Ne együnk későn. Mutatjuk, mit okozhat

Étkezéseink időpontja befolyásolhatja, mikor éhezünk meg ismét, éppen ezért akik későn lakmároznak, nem járnak jól – derül ki egy friss tanulmányból.

Köztudott, hogy a késői étkezés nem tesz jót az egészségnek: egyebek mellett megterheli az emésztőrendszerünket, negatívan befolyásolhatja alvásminőségünket, vércukorszintünket és a testsúlyunkat. Egy, a Cell Metabolism című folyóiratban publikált friss tanulmány szerzői azt vizsgálták, milyen hatásai lehetnek, ha a napi étkezések idejét négy órával eltoljuk. Az eredmények azt tükrözik, hogy a késői étkezés megnöveli – egész pontosan megduplázza – annak esélyét, hogy idejekorán ismét megéhezünk – idézi témával foglalkozó cikkében a CNN Nina Vujovićot, a bostoni Brigham and Women's Hospital alvási és cirkadián rendellenességekkel foglalkozó kutatóját. 

éhség, étkezés időpontja
Nem mindegy, mikor eszünk. Ahogy az sem, hogy mit és mennyit. Fotó: Getty Images

Minden borulhat

Ha négy órával eltoljuk az étkezések időpontját, az jelentős különbséget jelent az éhség mértéke, az étkezés utáni kalóriaégetés és a zsírraktározás szempontjából – mondta Vujović, hozzátéve, ez magyarázatot adhat arra is, hogy a késői étkezés miért növeli az elhízás kockázatát. A gyakorlatban a négy órával eltolt étkezések azzal járhatnak, hogy az újbóli éhségérzet gyorsabban kialakul, a zsíranyagcsere pedig felborul: kevesebb táplálékkal bevitt zsír bomlik le és több raktározódik el.

Az eredmények alátámasztják, hogy a cirkadián ritmus – ami minden élettani funkciót befolyásol az alvástól kezdve a testhőmérsékleten át egészen a szívritmusig – hatással van arra is, szervezetünk “hogyan veszi fel az üzemanyagot”, vagyis a táplálékot. Ugyan a laboratóriumi vizsgálat kicsi volt, mert mindössze 16 túlsúlyos vagy elhízott embert vontak be, a kutatók alapos munkát végeztek. Minden körülményt gondosan kontrolláltak: a résztvevők jó általános egészségi állapotnak örvendtek, nem volt alapbetegségük, rendszeresen mozogtak és nem dolgoztak váltott műszakban, ami befolyásolhatta volna a cirkadián ritmusukat. Pontosan meghatározták számukra az étkezések időpontját, az ételek mennyiségét és összetételét, emellett ellenőrizték a fizikai aktivitásukat, az alvásukat, de még a szobahőmérsékletet és a fényexpozíciót is. Ezt követően a résztvevőket két csoportba sorolták. Az egyik tagjai reggel 8-kor, délben és délután 4-kor meghatározott kalóriatartalmú menüt kaptak, míg a másik csoport tagjai négy órával később, vagyis délben, délután 4-kor és este 8-kor jutottak hozzá ugyanazokhoz az ételekhez. A kijelölt időszak leteltével sor került a kontrollvizsgálatra is. 

Az eredmények érdekesek

Kiderült, hogy az éhségérzet megduplázódott azoknál, akiknél négy órával későbbre tolódott minden étkezés. Ők arról számoltak be, hogy sós ételekre és húsra vágytak. A vérvizsgálatok eredményei alapján a kutatók rájöttek, ezt mi okozhatta. Esetünkben a leptin nevű hormon szintje – ami jelzi, hogy mikor érezzük magunkat jóllakottnak – alacsonyabb volt, mint azoknál, akik korábban ettek. A ghrelin nevű hormon szintje viszont, ami az étvágyunkat fokozza, náluk emelkedett.

Amikor a résztvevők később ettek, a kalóriákat is lassabban égették, mint amikor korábbi időpontban jutottak élelemhez. A testzsírjukat vizsgáló tesztek során pedig a kutatók olyan génexpressziós változásokat fedeztek fel, amelyek befolyásolják a zsírégetés vagy a zsírraktározás módját: támogatják a zsírszövet növekedését azzal, hogy több zsírsejtet képeznek, valamint a nagyobb mennyiségű zsírt raktároznak. A tanulmány szerző előrelépésként tekintenek az eredményekre, de azt is leszögezték, hogy további vizsgálatokra van szükség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

A keleti harmadban tovább szakadozik a felhőzet, de északkeleten maradnak tartósan borult tájak. Keleten lassan mindenütt megszűnik a csapadék, az Északi-középhegységben ugyanakkor néhány futó zápor nem kizárt. Másutt száraz idő valószínű gomolyfelhőkkel. Az északnyugati szél főleg az Észak-Dunántúlon élénkül meg. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra