Mégsem egészségtelen a fehér kenyér?
Bár a teljes kiőrlésű kenyér több szempontból is jobb választás lehet a fehér lisztből készült változatnál, a legújabb kutatás szerint utóbbi nem mindenkinél okoz kiugró vércukorszint-ingadozást.
Az utóbbi években a táplálkozási tanácsadók igyekeztek a fehér kenyérről a teljes kiőrlésű változat felé terelni a fogyasztókat. A fehér kenyér ellen felhozott leggyakoribb érv, hogy jórészt teljesen feldolgozott szénhidrátból áll. Ez gyorsan felhasználható energiához juttatja a szervezetünket, viszont nagyon hamar újra éhesek leszünk, és további táplálékokat fogunk kívánni. Többet eszünk emiatt a kelleténél, ami elhízáshoz vezethet, ez pedig számos komoly betegség - cukorbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések - kialakulásának a veszélyét növeli. Egy közelmúltban végzett kutatás szerint azonban a fehér lisztből készült pékáruk mégsem mindenkinek okozhatnak gondot.
A cukorbetegséggel az is együtt jár, hogy fel kell készülnünk váratlan vércukorszint-változásokra. Ezek hátterében sokszor az elfogyasztott ételek és italok állnak, alábbi cikkünkben pedig összefoglaltuk, milyen gondot jelenthetnek!
Nem mindenkinél okoz gondot a fehér kenyér
A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet a fehér, illetve a lassú kelesztésű, kovászos kenyér. Mint kiderült, a fehér kenyér vércukorszintre gyakorolt hatása egyénenként változó eredményt mutatott, egyes embereknél a glikémiás válasz távolról sem volt olyan kiugró. Az izraeli Weizmann Institute of Science szerint a kísérlet igazolta a korábbi feltevésüket, amely szerint ugyanaz az étel más-más mértékben emeli meg az emberek vércukorszintjét. Akiknél a fehér kenyér fogyasztásakor kiugró értéket mértek, valóban javasolt elkerülniük, egyesek azonban egészségesen reagálnak a fehér lisztre. Ennek szellemében a diéták általános utasításai sem lehetnek mindenki számára ugyanolyan hasznosak.

A bélben található mikrobióta (vagyis az ott élő összes mikroorganizmus) összetételére vezetik vissza a kutatók, hogy miként reagál a szervezetünk a kenyérre. A mikroorganizmusok arányainak ismeretében személyre szabott táplálkozási tanácsadással lehetne összeállítani az adott egyén számára leghasznosabb étrendet - vélekednek a szakértők. Hozzáteszik ugyanakkor: a legtöbb ember számára továbbra is a teljes kiőrlésű gabonát ajánlják, ezek rendszeres fogyasztása ugyanis csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek és bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázatát. Nagyobb arányban tartalmaznak ugyanis olyan vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek a fehér kenyérben nem találhatóak meg.
Forrás: WebMD
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Pár hónappal ezelőtt elkezdtem néhány tünetet észlelni magamon, úgymint lisztes dolgok utáni hasmenés, avagy éppen székrekedés, zöld széklet, mindkét karomon piros foltokban kiemelkedő pontok, kiütések. Közérzetem rossz volt. Ezert pár hete rátaláltam egy itteni (londoni) lehetőségre, mely szerint hajszálaimból meg tudják állapítani, hogy van-e valamire intoleranciám. És az eredmény az lett, hogy a búzát, illetve búzalisztet tartalmazó dolgokat nem tolerálom, továbbá tejes termékeket sem. Ezért ezeket a dolgokat nagyjából úgy két hete elkezdtem szépen lassan kihagyni az étkezéseimből, amitől sokkal jobban érzem magam, és az összes panaszom elmúlt. Székletem újra normális, folyamatos és a karomról is eltűntek a foltok, kiütések. A kérdésem lényegében az lenne, hogy ennek a tesztnek az eredményére hagyatkozhatom-e (nem csak valami ámítás)? Mert amennyire én tudom, ilyesféle intoleranciára nem léteznek tesztek. Gluténra és laktózra persze igen, de külön erre a búzalisztes intoleranciára nem. Avagy látogassam meg a háziorvosomat? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bianka
Kedves Kérdező! Mindenképpen székletvizsgálatra van szükség. Üdvözlettel: Dr. Mihranian Hermon