A stroke két formája

A magyar nyelvben szélütésnek, gutaütésnek, vagy agyvérzésnek nevezik a stroke-ot, amely angol kifejezés és csapást, ütést jelent - a különböző nevek különböző eseményekre utalnak.

Kétféle is van

Stroke-nak hívjuk az agy hirtelen fellépő vérellátási zavarát, amely során a szükségesnél kevesebb vér jut el az agyba, vagy annak egyes területeire.

A stroke-nak, két formája ismeretes, az (ischaemiás) vérhiányos állapot, és a vérzéses stroke. A vérhiányos, vagy más néven agyi infarktusnak vérrög okozta érelzáródás az oka, amely megakadályozza az agy egy részének vérellátását. Ezért az érintett agyi terület funkciói kiesnek. A vérrög keletkezhet és eljuthat az agyba a szervezet bármely részéből, vagy keletkezhet a szív pitvari részében, ha a szív nem működik jól és pitvar-fibrilláció lép fel.

Máshogyan kell kezelni a kétféle stroke-ot.
Máshogyan kell kezelni a kétféle stroke-ot. Fotó: 123rf

Vérzéssel járó stroke akkor alakul ki, ha a beteg agyi erei vagy az agy körüli erei erősen meszesek, rugalmatlanok és megrepednek, illetve ha a betegnek agyi aneurizmája - elvékonyodott falu agyi értágulata - és magas vérnyomása is van. Ezt nevezzük agyvérzésnek. Ilyenkor a megrepedt érből szivárgó vér közvetlenül nyomja az agyszövetet, vagy ha az agyburkon kívül reped meg az ér, akkor a kialakult vérömleny akár nagyobb területen is nyomhatja az agyat.

Máshogyan kell kezelni!

Mindkét esetben más az orvos teendője. Az átmeneti agyi vérellátási zavar (Tranziens Ischaemiás Attak) megelőzheti, előre jelezheti a stroke-ot. A stroke-os esetek egyharmadát előzik meg kisebb múló vérellátási zavarok előzhetik meg napokkal, hetekkel, vagy hónapokkal az agyiér-katasztrófa előtt.

Jellemzően a tünetek néhány percig, vagy néhány óráig állnak fenn, utána a szervezet igyekszik visszaállítani a normális működést, ezért gyakran figyelmen kívül hagyja a beteg, és nem szól róla az orvosnak sem. Ez nagyon veszélyes lehet, mert a kiváltó okok továbbra is fennállnak, a rosszullét pedig figyelmeztethet egy sokkal súlyosabb állapot bekövetkeztére is!

Figyeljen a tünetekre! A hirtelen kezdődő féloldali bénulás vagy zsibbadás az arcon, a karban vagy a lábban, a hirtelen kialakuló zavartság, beszédértési vagy beszélési nehézség, hirtelen kezdődő járászavar vagy szédülés, mozgáskoordináció zavar, hirtelen kezdődő erős, ismeretlen eredetű fejfájás súlyos bajt jelez - azonnal hívjon mentőt!

Megelőzhető lehetne a stroke-os esetek háromnegyede, ha a betegek felfigyelnének a szabálytalan szívdobogás-érzésre, a légszomjra és mellkasi fájdalomra, melyek pitvarfibrillációra utalhatnak. Ez az állapot ötszörösére (!) emeli a stroke kialakulásának esélyét. Ha ilyen esetben 24 órás EKG monitorozással kivizsgálnák a beteget, akkor elkerülhető lenne az így kialakuló agyiér-katasztrófa. A pitvarfibrilláció időben történő felismerése, a ritmuszavar megszüntetése vagy alvadásgátló kezelés megkezdése kivédhetné a legtöbb maradandó károsodáshoz, rokkantsághoz vezető stroke-ot!

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7, +13 °C
Minimum: -7, +2 °C

Megnövekszik a felhőzet, kevés helyen eső, zápor is lehet. Élénk, erős északnyugati szél mellett 7, 13 fokos maximumhőmérsékleteket mérhetünk. Szerdán gyenge melegfronti hatás érvényesül. Erősödhetnek a gyulladások, többen fáradékonyságot, dekoncentráltságot tapasztalhatnak. Fokozódik a migrénhajlam, emellett alvásproblémák és ingerlékenység is felléphetnek. A hőmérséklet emelkedik, de a szél és a felhők miatt a mért értékeknél alacsonyabban alakulhat az érzett hőmérséklet. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: