Vadspárga: ehető ugyan, de azért nem árt vele az óvatosság! – hívta fel Facebook-követői figyelmét az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Az élelmiszer-biztonságért felelős francia hatóság (ANSES) felhívására hivatkozva azt írták, a vadspárga fogyasztásának veszélyeire azért is nagyon fontos időnként emlékeztetni az embereket, mert 2010 és 2020 között csak Franciaországban 66 személy szorult kezelésre a növény miatt.
Mi az a vadspárga?
A vadspárga (Ornithogalum pyrenaicum) nálunk is egyre elterjedtebb. Egy főként Dél- és Közép-Európában őshonos növényről van szó, amelynek zsenge hajtásait a spárgához hasonlóan fogyasztják. A piacokon és néhány szupermarketben is megvásárolható, sokan viszont maguk próbálják meg begyűjteni.
Bár ehető, ugyanakkor toxikus hatásai is ismertek, a növény ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz kalcium-oxalát-kristályokat (rafidokat), amelyek tűszerű alakjuk miatt irritációt okozhatnak a nyálkahártyán – mutattak rá a bejegyzésben.
Ilyen tüneteket válthat ki
A leggyakrabban jelentett tünetek között szerepelnek az alábbiak:
- száj- és torokfájás
- szájüregi és torokduzzanat
- nyelési nehézségek
- bőrkiütés
Ezek a panaszok nagyjából a vadspárga elfogyasztását követő 3 órában jelentkeznek az érintetteknél. Az ANSES állásfoglalása szerint egyébként nem szükséges megtiltani a vadspárga fogyasztását, az óvatosság azonban elvárt a fogyasztók részéről.