Pitvarfibrilláció kezelése egyetlen nap alatt

Az életminőséget és az életkilátásokat egyaránt rontó szívritmuszavarok bizonyos fajtái ellen katéteres eljárással veszi fel a harcot az orvostudomány. A mindössze egy éjszakás kórházi tartózkodással járó beavatkozás során a ritmuszavar gócát térképezik fel, és semmisítik meg.

Csak remeg!

A pitvarfibrilláció a szív felső üregeinek, más néven pitvarainak szabálytalan remegése, vagy szapora összehúzódása, amelynek hatására a szív pumpáló teljesítménye csökken. Ronthatja az életminőséget, a ritmuszavar esetleg légszomjat vagy ájulást válthat ki, kezelés nélkül pedig növeli a szívelégtelenség kialakulásának és a stroke -nak a kockázatát.

A pitvarfibrillációs esetek kialakulásában szerepet játszhatnak a pulmonális vénákba benyúló pitvari izomrostok, az innen kiinduló elektromos aktiváció indítja be sok esetben a ritmuszavart. A katéteres abláció célja ezeknek az izomrostoknak az izolálása és roncsolása.

Katéter a szívben

A katéteres beavatkozás során először szívelektrofiziológiai vizsgálattal határozzák meg ezeknek a gócoknak a hollétét. Ennek során az éhgyomorra érkező beteg szívébe a jobb oldali nyaki, illetve lágyéki véna felől katétereket vezetnek. Ha erre szükség van, a katéterek segítségével kiváltják a ritmuszavart, hogy minél pontosabban meghatározható legyen a ritmuszavar jellege és a góc helye. Ha az orvos megtalálta a gócot, egy kívülről, rádiófrekvenciás úton melegíthető katéterrel 60 Celsius fokra felmelegíti azt, ezt az eljárást nevezik rádiófrekvenciás ablációnak. A cryoablációt bizonyos speciális esetekben alkalmazzák, ilyenkor a góc megszüntetését fagyasztással végzik el.

Néhány napot pihenni kell a beavatkozás után.
A beteg általában 24 óra után elhagyhatja a kórházat. Fotó: 123rf

Első hallásra riasztónak tűnhet, hogy az eljárás során a szívizom egy részét megsemmisítik, az igazság azonban az, hogy az égetés mindössze egy pár milliméteres szívizom-részt érint, így a szív teljesítőképessége nem romlik a beavatkozástól.

Mit tapasztal a beteg?

A páciens a beavatkozás során ébren van, a katétereket helyi érzéstelenítés mellett vezetik be. A kezelés során a mellkasban melegségérzet, néha fájdalom léphet fel, ez utóbbit fájdalomcsillapítókkal enyhítik. A vizsgálat és a góc megszüntetése egy-két, néha akár három órán keresztül is tarthat, majd a betegnek a szúrások helyén elhelyezett nyomókötésekkel 4-8 órán keresztül feküdnie kell.

Néhány napig tanácsos a fizikai aktivitást visszafogni, a munkába - amennyiben nem kemény fizikai munkáról van szó - pár nap pihenés után érdemes visszatérni.

Ha azonban nem lép fel semmilyen szövődmény, 24 óra után a beteg elhagyhatja a kórházat. A beavatkozáson átesetteknél csökken a fibrillációs események gyakorisága, illetve azok súlyossága, sőt van, akinél teljesen el is lehet hagyni a szívritmuszavar miatt szedett gyógyszereket, vagy legalább csökkenteni lehet ezek adagját.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra