Fertőző betegségek

MRSA-fertőzés tünetei és kezelése

Mi az MRSA-fertőzés?

Az MRSA egy olyan Staphylococcus aureus baktérium, amely a methicillinnel és számos más antibiotikummal szemben ellenálló, ebből ered a neve is (methicillinrezisztens Staphylococcus aureus). Nem fertőz jobban, mint a többi Staphylococcus, de kezelése sokkal nehezebb. Az MRSA az egészséges emberekre nem igazán veszélyes, akkor viszont komoly gondot okozhat, ha kórházi környezetben van jelen, bejut a műtőbe, infúziós kezelésre szoruló, lélegeztetett vagy immunhiányos betegek fertőződnek meg vele. A betegséget dr. Kádár János belgyógyász, infektológus, allergológus és klinikai immunológus főorvos segítségével mutatjuk be.

Tünetek

Az MRSA-fertőzés különösen kórházi környezetben okozhat súlyos problémát. Fotó: Getty images
Az MRSA-fertőzés különösen kórházi környezetben okozhat súlyos problémát. Fotó: Getty images

Az MRSA-fertőzés előfordulása és okai

A staphylococcusok a leggyakoribb kórokozók közé tartoznak, az ember együtt él velük – jelen vannak a kezünkön, ott vannak a bélflóránkban és a torkunkban is, de bajt nem okoznak. Ennek oka, hogy többségükből hiányzik az az enzim (az úgynevezett koaguláz enzim), amely a baktériumok szaporodását és védekezését elősegíti. A nemzetség tagjai közül egyedül a Staphylococcus aureus képes koaguláz enzimet termelni, emiatt komolyabb fertőzést vagy vérmérgezést csak az szokott okozni. Ellenük az egyik metilált penicillin, a methicillin működik jól, így ilyen esetekben rendszerint ezt a gyógyszert kell választani. A gond az, hogy vannak olyan Staphylococcus aureusok, amelyek bontani képesek a penicillinszármazékokat, így a methicillint is. Az ezt a típusú bontóenzimet tartalmazó Staphylococcust nevezik MRSA-nak.
A kórokozó az átlagemberekre kevésbé veszélyes, gondot jellemzően csak akkor okoz, ha kórházi környezetben van jelen. Az egészségügyi ellátást nyújtó intézetek emiatt figyelnek arra kiemelten, hogy az MRSA ne legyen jelen a területükön, olyan betegük vagy látogatójuk se legyen, aki hordozza ezt a baktériumot. Ezzel kerülhető el, hogy a kórokozó bekerüljön a betegek kanüljébe, véráramába, szondájába vagy agyi eszközébe. Vannak olyan alapbetegségek és állapotok, amelyek különösen hajlamosítanak a Staphylococcus fertőzésre. Ilyen lehet, amikor a szervezetben valamilyen gyulladás miatt elhalt szövetdarabok keletkeznek. Erre jó példa, amikor kisérgyulladásnál az ér fölötti bőr is elhal, így nekrotizáló bőrfoltok alakulnak ki. A véres váladékkal, orrnyálkahártya-elhalással járó immunbetegségek szintén hajlamosítanak.

Az MRSA-fertőzés tünetei

Egészséges embereknél az MRSA betegséget nem okoz, pláne nem komolyat. Ilyenkor maximum szőrtüszőgyulladást vagy orrmelléküreg-gyulladást válthat ki, de jelenléte ki sem derül, mert ezek a problémák maguktól, különösebb kezelés nélkül elmúlnak. Nagyon ritkán lehet az orbánc kórokozója is ez a baktériumtípus. Elesett állapotú, kórházi betegeknél az MRSA-fertőzés tünetei attól függnek, hogy hova jut be a methicillinre rezisztens Staphylococcus aureus. Például ha behatol a bőr alá, akkor bőrtályogot vagy sebgennyedést okoz, ha a garatfal alá, akkor mandulatályogot. Ha a véráramba kerül, akkor vérmérgezést okozhat, ha pedig a szívbillentyűre, akkor elhúzódó, destruáló szívburokgyulladást válthat ki. A baktérium a petefészekre jutva okozhat petefészektályogot is. Ha élelmiszerrel jut be az elesett betegek szervezetébe, akkor kiválthat ételmérgezést is ez a kórokozó.

Az MRSA-fertőzés diagnózisa

Az MRSA-fertőzés diagnózisa azzal állítható fel, ha mikrobiológiai laborban kimutatják, hogy valamilyen váladékban, tályogban, testfelszínen vagy véráramfertőzésnél a vérben jelen van a methicillinre rezisztens Staphylococcus aureus. Az azonosításhoz tenyésztésre van szükség, a kórokozó pedig már a táptalajon is jellegzetes, sárga pöttyös telepeket képez. Emiatt egy gyakorlott mikrobiológus már egyetlen rápillantással felismerheti. A methicillin-ellenállóság kérdését szintén a mikrobiológiai labor tudja megválaszolni a rezisztenciaviszonyok tisztázását követően.

Az MRSA-fertőzés kezelése, kórlefolyása

A staphylococcusok ellen a methicillin jól működik, de az MRSA kivételt jelent, lévén enzimével bontani tudja ezt az antibiotikumot. Emiatt más gyógyszert kell adni a betegeknek, olyat, ami egyrészt nem olyan hatékony, másrészt jóval drágább, harmadrészt lehet vesekárosító hatása is. Emiatt az ilyen antibiotikumokat csak nagyon átgondoltan lehet alkalmazni, a kezelés is sokkal nehezebb. Az alkalmazandó gyógyszert a mikrobiológiai vizsgálat eredménye határozza meg, ahol a kórokozó átoltása után végeznek egy rezisztenciavizsgálatot is. Az alapján mondják meg, hogy az adott baktériumot mivel érdemes kezelni. Konkrét antibiotikumokat és kombinációkat adnak meg, és azt is, hogy a kezeléshez milyen antibiotikumkoncentráció lesz elégséges. Egy gyakorlott klinikus a kapott adatokból egyből látja, hogy várhatóan milyen gyógyszeradaggal kell végezni a kezelést. A terápia javasolt időtartama változó, például szívbelhártya-gyulladásnál általában 6-8 hétig tart a kezelés.

Az MRSA-fertőzés gyógyulási esélyei

Egészséges embereknél az MRSA maximum olyan szőrtüszőgyulladást vagy orrmelléküreg-gyulladást okoz, amely különösebb kezelés nélkül elmúlik. A kórházi betegeknél jelentkező súlyosabb problémáknál a helyzet egészen más amiatt, mert a methicillinre rezisztens MRSA kezelésére alkalmas antibiotikumok nem annyira hatékonyak, mint a methicillin. Emiatt a gyógyulási esélyek rosszabbak, mint a többi Staphylococcus aureusnál. A helyzet azért is nehezebb, mert a kórházi betegek értelemszerűen elesettebbek. Gond az is, hogy a betegség kezelésére alkalmas gyógyszereknek több a mellékhatása, mint a szokásos antibiotikumoknak. A gyógyulási esély attól is függ, hogy az MRSA-fertőzést mikor ismerik fel és kezdik el kezelni.

Az MRSA-fertőzés megelőzése

Az MRSA-fertőzés megelőzéséhez arra van szükség, hogy az egészségügyi intézmények területére a kórokozó ne jusson be, ne tudjon ott elterjedni. A fertőzés továbbvitelében legjelentősebb szerepe a kéznek van. Emiatt nemcsak az egészségügyi személyzetnek, hanem az ápolt betegeknek és látogatóiknak is ügyelniük kell a kéz tisztaságra, fertőtlenítésére. Fontos a maszkhasználat is, illetve az, hogy orrfúváskor papír zsebkendőt használjanak, és azt egyszeri használat után azonnal eldobják. A kézfertőtlenítés nem csak a kórterembe lépés és a beteggel történő érintkezés előtt fontos, hanem utána is. Nem szerencsés, ha a látogatók a beteg ágyára ülnek, ideális esetben a kórteremben található széken kell helyet foglalniuk. Ha az MRSA bejut a kórházi osztályra, akkor elterjedését szelekciós nyomás is segíti, ugyanis az intézményekben a Staphylococcust alapból methicillinnel kezelik, amire viszont ez a típus nem érzékeny, csak a versenytársai. Mivel az MRSA a kórházban kezelt betegekre nagyon veszélyes, jelenlétekor akár a kórházi osztályok bezárására is szükség lehet. A fertőzések megelőzésére az otthoni betegápolásnál is figyelni kell, főleg mert a rezisztens baktériumot egészséges emberek is hordozhatják. Emiatt a higiéniai szabályok betartása otthon is fontos.

Az MRSA-fertőzés szövődményei

Az MRSA-fertőzés legveszélyesebb szövődménye a vérmérgezés, a szívbelhártya-gyulladás és a tályogképződés. Súlyos esetben a beteg életét is vesztheti.
Ezek a betegségek is érdekelhetnek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: -2 °C

Egyre több helyen alacsonyszintű felhőzet képződik, terjeszkedik. Csapadék nem valószínű. Az északi, északnyugati szél csak kisebb körzetekben élénkül meg. Késő estére -3 és +3 fok közé hűl le a levegő. Elvonult a hideg légörvény, így mára frontmentes idő várható.