Limette: a trópusok citroma
Bár nagyon hasonlít a citromhoz, de az ínyencek azért különbséget tudnak tenni: különösen a trendi koktélok kedvelői ismerik és használják szívesen a soknevű lime-ot, zöldcitromot, limettét.
Ismerjük meg!

Délkelet-Ázsia trópusi vidékeiről, Indiából illetve Malajziából származik, de ma már minden hasonló, megfelelő, vagyis nedves, trópusi éghajlatú területen termesztik. Európában több mint nyolcszáz éve ismert: először a keresztes lovagok hozták magukkal a portyázásuk során, majd a magjait valószínűleg spanyol tengerészek vitték el Közép-Amerikába. Vannak citromsavban szegény változatai is, ezeket Egyiptomban és más trópusi országokban termesztik. Megkülönböztetik a tahiti, a mexikói és a korallzátonyfajtát, amelyek közt a citromsavtartalomban és az érett gyümölcs színében van eltérés.
Miért jó?
Energiatartalma 23 kcal, 96 kJ/100 grammonként. Jelentős mennyiségű C-vitamint tartalmaz, ezen kívül kalciumot, foszfort és káliumot is találunk benne. Frissítő, élénkítő hatású. Savhiány esetén segíti az emésztést. A zöldcitromnak mind a cukor-, mind savtartalma nagyobb a közönséges citroménál.Hogyan fogyasszuk?

Leve és héja édes ételek készítéséhez használható fel, valamint sütéskor is hasznosítható. Szeletekre vágva az ételeknek kitűnő dísze; panírozottak, illetve sültek fűszere. Naranccsal befőzve lekvár alapanyaga.
Levét sűrítve, szárítva, fagyasztva vagy konzerv formájában tartósítják.
Tippek-tanácsok
Mint minden citrusfélét, ezt is nagyon alaposan meg kell mosni, különösen, ha a héját is fel szeretnénk használni.Könnyebben kifacsarható a leve, ha nem keresztben, hanem hosszában vágjuk félbe.
Ha gyümölcsöt választunk, jó tudni, hogy a kellően érett limette egyenletesen világoszöld színezetű, enyhén sárgás, fénylő, héja hibátlan, maga a gyümölcs pedig tömör. Túlérett állapotban a héja sárga, ráncos vagy fonnyadt, ilyenkor nem szabad megvenni, mert a gyümölcshúsa keserű. Ha éretlen, akkor a héja sötétzöld, fonnyadt, a gyümölcshúsa zöldtől zöldes fehérig terjed és maróan savanyú. Az utóérésre nem számíthatunk, ez egyébként egyik citrusfélére sem jellemző.
Érzékeny a hidegre, könnyen romlik, a héja igen könnyen megbarnul és hamar elkezd kiszáradni. A gyümölcsöt felhasználásig érdemes hűtőben tárolni, de egy 7-10 nap alatt mindenképpen fel kell használni.
A leve lefagyasztható, a héját le lehet reszelni, és cukorral összekeverve csavaros üvegben tárolható.
Érdekesség
A tengerészek hamar rájöttek a limette egészséges voltára, dús C-vitamin tartalmára: skorbut ellen szívesen vitték magukkal hosszabb tengeri útjaikra.A zöldcitromnak is nevezett gyümölcsöt magyar gasztronómiai szakkönyvekben leginkább limette-nek nevezik, boltokban limának is írják, valószínűleg az angol neve után 'lájm'-nak ejtik.
Értékelje a cikket!