COVID-19: veszélyesebb a szaglászavar, mint hinnénk

Ma már tudjuk, hogy a szaglás és az ízérzés csökkenése - vagy akár tartós elvesztése - a koronavírus-fertőzés egyik jellegzetes tünete. Ezeknek azonban több típusa is lehet, ráadásul sokkal nagyobb problémát okozhatnak, mint elsőre gondolnánk.

Már egy éve az új típusú koronavírus elleni védekezés körül forog az életünk. Az idő múlásával viszont a szakemberek egyre többet tudnak a fertőzés tüneteiről és kezeléséről. A kezdetben feljegyzett légszomj, köhögés, nehézlégzés, láz, illetve az izom- és ízületi fájdalmak mellett az Amerikai Járványügyi Hatóság (CDC) listáján már tavaly tavasszal megjelent egy újabb jellegzetes tünet, amely felvetheti a fertőzés gyanúját: a szaglászavar. Ennek típusairól, lehetséges okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Moric Krisztina , a Fül-orr-gégeközpont főorvosa ismerteti a legfontosabb tudnivalókat.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus tünetek, koronavírus szaglásvesztés, koronavírus veszély, koronavírus kocázat, koronavírus táplálkozás
Egészségügyi kockázatokat is rejt a szaglászavar. Fotó: Getty Images

Teljes illatmentességtől a romlott ételig

A szaglászavar jelentheti azt, hogy a beteg szaglása csökkent - tehát bizonyos szagokat érez, de nem mindent - vagy teljesen megszűnt. Azonban jelentkezhet torz szaglás is, amely azt jelenti, hogy a COVID-os beteg fantom szagokat is érezhet, amik a valóságban nincsenek jelen. Ez jellemzően nem kellemes élmény, mert például romlott étel vagy dohányfüst szagát érzi. Ez a tünet gyakran társul az ízérzés elvesztésével, torzulásával. A panaszok hullámzóak is lehetnek, vagyis egy átmeneti javulás után ismét visszaesés következhet.

Koronavírus: tréning, amely visszaadja a szaglást - olvassa el a részleteket!

A jelenlegi helyzetben különösen nagy jelentősége van annak, hogy meg tudjuk különböztetni a koronavírus okozta szaglászavart az egyéb eredetű problémáktól. Fontos eltérés, hogy a COVID-19 miatti szaglásvesztés hirtelen jelentkezik és jellemzően nem jár egyéb, felső légúti betegségeknél jellemző tünettel, például orrdugulással vagy orrfolyással. A gyógyulás akár több hónapig - egyeseknél több mint fél évig - is elhúzódhat. Más légúti betegség esetén viszont fokozatosan jelentkezik a szaglászavar, gyulladásgátló kezelésre pedig rendszerint jól reagál.

Jelentősen rontja az életminőséget

A szaglás- és ízlelési zavar jobban befolyásolja az életünket, mint elsőre gondolnánk. Ez az állapot a kutatások szerint érzelmileg is igen megterhelő: az érintettek körében gyakori a fokozott stressz és a depresszió megjelenése. Emellett táplálkozási problémák is jelentkezhetnek, hiszen a beteg nem tudja élvezni az ételek illatát, ízét. Sokan ilyenkor kevesebbet esznek, vagy épp túlízesítik az ételeiket - hosszú távon egyik sem egészséges. Az ízlés és a szaglás hiánya ezeken felül akár életveszélyes következményekkel is járhat, például akkor, ha nem érezzük, hogy szivárog a gáz vagy odaégett az étel, de komoly egészségügyi kockázatot jelenthet a romlott élelmiszer elfogyasztása is.

A szakember azt tanácsolja, hogy ha a koronavírus-fertőzés lezajlását követő hetekben sem térne vissza a szaglásunk, akkor vegyünk részt egy fül-orr-gégészeti vizsgálaton. Így az egyéb lehetséges okok kizárása mellett a károsodott szaglószerv működését helyreállító kezelést is mielőbb el lehet kezdeni.

Mennyiben különbözik az egyszerű nátha és a COVID-19 okozta szaglásvesztés? Olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra