Fekete teákban találtak rákkeltő anyagokat
Német tesztelésSokkolhatja a teafogyasztókat a német árutesztelő szervezet, a Stiftung Warentest közleménye. Az általuk megvizsgált 27 fekete tea - köztük biotermékek - a vegyelemzés tanúsága szerint potenciálisan rákkeltő anyagokat tartalmaz.
Mit tud?
A filteres tea helyett hatékonyabb a szálas tea, melyben több a hatóanyag tasakos társainál. Kevés nátrium található benne, viszont nagyobb mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és fluort. A teának enyhe feszültségoldó hatása van.A német árutesztelő szervezet eredményei kapcsán mind a szervezet, mind a német Focus magazin hangsúlyozza, hogy a fogyasztóknak nem kell teljesen lemondanunk a fekete tea élvezetéről. A lap szerint van négy olyan áruféleség, amelyek rendkívül kicsi károsanyag-tartalmával emelkednek ki a mezőnyből. Ráadásul a négyből három a legolcsóbbak közé tartozik. Ehhez képest az árutesztelő szervezet honlapja, a Test.de szerint öt teaáru bizonyult alacsony szennyezettségűnek. (A félreértés oka az lehet, hogy a szervezet négy jó és egy nagyon jó minősítést adott ki, az utóbbit nézhették el a Focusnál.)
Egyelőre még nem tudják a vegyészek, hogy miként kerültek a káros anyagok a teába. Az antrakinon talán a csomagolóanyag révén kerülhetett át a teára - írja a Focus és a Test.de is. Ám az utóbbi hozzáteszi, hogy ezt a vizsgálatok egyelőre nem igazolták. A teaszárítás közbeni pörkölés során PAK és antrakinon is keletkezhet. A test.de szerint amikor magas a PAK-tartalom, akkor az antrakinon-tartalom is növekszik, tehát a két anyag előfordulása között lehet összefüggés.

A fekete teákban rákkeltő anyagok lehetnek
A pirrolizidin-alkaloidok a teanövények között elterjedő gyomokból származhatnak. A gaz talán a "teaszüret" idején kerülhet a tea közé. A Stiftung Warentest felhívja a figyelmet arra, hogy sem a teák ízére, sem a szagukra nem hatnak ki az említett káros anyagok. E tekintetben ugyanis majdnem az összes vizsgált áru "jó" minősítést kapott.
A Stiftung Warentest internetes oldala hangsúlyozza: mind a 27 vizsgált teában találtak valamennyi káros anyagot. Ugyanakkor bizonyos árukban minimális ez a káros tartalom, másokban ennél azért nagyobb. A káros anyagok előfordulása miatti kockázatokat még a szakemberek értékelik ki, ezért nem tud a szervezet pontos rizikóelemzést adni.
A jelenlegi teapörkölési eljárások miatt a Stiftung Warentest egyelőre nem tartja elkerülhetőnek, hogy antrakinon kerüljön a teára, viszont a szervezet a Focus magazin által idézett káros anyagokon kívül (antrakinon, PAK, pirrolizidin-alkaloidok) említést tesz még ásványolaj-maradványokról is. A Test.de szerint a PAK miatt kevésbé kell aggódniuk a teafogyasztóknak, ugyanis a leforrázáskor viszonylag kevés kerül az italunkba belőle.