Csiperke: jó a levesbe

Csibegomba, nyúlgomba, csepérke, pecsérke - vadon termő változatának ezer neve van, a piacokon pedig jobbára sampinyonként kérjük. Ez a legismertebb, legkönnyebben hozzáférhető gombaféle, ráadásul az íze is kiváló.

Ismerjük meg!

Gombák - az erdő ajándékai A csiperkegomba (Agaricus) a Kárpát-medence legismertebb és legkedveltebb gombafajtája. A nemzetségnek mintegy 300 fajtája van, köztük sok ehető (kivétel például a sárguló csiperke, amely onnan ismerhető fel, hogy húsa sérülésre, törésre, bevágásra megsárgul, és vegyszerszaga van). A leggyakoribb két idetartozó faj a kerti csiperke vagy mezei csiperke (Agaricus campestris) és az erdőszéli csiperke (Agaricus arvensis). A kerti változat kalapja fiatalon selymesen fehér, domború, de később ellaposodik, és enyhén megsárgul. Átmérője elérheti a 10-12 cm-t is. Lemezei rózsaszínűek, később barnára, feketére színeződnek, spórái feketés barnák. Tönkjén gallért találunk, illata kellemes. (Figyelem! A tönk alján nincs bocskor! A bocskoros és galléros gomba a gyilkos galóca!)

Az erdőszéli csiperke kalapja nagyobb, akár 20 cm-t is eléri, színe krémszínű. Egész nyáron számíthatunk a megjelenésükre, esők utáni, meleg párás éjszakákat követően tömegesen jelennek meg. Réteken, szántókon, legelőkön, de füves kertekben is megtalálhatók. A termesztett csiperkegomba kalapja vastag, húsos, félgömb alakú. A kalap fehér, tömött, fehér galléros. Lemezei sűrűn állók, kezdetben fehérek, később rózsaszínűek, majd barnásfeketére színeződnek. Húsa merev, ropogós, fehér színű. Szaga jellegzetes, "csiperkeillat".

Vadon növő fajtái (főleg a teljesen ki nem fejlett állapotban) könnyen összetéveszthetők a mérgező gombák közül a gyilkos galócával és a nagy döggombával. A megkülönböztetéshez fontos megjegyezi, hogy a gyilkos galócának bocskora is van, a döggombának viszont nincs gallérja.

Miért jó?

A gombák fogyasztása, ízesítőszerként való használata az emberiséggel egyidős. A görögök és a rómaiak is felfedezték tápértékét, Kelet-Ázsiában pedig már kétezer év termesztenek is bizonyos gombafajtákat. A gombák jelentősége a táplálkozásunkban egyre növekszik, mert tápláló (de nem hizlaló), koleszterinmentes és nem tartalmaz vegyszereket.

Legfontosabb tápanyaga a fehérje, amely összetételében az állati fehérjéhez hasonló, így húspótlóként is használható. A fehérjén kívül zsírokat, szénhidrátokat, ásványi sókat (foszfor, kálium, stb.) vitaminokat, (A, B, D), íz és zamatanyagokat, étvágygerjesztő hatású glutaminsavakat tartalmaznak.

Magas tápértékükön kívül gyógyhatásuk sem lebecsülendő. Tudományos feltételezések szerint egyes gombafajok tbc-ellenes, míg mások tífusz-, illetve rákellenes antibiotikumot is tartalmaznak.

Hogyan fogyasszuk?

A csiperkegomba hazánkban legnagyobbrészt friss áruként kerül forgalomba, kisebb részét konzerválják, esetleg szárítják. A csiperkegombát nem kell meghámozni, csupán alaposan megmosni.

A friss csiperkegomba változatosan elkészíthető, levesnek, pörköltnek, rántva, sütve, kalapját hússal, juhsajttal töltve, párolva, salátának, ételízesítőnek is felhasználható.

Tippek-tanácsok

A gomba nagy víz- és fehérjetartalma miatt gyorsan romlik, könnyen elszaporodnak benne a kórokozók. Mivel a romlott gomba súlyos mérgezéseket okoz, ezért a gombát tartalmazó ételeket csak frissen szabad elfogyasztani.

Érdekességek

Termesztése pincékben történik. Alapanyaga a hőkezelt, majd gombacsírával beoltott komposzt (szalma, ló-, csirketrágya keveréke). A fehérkalapú csiperke mellett termesztenek barnakalapú csiperkegombát is, melynek íze kissé intenzívebb, küllemében a kalap zsemlebarna színű. Ma már hozzá lehet jutni kis kiszerelésű termődobozokhoz is, így akár házilag is meg lehet próbálkozni a termesztésével.

Mivel olcsó, sokan csak a drága, különleges gombák gyenge pótlékának tartják, és feltételezik, hogy a tápanyagtartalma is kisebb. Azonban egy, a közelmúltban megjelent tanulmány szerint a csiperkében ugyanannyi antioxidáns található, mint például a japán maitake és matsutake gombákban, amelyeknek vérnyomáscsökkentő és rákmegelőző hatást tulajdonítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +13 °C

Nyugatról kelet felé frontális felhőzet és gyengülő csapadékzóna vonul át, reggel is jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Délelőttől délnyugat felől csökken a felhőzet, a legtöbb napsütés a Dél-Dunántúlon valószínű, de gomolyfelhők képződnek, amelyekből záporok előfordulhatnak, kis eséllyel az ég is megdörrenhet. A déli, délnyugati szél többfelé élénk, helyenként erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 19 és 25 fok között valószínű, inkább csak helyenként - az Északi-középhegységben és az Alföldön - lehet ennél kissé hűvösebb. Keleten a front érkezése előtt áll be a maximum. Fronthatással egyelőre nem kell számolnunk. Ezzel együtt a gyors melegedés miatt az arra érzékenyek körében melegfronti jellegű hatások jelentkezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra