35 százalékkal volt alacsonyabb a hirtelen szív- és érrendszeri betegség, 34 százalékkal a szívkoszorúér-betegség és szintén 34 százalékkal volt alacsonyabb a stroke kockázata azok körében, akik az egészségesalvásmind az öt kritériumának megfeleltek, mint azoknak, akikre csak az egyik, vagy egyik sem jellemző.
Az alábbi öt dolog jelzi, hogy egészséges az alvásunk: korán fekszünk le, napi 7-8 órát alszunk, sohasem vagy ritkán szenvedünk álmatlanságtól, nem szoktunk horkolni és napközben nem vagyunk álmosak.
"Mivel tudjuk, hogy az alvási szokások összetettek és a tényezői kölcsönhatásban vannak egymással, mindegyiket egyszerre akartuk vizsgálni" - mondta dr. Lu Qi, a New Orleans-i Tulane Egyetem elhízást kutató központjának igazgatója. Hozzátette: hogyha például az alvás hosszát figyelik meg, akkor figyelembe kell venni az álmatlanságot is, különben hamis összefüggéseket állapítanak meg. Figyelemre méltó, hogy ha mind az öt egészséges alvási szokást összevetették a szív- és érrendszeri betegség kockázatával, az összefüggés jóval erősebb volt, mint amikor egyenként vizsgálták az egyes alvási szokásokat - számolt be a tapasztalatokról dr. Qi. Ő az, aki munkatársaival együtt publikálta kutatási eredményeit december 18-án a European Heart Journal című folyóiratban.
Adott tehát az összefüggés a szív- és érrendszeri betegségek genetikai és életmódbeli kockázata között, ám dr. Qi és munkatársai egy lépéssel tovább mentek, és azt vizsgálták, hogy az egészséges alvási szokások vajon csökkentik-e a betegségre való genetikai hajlam kockázatát. A kutatók az Egyesült Királyság Biobankjából szerzett 385 292 olyan páciens adatait vizsgálták, akiknek nem volt szív- és érrendszeri betegségük a kutatás megkezdése előtt.
Az Egyesült Királyság Biobankjának programjában olyan 37-78 éves személyek vesznek részt, akik vérmintát adtak genetikai vizsgálat céljából. A jelenlegi kutatásban résztvevők önként töltöttek ki egy kérdőívet az alvási szokásaikról és egyéb életmódbeli szokásaikról, amelyek kapcsolatban lehetnek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával. Ebből a kutatásból most kizárták azokat, akiknél korábban már felállították a szív- és érrendszeri betegség diagnózisát. A vizsgálat során a résztvevőket három csoportba sorolták aszerint, hogy magas, közepes vagy alacsony genetikai kockázatuk van-e a szív- és érrendszeri betegségekre.
"Tudjuk, hogy a genetikai eredetű kockázatot módosíthatják olyan tényezők, mint az étkezési szokások vagy a fizikai aktivitás mértéke, tehát arra számítottunk, hogy valami hasonló befolyásoló hatásra bukkanunk az alvási szokásokkal kapcsolatban, de valójában nem találtunk statisztikailag bizonyítható összefüggést az egészséges alvás és a genetikai eredetű szív- és érrendszeri kockázat között" - mondta dr. Qi.
Azt azonban megfigyelték, hogy az alvási szokások és a genetikai kockázat hatásai összeadódhatnak, tehát akik a legmagasabb kockázati csoportba tartoztak és a legkevésbé volt egészséges az alvásuk, azoknál volt a legmagasabb a szívbetegség és a stroke kockázata, annak ellenére, hogy nem találtak statisztikailag érvényes kölcsönhatást az egészséges alvási szokások és a szívbetegségre való hajlam általános genetikai kockázata között.
Valójában az a világos mintázat rajzolódott ki, hogy a genetikai tényezők növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, az egészséges alvási szokások viszont csökkentik. A legszélsőségesebb esetekben azoknak a pácienseknek, akiknek magas volt a genetikai eredetű kockázatuk és az alvási szokásaik egészségtelenek voltak, 2,5-szer magasabb kockázatuk volt szív- és érrendszeri betegségek kialakulására azokhoz képest, akik jobb génekkel születtek de az alvási szokásaik egészségesek voltak. Másrészt pedig elvesztik az eredeti védettségüket azok, akiknek alacsony a genetikai kockázatuk, de egészségtelenek az alvási szokásaik.
Ez a vizsgálat megfigyelő jellegű volt, és nem volt cél az alvási szokások, meg a szív- és érrendszeri események között ok-okozati összefüggés kimutatása. Azonban a kutatók a kockázati tényezők felmérése után azt valószínűsítették, hogy az összefüggések valójában ok-okozatiságot mutatnak, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a szívkoszorúér-betegség és a stroke-os esetek több mint 10 százaléka nem következett volna be, ha az összes páciensre igaz lenne az egészséges alvás mind az öt ismérve.