Izotópvizsgálatok

Csont-izotópvizsgálat

Célja

A csont anyagcseréje bizonyos betegségekben, például daganatok, fertőzések, törések esetén megváltozik, gyorsul vagy éppen lassul. A megváltozott anyagcseréjű területre az izotóppal jelölt anyagok is ennek megfelelően - kisebb vagy nagyobb mértékben - épülnek be. A vizsgálattal ezeknek a területeknek a feltérképezése folyik.

Leírás

A pácienst a vizsgálóasztalra fektetik, karvénáján keresztül izotópot tartalmazó injekciót kap. Arra kérik, hogy mozdulatlanul feküdjön. Testét az izotóp által kibocsátott gamma-sugárzást felfogó, lassan mozgó kamera pásztázza végig, és a beérkező jeleket számítógépbe továbbítja, ami képet rajzol ki azokból. A vizsgálat, amíg a kamera a letapogatást (szkennelés) végzi, mintegy 20 percig tart. Bizonyos esetekben a sugárzó anyag beadása után röviddel elvégzik a mérést, majd 2-3 óra múlva megismétlik. Ha daganatos folyamatot keresnek, akkor egyszer végzik el a mérést, 2-3 óra várakozás után.

Előkészítés

Különösebb előkészületre nincs szükség. Nem kell éhgyomorra maradni. Rendszerint kérik, hogy a páciens a vizsgálathoz 1 liternyi folyadékot vigyen magával, amit az injekció beadása után fél órával kell elkezdeni meginni, és a vizsgálat megkezdéséig teljesen elfogyasztani. A vizsgálat előtt a vizeletet még ki kell üríteni. Szokásos módon lehet szedni a gyógyszereket. Általában az ékszereket le kell venni.

Figyelem!

A várandósságot és szoptatást jelezni kell a vizsgálat előtt. A terhesség első 3 hónapja alatt a fejlődő magzat különösen érzékeny a sugárzás okozta károsodásokra!

Jó, ha tudja

Több órás várakozásra kell számítani. A vizsgálatot az izotóp beadása után 2-3 órával végzik el. A vizsgálat után lehet enni, inni, szabadon mozogni. Az izotóp gyorsan kiürül a szervezetből. Környezetet nem veszélyezteti, de kisgyermekeket a vizsgálat napján csak a lehető legszükségesebb mértékben szabad közel engedni a vizsgált személyhez.

Veszélye

A méhen belüli magzat fokozottan érzékeny a sugárzásra. Önmagában a vizsgálathoz használt, sugárzó anyagnak nincs mellékhatása.

Fájdalom

Nem fájdalmas. A radioaktív anyag beadása - egyéb injekciókhoz hasonló -, csekély fájdalommal jár.

Lelet

Leírja, hogy vannak-e a csontrendszerben olyan helyek, ahol az izotóp dúsul, vagy ahol a szokásosnál kevesebb halmozódik fel, vagyis, hogy kimutatható-e kóros csontfolyamat.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult időre számíthatunk többfelé időszakos esővel, az északkeleti tájakon néhány záporral. A Dunántúlon élénk, az Észak-Dunántúlon helyenként erős lesz az északnyugati szél, Sopron környékén és a Bakonyban viharos lökések is előfordulhatnak. Másutt inkább csak időnként élénkülhet meg a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 13 fok között várható. Napközben továbbra is kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál okozhat kellemetlenségeket.