"Ha bolond, ne szedd le"
Az ehető gombák is okozhatnak bajtElkészíthetjük tejfölösen levesnek, ragunak, gazdagíthatjuk vele a milánóit, ehetjük rántva vagy salátának: a gomba az egyik legváltozatosabban elkészíthető élelmiszerünk. Azonban a fogyasztásánál néhány alapvető szabályt nem árt betartani.

A gombamérgezések okozta halálozások leggyakoribb oka a gyilkos galóca, így legalább ezt minden erdőjárónak ismernie kellene, hogy elkerülhesse. A saját szedésű gombát mindig meg kell vizsgáltatni gombaszakértővel, de jó tudni, hogy például a gyilkos galóca mérge egészen kis mennyiségben is nagy bajt okozhat, tehát akár egy kis letört lemezke is okozhat mérgezést, ha a többivel együtt az ételbe kerül. Ne bízzunk meg jobban mások gombaismeretében sem: házaló árustól sose vegyünk gombát, és barátoktól, ajándékba is csak akkor fogadjuk el, ha a gyűjteményt látta gombaszakértő is. A piacon is csak engedéllyel rendelkező árustól, engedélyezett tételből vásároljunk vadon termő gombát! Ne higgyünk semmiféle gombafogyasztással kapcsolatos babonában: sem az "ezüstkanál", sem a gomba színeváltozása, stb. nem mutatja meg annak "bolond" vagy ehető voltát, hagyatkozzunk inkább a szakemberekre. Jó tudni, hogy a csarnokok, piacok felügyelőségében foglalkoztatnak végzett gombaszakértőket.
Mivel a vadon termő gombák sok nehézfémet, kadmiumot, ólmot, higanyt képesek fölvenni, ezért ipari területek közelében, városban nem ajánlatos gombát szedni. A gombafogyasztók többsége egyébként is biztonságosabbnak és kényelmesebbnek tartja a termesztett fajtákat vagy az azokból készült konzerveket.
Miért jó, ha jó?
Akár termesztett csiperkéről vagy laskagombáról, akár ehető vadon termő kalaposról van szó, mindenképpen nagyon értékes élelmiszer-alapanyag. A gombák számos hasznos tápanyagot hordoznak, miközben energiatartalmuk csekély. A gombák fehérjéi tartalmazzák az esszenciális aminosavakat, ebben tehát hasonlítanak az állati fehérjékre.Az ehető gombák 90 százalékban vizet, 2-6 százaléknyi szénhidrátot és csak nagyon kevés zsírt tartalmaznak, és száz gramm gombban mindössze 20-40 kalóriányi energia van. Cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, mivel glükóztartalma csekély. Található a gombában továbbá B- és D-vitamin, illetve annak egyik előanyaga, az ergoszterin is.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlása szerint heti 250 grammos gombafogyasztás bőségesen elegendő. Változatos és értékes zamatanyaguk miatt a gombafélékből számos ízletes étel készíthető, előételnek, levesnek, párolt vagy bundázott sültnek, salátának, rakott ételek, hidegtálak hozzávalójaként is felhasználhatjuk. Az élelmiszeripar is változatosan feldolgozza: fűszerként és élelmiszer-alapanyagként kapható szárított, sűrített, porított, ecetes, sózott, savanyított, gyorsfagyasztott, konzervált formában is.
Mire vigyázzunk?

A gomba sejtfala nehezen emészthető étel, ezért alaposan meg kell rágni. Különösen a rostos tönkje okozhat gondokat, ezért például a szegfűgombákat a szára nélkül főzzük. Egyszerre túl nagy mennyiségű gomba gyomorpanaszokat okozhat, gyermekeknek, gyenge gyomrúaknak ezért nem ajánlott.