Butít a tofu?

Azok, akik sok szójából készült terméket fogyasztanak, beleértve a tofut és egyéb ételt, lehet, hogy nagyobb mértékben teszik ki magukat a memóriazavar veszélyének.

Alzheimer-kórLoughboroughi és oxfordi tudósok az Alzheimer-betegség Kutatási Érdekszövetség támogatásával indonéz kollégákkal együttműködve vizsgálták a magas szójafogyasztás hatásait 719 idős indonéziai emberen, Jáva városi és vidéki részein.

A kutatás eredményeit később fogják publikálni a Dementias and Geriatric Cognitive Disorders folyóiratban. A tanulmány részletesen beszámol majd arról, hogy a sok tofu rontja az emlékezőtehetséget, különösen a 68 év feletti korosztály körében.

A kutatás vezetője, Eef Hogevorst professzor, a Loughborough Egyetem munkatársa elmondta: "A szójafogyasztás egyre növekszik nyugaton, gyakran egyfajta szupertáplálékként tüntetik fel. A szója gazdag fitoösztorgénben, de még nem tiszta, milyen hatást is gyakorolnak az idősebbek agyára. A vegyület az ösztrogénhez hasonló, mely a fiatalok és középkorúak esetén biztosíthatja az idegek védelmét, de a 65 éven felüliek esetében fokozhatja az elbutulás veszélyét."

Rendkívül érdekes ugyanakkor, hogy a szója erjesztésével előállított tempe ezzel szemben javítja az emlékezőképességet. Hogervorst professzor szerint ez a tempe B9 vitamin-tartalmának köszönhető, mely köztudottan csökkenti az elbutulás kockázatát. "Lehetséges, hogy a B9 vitamin és a fitoösztrogén egyaránt magas szintje egymással karöltve véd az agyi működészavarok ellen."

Hogervorst professzor elmondta, hogy további kísérletekkel fogják megvizsgálni, hogy a B9 vitamin vagy a folsav a fitoösztrogénekkel kombinálva hogyan véd a memóriazavarok ellen időskorban. A professzor felhívta a figyelmet arra is, hogy a tempe és a tofu hatása a jávai idősekre gyakorolta a leglátványosabb hatást, azt azonban még nem tudni, milyen eredmények születnének más népcsoportoknál. Egy korábbi tanulmány már felfedezte, hogy az idősebb japán származású amerikaiaknál is elbutulást okozhat a túlzott tofufogyasztás.

Az Alzheimer-betegség Kutatási Érdekszövetségének vezérigazgatója, Rebecca Wood elmondta: "Ez a tanulmány segít az Alzheimer-kór megértésében. A szuperételek előnyeinek és kockázatainak feltérképezésére további vizsgálatok szükségesek. Segítséget nyújthat a megelőzés terén is. Mivel az Egyesült Királyságban több mint félmillió ember szenved a betegségtől, egyre sürgetőbb a megelőzés és kezelés lehetőségeinek feltárása."

Animáció: HáziPatika.com

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Az északkeleti harmadban borult, párás, foltokban ködös marad az idő. A kevésbé felhős, napos tájakon is egyre több helyen - legkésőbb délen, délkeleten - erősen megnövekszik a felhőzet. Kevés helyen alakulhat ki kisebb eső, záporeső. A délies szél olykor megélénkül.A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között alakul, az Északi-középhegység térségében marad ennél hidegebb az idő. Késő este 3, 10 fok valószínű. Szerdán melegfronti hatással számolhatunk.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!