Az otthoni gyógymódok olcsók és hatékonyak az ínygyulladás kezelésében, különösen a korai stádiumban. Bár általában biztonságos módszerekről van szó, terhesség vagy szoptatás alatt, illetve bármilyen egészségügyi probléma esetén ajánlott orvoshoz fordulni.
Hogyan alakulhat ki a fogínygyulladás?
A lepedék és a fogkő számos problémát okozhat, az abban elszaporodó baktériumok könnyen gyulladást válthatnak ki, fokozva a fogszuvasodás kockázatát, illetve a kellemetlen szájszagért is felelőssé tehetőek. A megelőzés legjobb módja a lepedék kezelése, mielőtt az fogkővé válna. A lepedék egy vékony filmréteg, amely a rossz szájhigiénia miatt képződik a fog felszínén. Ha nem távolítják el rendszeresen, megkeményedhet és fogkövet képezhet.
Az ínygyulladás az egyik leggyakoribb szájüregi panasz. Gyakrabban fordul elő férfiaknál, mint nőknél, mivel kutatások szerint a nők általában jobban figyelnek a szájhigiéniára. Kialakulásában többféle tényező is közrejátszhat.
- Plakk okozta ínygyulladás: ez a fogínygyulladás leggyakoribb oka. A fogkő a baktériummal teli lepedékből alakul ki, amely megkeményedik és gyulladást okozhat.
- Hormonális ínygyulladás: terhesség alatt nemcsak a hormonszintek változnak, hanem a vérerek tágulására való hajlam is fokozódik. A pubertáskorban bekövetkező hormonális változások szintén befolyásolják, hogy az íny hogyan reagál a plakkfelhalmozódásra, ezért ekkor is kialakulhat fogínygyulladás.
- Táplálkozáshoz kötődő fogínygyulladás: ez jellemzően C-vitamin-hiány miatt fordulhat elő. A modern életmód, a megnövekedett mennyiségű finomított szénhidrátok bevitele és más étrendi változások is elősegíthetik a gyulladásos folyamat kialakulását.
- Gyógyszer okozta ínygyulladás: különböző szisztémás betegségek kezelésére használt gyógyszerek szintén okozhatnak mellékhatásként ínygyulladást. Ilyenek lehetnek: a fenitoin (epilepsziás rohamok kezelésére használják), a kalciumcsatorna-blokkolók (angina, magas vérnyomás kezelésére), az antikoagulánsok és a fibrinolitikus szerek, az orális fogamzásgátlók, a proteázgátlók, és az A-vitamin.
A gondosan ápolt fogak és íny érdekében
- legalább naponta kétszer fogat kell mosni
- puha vagy extra puha sörtéjű fogkefe használjunk, és ha lehetséges, elektromos fogkefét
- fogkefecsere háromhavonta
- fogselyem használata naponta
- természetes szájvízek használata
- legalább évente egyszer fel kell keresni a fogorvost
- tartózkodjunk a dohányzástól
- cukortartalmú ételek bevitelét csökkentsük
Ha nem ápolod megfelelően az ínyedet és a fogaidat, az otthoni gyógymódok nem lesznek képesek megszüntetni a már kialakult ínygyulladást.
Mi segíthet enyhíteni a fogínygyulladást?
Sós vízzel öblítés
Az ínygyulladást ugye gyakran plakklerakódás miatt alakul ki. Egy tanulmány megállapította, hogy a sós víz ugyanolyan hatékony lehet a foglepedék csökkentésében, mint a klórhexidin, vagy a szájvíz gyakori használata. Érdemes azonban óvatosan bánni vele, mert a sós vizes öblítés túl gyakori vagy hosszabb ideig történő alkalmazása negatívan befolyásolhatja a fogzománcot.
Szájvizek használata
Ha a sós vizes öblítés nem enyhíti a tüneteket, itt az ideje kipróbálni néhány hatékonyabb szájvizet. Ne feledd: soha ne nyeld le, hanem köpd ki a keveréket öblögetés után! Bár léteznek vény nélkül és receptre kapható szájvizek is fogínygyulladásra, érdemes kipróbálni egy házi készítésű verziót. A felhasználható természetes baktériumellenes szerek: citromfű- és teafaolaj, aloe vera, zsálya.
Olajos öblögetés
Bár idegenkedünk ettől az ayurvédában ezeréves múltra tekintő módszertől, megfigyelések szerint hatásos a fogínygyulladás esetén vagy annak megelőzése kapcsán is. Az olajos öblögetés során a baktériumok beletapadnak az olajba, amelyet aztán kiköpünk. Az öblögetéshez leggyakrabban használt olajoknak, így főként a kókuszolajnak ráadásul gyulladáscsökkentő és antimikrobális hatása is van.
Kurkumapaszta
A kurkuma antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő tulajdonságokban gazdag, így ideális természetes gyógymód az ínygyulladás kezelésére. Kurkumagél vagy -paszta készítéséhez keverj össze 1 teáskanál kurkumaport annyi vízzel, hogy pasztát kapj. Vidd fel közvetlenül az ínyre a közvetlen gyulladáscsökkentő hatás érdekében.