Az Index értesülései szerint egy időre le kellett zárni a Kútvölgyi Klinikai Tömbben működő intenzív osztályt, mert egy multirezisztens kórokozó jelenlétét észlelték, ezért a betegbiztonság érdekében a Semmelweis Egyetem a helyiségek teljes fertőtlenítését rendelte el.
A multirezisztens kórokozók ellenállóak a legtöbb antibiotikummal szemben, ezért az általuk okozott fertőzés nehezen gyógyítható, emiatt évente több tízezren halnak meg a gondos ápolás ellenére is. Tehetünk egyáltalán ellenük valamit? Tényleg ilyen okosak ezek a baktériumok? Röviden igen: amilyen kicsi, olyan furfangos, rendkívül alkalmazkodó és tanulékony élőlény a baktérium. Vannak olyan mikroorganizmusok is, amelyek még arra is képesek, hogy egymástól tanulva "ellessék" más kórokozók védekezési stratégiáit, így rövid idő alatt sok antibiotikummal szemben is ellenállók lehetnek.
Megállíthatóak? A kórházi fertőzések megelőzésével, illetve visszaszorításával lehetne leginkább korlátozni a rezisztens törzsek terjedését. Az új generációk felbukkanását az antibiotikumok körültekintő és helyes alkalmazásával lehetne mérsékelni. Ezen kívül a kórházakban dolgozók számára kötelező (ám sokszor el nem végzett) alapos kézmosás csökkenthetné a baktériumok mozgásterét. Nézze meg korábbi videónkat is a témában!
Az antibiotikumok körültekintő alkalmazása alatt azt értjük, hogy orvosi rendelkezés nélkül ne szedjünk be antibiotikumot, a számunkra előírt kúrát pedig ne fejezzük be idő előtt. Ugyanis a nem megfelelően választott és beszedett antibiotikumok nem ölik meg a baktériumokat, és mivel túlélik a támadást, legközelebb az eredetileg adott szerre érzéketlenek (rezisztensek) lesznek. Ugyanez történik, hogy ha valaki jól megválasztott antibiotikumot szed be, ám túl kicsi dózisban. Ugyanígy baj, ha hamar abbahagyja a kúrát, tehát még azelőtt, hogy a kórokozók kipusztultak volna. A megfogyatkozott, ám túlélő baktériumcsapat ugyanis újra szaporodásnak indul, ám ekkor már rezisztens az eredeti hatóanyagra. Ha ez többször megtörténik, akkor mi magunk nevelgetjük szervezetünkben ezeket a szupererős, számos antibiotikum-csoporttal szemben ellenálló kórokozókat.
A multirezisztens baktériumok megállítása érdekében az is fontos lenne, hogy súlyos betegeknél időben elkezdjék terápiát, illetve ne váljon általánossá a széles spektrumú antibiotikumok használata. A tenyésztéssel kimutatott baktériumokra célzottan lehet "lőni", ezzel valóban a lehető leggyorsabban meg lehet szüntetni a fertőzést anélkül, hogy a szervezetet feleslegesen megterhelnénk.