Mit együnk húgyúti probléma esetén?
A só és a cukor kerülendőA hűvös időben a felfázás és a húgyúti problémák sajnos szinte mindenkit utolérnek. A meleg öltözet mellett táplálkozásunkkal is segíthetjük a kialakult állapot kezelését.
- A vizelet mennyiségének növelésével segítjük a baktériumok kiürülését a szervezetből. Természetes vízhajtó zöldségként fogyasszunk spárgát, zellert, vízi tormát, sárgarépát, retket, paradicsomot, uborkát és salátalevelet. Gyógynövények közül javasolt például a cseresznyekocsány, a nyírfalevél, az aranyvessző, a zsurló vagy a csalántea.
- A vizelet fertőtlenítésével segíthetjük a kórokozók pusztulását. Szerezzünk be házi patikánkba tőzegáfonyát és medveszőlőlevél-, kakukkfű- vagy kamillateát. Étrendünkbe rendszeresen vegyük be a természetes antibiotikus hatással rendelkező fokhagymát és tormát.
- Azimmunrendszererősítésével felkészítjük szervezetünket a kórokozókkal szembeni védekezésre. Fogyasszunk rendszeresen pro- és prebiotikumokat (például natúr joghurt, borsó, hagymafélék, articsóka, csicsóka), piros, sárga és zöld színű zöldségeket és gyümölcsöket, valamint a gyógynövények közül például aloét, echinaceát (kasvirágot) és kökényt.
- Erősítsük a prosztata állapotát olyan gyógyító növényekkel, mint a fűrészpálma vagy az afrikai törpepálma. A tökmagban található hatóanyag pedig képes lassítani a prosztata megnagyobbodását és lazítani a húgycsövet.
- Kerüljük a só és a cukor használatát ezekben a napokban, melyek megterhelik a vese működését és hátráltatják a baktériumok pusztulását.

- Csökkentsük le vagy iktassuk ki az étrendből a panaszok ideje alatt a vizeletsavasító hatású nyersanyagokat, ilyenek a húsok, kagyló, tojás, földimogyoró, dió, kenyér, reggeli gabonapelyhek, tészták, rizs, lencse, kukorica, szilva, kávé, cukor, méz, szirupok, lekvárok.
- a tőzegáfonya kiváló természetes gyógyszerként szolgál a húgyúti fertőzések megelőzésében és gyógyításában, ugyanis megakadályozza a baktériumok tapadását a húgyúti rendszer falának sejtjeihez, és kedvezőtlen környezetet teremt a kórokozók számára, így csökken afertőzésveszélye. Fogyaszthatjuk ivólé, sűrítmény, szárítmány, aszalvány, tea, szósz, lekvár vagy kapszula formájában.
- a tökmagolaj hólyagerősítő és sebgyógyulást segítő tulajdonságokkal bír. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatóanyagai révén védelmi funkciója van a prosztatabetegségekkel szemben. Fogyasszuk pirítva, vagy kortyoljunk belőle egyet naponta.
Kedves Dr. Nyirády Péter Úr! A következővel kapcsolatosan szeretném tanácsát kérni. Jó másfél hónapja nem volt szexuális aktivitásom, ezidő alatt éjszakai nagömlésem nem volt, és nem végeztem önkielégítést sem. Pontosabban végeztem, de magömlésig nem jutottam el. Köszönettel: Tamás  Â
Azt szeretném kérdezni, hogy ez előidézhet-e megbetegedést, tehát, hogy a prosztata- és ondóváladék nem kerül rendszeresen kiürítésre? Pl. felléphet-e gyulladás vagy egyéb fertőzés? Amúgy panaszaim nincsenek. Bár nem szokták javasolni panaszmentesség esetén, de szedek prosztatát védő étrendkiegészítőt és emelt dózisú cinket.
Partnerkapcsolat hiánya esetén az önkelégítésnek van-e pozitív egészségügyi hatása? 40 éves férfi vagyok és ebben a korban kicsit szégyellek önkielégítést végezni, viszont úgy érzem, hogy igényelném.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Kedves Kérdező! Az önmegtartóztatásnak nincs káros hatása, viszont étrendkiegészítő rendszeres szedését semmi esetre sem javaslom! Az önkielégítés szigorúan orvosi szempontból, panaszmentes férfiban, nem feltétlenül javasolt. ...