Klasszikus főzelékek még egészségesebben?

A főzelék megosztó étel. Van, aki nagyon szereti, és van, aki még a gondolatától is rosszul van. Tény, hogy a jó elkészítésen sok múlik. Vegyük végig, hogyan tehetjük főzelékeinket ízletessé és egészségessé.

A főzeléket nem szeretők tábora többnyire azért kerüli ezt az egyébként finom ételt, mert pépes az állaga, ízében főként a liszt vagy a rántás dominál, és a zöldségek is teljesen szét vannak főzve benne. Hát tény és való, hogy a közétkeztető helyeken, büfékben többnyire ilyen formában juthatunk hozzá, de otthon elkészíthetjük reform módon is, mely nem a rántástól és habarástól lesz laktató és ízletes étel. Mire figyeljünk?

  • a zöldségeket soha ne főzzük szét, legyenek finom roppanósak. Kevés vízben, fedő alatt pároljuk először meg őket, és csak utána készítsük el főzelékként.
  • bár vízben bizonyos vitaminok kioldódnak, az ásványi anyagok megmaradnak a zöldségekben, melyek ugyanolyan fontos tápanyagai szervezetünknek. Az élelmi rostok sem tűnnek el, melyek - többek között - nagyban segítik emésztésünket is.
  • rántás és habarás helyett sűrítsük magával a zöldséggel a főzeléket. Ehhez vegyünk külön egy kevés párolt zöldséget és pürésítsük le. A burgonya - magas keményítőtartalmának köszönhetően - kiválóan alkalmazható sűrítésre. Ebből is adhatunk a főzelékzöldség mellé, és lepürésíthetjük azzal együtt.
  • ha elkészült a zöldségpüré, egy kevés hagymát és fokhagymát futtassunk meg olajon, majd adjuk hozzá a pürét és a párolt zöldségeket. Hagyjuk, hogy rottyanjanak egyet, majd ízesítjük sóval, borssal, zöldfűszerekkel. A végén adhatunk hozzá egy kevés tejfölt, tejszínt, esetleg ecetet.
  • A zöldségek főzelék formájában való elkészítése sok nemzet számára idegen. Ez a fajta főzési mód, ugyanis csak kevés országra jellemző. Az arab és a keleti világban a különböző zöldségcurryk hasonlóan készülnek el, mint a főzelék, de azok jóval fűszeresebbek, és többnyire egytálételként fogyasszák őket.
  • ha a pürésítés nem lenne kedvünkre való, akkor is elkészíthetjük reform módon a főzelékeket. Ekkor a zöldséget a hagymával megpirítjuk az olajon, és annyi vízzel felöntve pároljuk, ami éppen ellepi. A párolás csak pár percet vesz igénybe, majd végül egy kevés rizsliszttel, és tejföllel vagy tejszínnel sűrítjük.
  • bizonyos főzelék alapanyagok, így például a sárgaborsó vagy a vöröslencse esetében nem szükséges sűríteni, hiszen főzés közben a szemek szétfőnek, és önmaguktól besűrítik a főzeléket. Ilyenkor már csak fűszerezésre, esetleg egy kevés tejszín hozzáadására van szükségünk.
  • ha mindenképpen habarni szeretnénk a főzeléket, használjunk rizslisztet vagy korpákat, így a főzelék finom krémes lesz, a liszt vagy a korpa íze pedig egyáltalán nem lesz domináns benne.
  • a gyerekek számára is csak 1-2 éves korig adjuk pépesítve a zöldségeket, utána már kaphatnak ők is főzelékeket, melyekben a zöldségek roppanósak, így legalább már gyermekkorban megtanulják, hogy a zöldségek így a legegészségesebbek és legélvezetesebbek.

Karalábéfőzelék

Elkészítési idő: 25 perc

Hozzávalók 4 személyre:

5 dkg vaj

1 közepes fej vöröshagyma, finomra vágva

3 közepes karalábé, kockákra vágva

só, vegamix ételízesítő

2 evőkanál rizsliszt

1 csokor petrezselyem finomra vágva

fél l biotej vagy szójatej

A zsiradékon elkezdjük pirítani a hagymát, majd a karalábét, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Sózzuk, és beletesszük az ételízesítőt. Amikor visszapirult a zsírjára, meghintjük a liszttel, beleszórjuk a petrezselymet, és folyamatos kevergetés mellett felöntjük a tejjel. Felforraljuk, ha túl sűrű lenne, vízzel hígíthatunk rajta.

Zellerfőzelék

Elkészítési idő: 35 perc

Hozzávalók 4 személyre:

1 evőkanál szűz olívaolaj

3 dkg vaj vagy ghí (tisztított vaj)

1 közepes vöröshagyma, finomra vágva

3 közepes zellergumó, 1,5 cm-es kockákra vágva

1 evőkanál rizsliszt

1 evőkanál sómentes bioételízesítő

negyed citrom kifacsart leve

10 dkg tejföl vagy szójajoghurt

1 kis csokor zellerzöld, finomra vágva

Az olajat a vajjal megforrósítjuk, a hagymát beletesszük, és megpirítjuk, majd a zellert belerakjuk. Egy kis vizet öntünk alá, és 10-12 percig pároljuk. A rizsliszttel meghintjük, fűszerezzük, és annyi vízzel öntjük fel, hogy főzelék sűrűséget kapjunk. A citromlevet és a tejfölt belecsorgatjuk, a zellerzöldet beleszórjuk, és 2-3 perc alatt készre forraljuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra