Rákhoz is vezethet, ha nem figyelünk a száj egészségére

A rossz szájhigiénia nem csupán a fogaink egészségét veszélyezteti, de egy friss kutatás szerint bizonyos daganatok halálozási kockázatát is növeli.

A megfelelő szájhigiéniára sokan nem fogdítanak kellő figyelmet, például nem mosnak kellő gyakorisággal és alapossággal fogat, nem használnak fogselymet vagy túl ritkán látogatnak el egy fogorvoshoz. Ezzel azonban nem csak a fogaik egészségét veszélyeztetik, de súlyos betegségek, például bizonyos daganatok kockázatát is növelik - írja a Medical Xpress

Egy nemzetközi tanulmány eredménye szerint szoros összefüggés figyelhető meg a száj egészsége, valamint a fej-nyaki rákból történő felépülés között. Pontosabban a megfelelő szájhigiénia, a fogak száma, illetve a fogorvosi vizitek gyakorisága is hatással lehet arra, hogy a felsorolt daganatokkal diagnosztizált betegek milyen eséllyel élhetik túl a betegségüket.

Életet menthet a helyes szájhigiénia

A főképp amerikaiak vezette kutatócsoport nyolc országban vizsgálta meg több mint 2500 fej- illetve szájrákkal küzdő beteg egészségügyi adatait, és életmódjukat. A betegeknek be kellett számolni többek között arró, hogy milyen gyakorisággal mosnak fogat, mennyiszer tapasztalnak ínyvérzést, használnak-e szájvizet, illetve milyen időközönként keresik fel a fogorvosukat.

A rossz szájhigiénia nem csupán a fogaink egészségét veszélyezteti. Fotó: Getty Images
A rossz szájhigiénia nem csupán a fogaink egészségét veszélyezteti. Fotó: Getty Images

Persze értelemszerűen azoknál, akik gyakrabban jártak fogorvoshoz, nagyobb valószínűséggel diagnosztizálták a rákot a betegség korábbi és kevésbé halálos stádiumában, mint azoknál, akiknél alig, vagy egyáltalán nem jártak fogorvoshoz.

  • Az adatok szerint a szakembert rendszeresen felkeresők 74 százaléka élte meg a diagnózist követő ötödik évet, 60 százalékuk pedig még egy évtizeddel a betegség felismerését követően is életben voltak.
  • Ezzel szemben azon emberek, akik hanyagolták a fogorvosi viziteket, csupán 54 százaléka élte meg a diagnózist követő ötödik évet, és kevesebb, mint harmaduk (32 százalék) volt csak életben tíz évvel azután, hogy kimutatták a szervezetükben a daganatot.
  • Azoknál az embereknél, akik nem használtak szájvizet, ritkábban mostak fogat és gyakrabban tapasztaltak ínyvérzést, 5 százalékkal volt alacsonyabb a télélés a megfelelő szájhigiéniával rendelkezőkhöz képest.

A fej-nyaki laphámsejtes daganatokat a hatodik leggyakoribb rosszindulatú daganatként tartják számon világszerte, az Egyesült Államokban az összes rák körülbelül 4 százalékát teszi ki. A genetikai háttéren túl a betegség fő kockázati tényezőjének tekinthető a dohányzás és az az alkoholfogyasztás, de a humán papillomavírus (HPV) is növeli a betegség kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható kevés gomolyfelhővel és fátyolfelhőkkel. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, de egy-egy viharos széllökés sem kizárt. A hőmérséklet kora délután 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra