogzománc elkopik, a dentincsatornák szabaddá válása okoz fájdalmat, valamint az is lehet, hogy a fogíny húzódik vissza. A szuvas fog azért lesz érzékeny, mert a zománc egyre inkább hiányzik belőle, és mivel a dentin szabaddá válik, környezetének hatásaira érzékenyebb lesz.

A fájdalom a fogidegben végződik, oda pedig a dentincsatornácskákon jut el. Brannström hidrodinamikus elmélete szerint a mikroszkopikus méretű dentincsatornák folyadékot tartalmaznak, amely elmozdul hideg, forró, érintés, illetve a száj magas cukortartalmának hatására. Ez a folyadékmozgás ingerli az idegeket és fájdalmat, kellemetlen érzést okoz.

Vannak olyan betegségek, jelenségek, amik közrejátszhatnak a fogérzékenység kialakulásában?

Igen. A savas ételek és italok fogyasztása miatt kialakuló erózió mellett a reflux és a bulimia kísérő tüneteként is felléphet fogérzékenység – a gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlása, illetve a rendszeres önhánytatás következtében. Hasonlóan ront a helyzeten a fogcsikorgatás, illetve ha rossz technikával, túl kemény sörtéjű fogkefével végezzük a fogmosást. A fogak érzékennyé válásával járhatnak bizonyos fogászati beavatkozások is (fogcsiszolás, fogkő-eltávolítás, fogfehérítés).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mennyire gyakori a jelenség?

A felnőtt lakosságnak több mint fele szenved tőle. A meglepő számadat mögött nem feltétlenül az elhanyagolt szájhigiéné áll: az idő előrehaladtával sajnos akkor is elér minket a fogszuvasodás, ha egyébként odafigyelünk. Az íny visszahúzódása az életkorral szintén egyre többeknél fordul elő: a 65 év felettiek 80 százalékát érinti.

Mit lehet tenni ellene?

Sokan nem tesznek semmit: inkább lemondanak a finom ételekről, a fagylaltról, a hideg italokról, a reggeli kávét megvárják, míg kihűl, nehogy fájdalmat okozzon nekik. Mások nem is vesznek tudomást a fájdalomról, vagy ami még rosszabb, kevésbé hatékony fogápolási módszerekhez folyamodnak, például rövidebb ideig mossák a fogukat, és nem dörzsölik annyira a felületüket. Pedig ennél hatékonyabb, ha a problémáról beszámolunk fogorvosunknak, szájhigiénikusunknak, aki megnézi, mi okozhatja az érzékenységet. Ha a szakember meggyőződött róla, hogy a fogzománc ép, és a dentincsatornák nem szuvasodás miatt nyitottak, akkor jó megoldás a speciális fogkrém használata.

Hogyan segíthetnek ezek a fogkrémek?

Kétféleképpen segítenek enyhíteni a fogérzékenységet: vagy érzéketlenné teszik az idegeket, vagy lezárják a nyitott dentincsatornákat. Korábban a káliumtartalmú fogérzékenységet csökkentő fogkrémek voltak a leggyakrabban használt szenzitív fogkrémek. Fogmosás közben a káliumionok ugyanis bejutnak a nyitott csatornákba, és fokozatosan érzéketlenné teszik a fogidegeket. Manapság léteznek olyan fogérzékenységet csökkentő paszták, amelyek a nyitott dentincsatornák lezárásával, a fájdalominger blokkolásával enyhítik a panaszt. Míg a káliumsókat tartalmazó fogkrémek mindennapi használata mellett érzékelhető különbség 4-8 hét múlva alakult ki, az újgenerációs készítmények azonnal enyhítik a fogérzékenységet.

Milyen fogkefe ideális, ha érzékenyek a fogak?

A kemény szálú fogkefe tovább ronthat a problémán, ezért nagyon sok fogorvos lágy szálú fogkefe használatát javasolja. A SOFT (puha) feliratot keressük a csomagoláson!

A megfelelő fogkrém és fogkefe mellett mit tehetünk még ellene?

A fogak saverózió okozta károsodását is meg kell állítani. Kerüljük a savas ételeket és italokat (gyümölcsöket, gyümölcsleveket, bort), és nagyon fontos, hogy fogyasztásuk után egy órát várjunk a fogmosással! Hogy miért? Mert a savas ételek kioldják a fogzománcban található ásványi anyagokat, a zománc felpuhul, amit a fogmosással csak tovább koptatunk. Limonádét, gyümölcsleveket szívószállal igyunk, a szájüreg hátsó része felé irányítva a folyadékot. Amennyiben emésztési problémáink vannak (savas felböfögés, reflux), egy gasztroenterológus segíthet megszüntetni a panaszokat. És végül, de nem utolsósorban a dohányzásról való leszokás is nagy eséllyel mérsékli a fogérzékenységet.

A fogérzékenység kialakulása megelőzhető?

Az ínyvisszahúzódás és a fogágybetegség megfelelő szájhigiénével megelőzhető, és ezzel csökken a fogérzékenység kialakulásának esélye is. A fogorvos tanácsai alapján érdemes elsajátítani a helyes fog- és szájápolási technikákat, a fogmosás mellett fogselymet, fogköztisztító kefét és szájvizet is használni. Amennyiben lehet, mindig alacsony abrazívanyag-tartalmú fogkrémet válasszunk, amely segít megelőzni a fogérzékenység kialakulását. A savas ételek mellőzése szintén segíthet a tünet megelőzésében. Figyelem, a túlzásba vitt szájhigiénia (például a napi háromnál több fogmosás, túlzásba vitt szájvízhasználat) is fokozhatja a fogérzékenység kialakulását!

Az írás megjelent a Nők Lapja Egészség májusi számában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Az ország keleti felén nagyrészt borult, párás, ködös idő várható, ott legfeljebb csak kisebb körzetekben süthet ki a nap, a Dunántúl legnagyobb részén viszont napos idő valószínű. Szitálás előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében megélénkül, olykor megerősödik, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borult, párás, ködös tájakon 1 és 4, a naposabb országrészekben 5 és 10 fok között alakul. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra