A csokoládé drogja
A csokifüggőség nem pusztán hóbort, amire könnyű ráfogni az édesség iránti vágyat, hanem valós "kémiai alapokon" nyugszik. Ismerjük meg a csokoládé legfőbb drogját!
h i r d e t é s
Családfa
A teobromin a metilxantin nevezetű alkaloidok közé tartozik. Olyan közismert "testvérei" vannak, mint a kávébabban fellelhető koffein, vagy a teacserje levelében található teofillin. A teobromint 1878-ban Hermann Emil Fischer izolálta elsőként a kakaóbabból, nem sokkal később a xantinból is, innen származik másik neve, a xanteóz is.Hatás
Érdekesség
Egy kísérlet során teobromint, koffeint tartalmazó kapszulákat, valamint placebót adtak a résztvevőknek. Élénkítő hatásban nem tapasztaltak különbséget az 500 mg teobromint tartalmazó kapszulák és a placebo-kapszulák között, márpedig ez a mennyiség azt jelentette, mintha a kísérleti alanyok egy ültő helyükben három tábla tejcsokoládét kebeleztek volna be.Viszont a koffeinnél jóval erősebb a teobromin vízhajtó hatása. Enyhe diuretikumként szívelégtelenségben szenvedők szervezetében felgyülemlett folyadék eltávolítására is használják.
Ez az alkaloid olyan előnyös hatással is bír, hogy a szervezetbe kerülve tágítja a vérerek falát, ezáltal pedig csökkenti a vérnyomást. Természetesen két utóbbi hatását a csokoládéban fellelhető koncentrációja nem váltja ki, csak gyógyszerekben és táplálék-kiegészítőkben fordul ilyen mennyiségben. Felezési ideje az emberi szervezeten belül elfogyasztását követően 6-10 óra.
Méreg vagy orvosság?

Minden jó, ha a vége jó
Egy új, brit kísérlet szerint a teobromin köhögés ellen is hatékony lehet. Erről szóló hírünket itt olvashatja!
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!