Ennyi problémát okozhat a szénsavas ásványvíz?

Szívesen oltjuk szomjunkat szénsavas ásványvízzel, de vajon jól tesszük-e? Brit kutatók szerint nem: ártunk vele a fogainknak, a gyomrunknak, és még hízhatunk is tőle.

Elaine Tilling brit szájhigiéniai szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy a szénsavas víz pH-ja van annyira alacsony, hogy megpuhítja a fogzománcot, emiatt pedig sokkal könnyebben sérülhetnek fogaink - főként, ha egész nap hasonló pH-jú italokat fogyasztunk. A kárt tovább növelhetjük, ha citromot vagy lime-ot teszünk italunkba.

A folyadékpótlás esetében is fontos a változatosság Az egészséges táplálkozás kiegyensúlyozott: a szakmai ajánlások szerint az optimális étrend valamennyi tápláléktípust tartalmazza. A lényeg a mérték és a minőség. Kattintson! Ezzel ugyanis fokozzuk a fogainkat védő zománc erózióját, jobban kilátszik a zománc alatt látható sárgás dentin, ennek hatására pedig jóval érzékenyebbek lesznek fogaink. A szénsavas víz okozta savas eróziót úgy lehet Tilling szerint visszafogni, hogy ilyen vizet csak étkezésekhez iszunk - ha egész nap erre kárhoztatjuk magunkat, akkor a szánkban termelődő nyálnak esélye sem lesz arra, hogy semlegesítse a savas kémhatás okozta következményeket.

A szénsavas vizet egyébként ajánlott szívószállal inni, ugyanis ez csökkenti a fogainkkal lévő kapcsolatot. Ha ilyen vizet ittunk, várjunk legalább 40 percet, mielőtt fogat mosnánk , ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy nyálunk hatására újra megerősödjön a zománc.

Az is problémát okozhat, hogy egyes szénsavas ásványvizekben jelentős mennyiségű só is található - a megnövekedett nátriumtartalom hatására pedig könnyen emelkedhet vérnyomásunk, ami szívproblémákhoz vezethet. Ezt könnyen elkerülhetjük azzal, hogy megfigyeljük, hogyan érezzük magunkat azután, hogy ittunk. A só hatására ugyanis szomjasak leszünk - ha tehát ivás után szomjasabbak vagyunk, akkor könnyen lehet, hogy ez a szénsavas vízben található só miatt van. Cseréljük le a szénsavas vizet szénsavmentesre vagy olyan szénsavasra, amelyben kevesebb nátrium található.

Ásványvíz-fogyasztás Magyarországon

Ásványvíz-fogyasztás Magyarországon

Forrás: Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség

Dr. Simon Anderson, a London Bridge Hospital belgyógyásza szerint a szénsav puffadást okoz, ami különösen kellemetlen lehet az irritábilis bél szindrómában szenvedőknek, mert fokozza az alhasi fájdalmakat, a hasmenést és a bélgáztermelődést. Ezek a hatások szerencsére csak időlegesek, de ha az említett tüneteket tapasztalunk magnkon, mindenféleképpen tegyük félre egy időre a szénsavas italokat.

Mondanunk sem kell, hogy a refluxban szenvedők szintén nem járnak jól - a szénsavas italok hatására ugyanis gyomrunkban extra nyomás keletkezik, ennek hatására pedig nagyobb esélyünk van arra, hogy gyomrunk tartalma visszalökődik a nyelőcsőbe, ez pedig fájdalmas égő érzettel járhat a mellkasban és a gyomorban egyaránt. Ha refluxproblémáink vannak, maradjunk a szénsavmentes víznél, szervezetünk hálás lesz érte.

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra