Filléres fogyasztószer: újabb őrült TikTok-trend terjed

Időről időre felbukkannak olyan egészségügyi tippek a közösségi médiában, amelyek inkább veszélyesek, mintsem hasznosak. Legújabban olyan tartalmak keringenek például a felhasználók között, amelyek egy népszerű fogyasztószerre kínálnak pénztárcakímélő alternatívát.

Korábban részletesen írtunk a szemaglutidról, amelyet gyógyszerhatóanyagként a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében alkalmaznak. Azon túl azonban, hogy elősegíti a vércukorszint csökkentését, akad még egy nagyon értékes tulajdonsága: csökkenti az étvágyat. Ez utóbbi hatása olyannyira jelentős, hogy az Egyesült Államokban és több európai országban – más márkanév alatt – fogyasztószerként is forgalmazzák. Ezzel együtt nem mindenhol érhető el erre az indikációra, illetve a gyártói kapacitások is akadoznak időnként. Így aztán vannak, akik vagy illegális úton próbálnak hozzájutni a cukorbetegeknek szánt készítményhez, veszélyeztetve akár a gyógyszerellátás biztonságát, vagy valamilyen más, de hasonlóan komfortos alternatíva után néznek.

Ez utóbbira reflektál az a TikTok-trend is, amelyre Swrajit Sarkar, a Londoni Egyetem táplálkozástudományi szakértője hívja fel a figyelmet a The Conversation oldalán megjelent cikkében. Mint írja, a közösségimédia-oldalon a gyógyszer spórolós alternatívájaként hirdetett megoldásnak semmi köze a szemaglutidhoz: valójában egyszerű hashajtókról és székletlágyítókról van szó. Számos érv szól azonban amellett, hogy még véletlenül se hallgassunk ezekre a tippekre, ha fogyni szeretnénk. A szakember alapvetésként leszögezi, hogy sem a hashajtókat, sem a székletlágyítókat nem hosszú távú használatra tervezték, illetve nem szolgálnak testsúlycsökkentő célokat. Helytelen alkalmazásuk pedig rendkívül károsan hathat az egészségre. Lássuk, melyek a legfőbb kockázatok.

mérleg, testsúly
Testsúlyproblémákra nem a hashajtók jelentik a megoldást. Fotó: Getty Images

Dehidratáció

A hashajtók egy része úgy fejti ki hatását, hogy a szervezet más részeiből vizet elvonva lágyítja a székletet, megkönnyítve annak ürülését. Túlhasználat esetén azonban ez a mechanizmus jelentős mértékű kiszáradáshoz vezethet, amit már rövid távon is olyan tünetek jeleznek, mint a fáradtság, szokatlanul erős szomjúságérzet és szédülés. Emellett a folyadékveszteség a szervezet úgynevezett renin-angiotenzin rendszerét is fokozott működésre készteti. Egy olyan testi funkcióról beszélünk, amelynek célja, hogy egyensúlyban tartsa a szervezet folyadékháztartását és a vérnyomást. Ha rövid idő alatt túl sok folyadékot veszítünk, az vízvisszatartásra készteti a szervezetet, a krónikus dehidratáció viszont magas vérnyomáshoz és egyéb szív-érrendszeri problémákhoz vezet.

Mindezeken felül érdemes hangsúlyozni, hogy a hashajtók használata révén csak folyadék távozik a testből, a zsírtartalékok viszont nem csökkennek tőle. Egy szó, mint száz, a hashajtók révén legfeljebb átmeneti, folyadékvesztés miatti súlycsökkenést lehet elérni.

Elektrolitzavarok

A felelőtlen hashajtóhasználat nyomán testünk nemcsak vizet, hanem elektrolitokat is veszít. Márpedig az elektrolitok, mint a nátrium, a kálium és a klorid, számos testi funkcióhoz nélkülözhetetlenek. Szükségesek a többi között a folyadékháztartás egyensúlyának megőrzéséhez, az izomműködéshez, de a központi idegrendszer működésében is fontos szerepet játszanak. Rövid távon az elektrolit-háztartás zavarai panaszként izomgörcsökhöz, émelygéshez, kimerültséghez, fejfájáshoz és akár végtagi érzéskieséshez vezethetnek. Hosszú távon pedig fokozzák különböző szívproblémák kialakulásának kockázatát.

Tápanyaghiányok

Testünknek rengeteg tápanyagra is szüksége van a megfelelő működéshez, kezdve vitaminoktól, ásványi anyagoktól és nyomelemektől egészen az energiát adó tápanyagokig, mint a szénhidrátok és fehérjék. Ezek mind az elfogyasztott ételekből származnak, és zömében a vékonybélben szívódnak fel. A hashajtók túlhasználata ugyanakkor meggátolja, az esszenciális tápanyagokat fel tudja venni a szervezet. Korábbi – bulimiás nők bevonásával zajlott – kutatások szerint például hashajtók alkalmazása mellett 12 százalékkal kevesebb tápanyag szívódik fel a szervezetben, mint normálisan.

Gyomor-bélrendszeri panaszok

Hosszú távú hashajtóhasználat esetén számolni kell a hasmenés kockázatával is. Ezek a szerek ugyanis felgyorsítják a széklet útját a bélrendszeren belül, illetve vizet vonnak el máshonnan a belekbe. Emiatt pedig a szervezet ásványianyag- és sóháztartásában ugyancsak zavarokat idézhetnek elő.

„Habár a hashajtók és székletlágyítók alkalmazása átmenetileg súlycsökkenéshez vezet, ez csupán a folyadékveszteség következménye. A hashajtók helytelen használatának káros hatásai pedig bőven túlmutatnak bármiféle átmeneti súlycsökkenésen” – hangsúlyozza a szakértő. Hozzáteszi, aki valóban fogyni szeretne, annak helyesen összeállított súlycsökkentő programra van szüksége, a program részeként egészséges, kiegyensúlyozott étrenddel és rendszeres testmozgással. Hashajtót pedig kizárólag székrekedés esetén szabad bevetni, amikor minden más megoldási lehetőséget kipróbáltunk, valamint háziorvosunk is a gyógyszeres utat javasolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra