Mit tehetünk a féltékenység ellen?

Minden ember volt már féltékeny életében, sőt, sokan vannak, akiknek ez szinte mindig hozzátartozik egy párkapcsolathoz. Baj akkor van, ha túlzásba esünk. Nem könnyű, de azért tehetünk valamit ellene.

A féltékenység több érzés keveréke, amelyben a szeretet és a figyelem mellett a félelem dominál, amelynek oka a lehetőség felnagyítása, hogy a másikat elveszítjük. Vele jár a düh, a szomorúság, a bizalmatlanság és a kisebbrendűség érzés, ami időnként agresszióba csaphat át, és sokszor nem is az számít, hogy a féltékenységnek van-e reális alapja - írja a gesundheit.de .

A féltékenység legalább annyira jellemző a férfiakra, mint a nőkre. Az előbbieknél a felmérések szerint főképp a szexuális hűtlenség váltja ki a reakciót, a nőknél leggyakrabban a puszta gyanú, hogy valaki más is van párjuk életében. A jelenség ugyanakkor nem csak párkapcsolatokban fordul elő, hanem barátságokban és családokban is, például ha az egyik gyerek nagyobb figyelmet kap a szülőktől.

Mit tanulhatunk a féltékenységből? Ha megnézzük a féltékenység mögött lévő helyzeteket, fontos dolgok kerülhetnek napvilágra. Olvassa el, micsodák !

Az érzés egyébként természetes és normális, csak akkor kell miatta aggódni, ha intenzitása nagy és tartóssá válik. Leginkább az önbizalomhiányból és a kis önbecsülésből ered, amelyet sokszor a múltban elszenvedett negatív tapasztalatok támasztanak alá. Ez visszanyúlhat egészen a gyerekkorig vagy egy korábbi partner hűtlenségéig, amit nem sikerült feldolgozni az évek során.

A túlzásba vitt féltékenység tönkreteheti a kapcsolatot
A túlzásba vitt féltékenység tönkreteheti a kapcsolatot. Fotó: iStock

A túlzott féltékenység első komolyabb jele az, amikor a partnert megpróbáljuk elszigetelni a többi embertől, és folyamatosan bizonyítékok után kutatunk, ami a hűtlenségét igazolja. Ráadásul igen apró jeleket is bizonyítékként vagyunk képesek felfogni, ami rendszeres vitához vezet a partnerrel.

Ez a munka és a társadalmi kapcsolatok rovására mehet, hosszabb távon alvási és koncentrációs problémák léphetnek fel. Gyakorivá válik a fejfájás , a hátfájás, a hasi fájdalom és a pszichoszomatikus panaszok .

A féltékenység legszélsőségesebb formája az Othello-szindróma . Ezt házastársi paranoiának is nevezik, amely azonban nem gyakori, általában alkoholizmussal, skizofréniával , demenciával és gyógyszeres kezeléssel jár együtt. Az egyik fél meg van győződve partnere hűtlenségéről, a bizonyítékokat aprólékosan és kitartóan (inkább már betegesen) gyűjti és megvizsgálja, logikai eszközökkel és észérvekkel pedig lehetetlen vele vitatkozni.

Mit tehetünk ellene? Egységes "gyógymód" nincs, hiszen van, akinél a féltékenység a túlzott szeretet bizonyítéka, másoknál meggyilkolja a kapcsolatot. A legfontosabb, hogy felismerjük: féltékenységünk fájdalmat okoz más embereknek, mert ennek köszönhetően tudjuk majd kordában tartani.

Elsőként ne bizonyítékokat keressünk titokban, hanem ha valami gondunk van, magától a partnertől kérjünk rá választ. És ne féljünk attól sem, ha egyedül nem tudunk megbirkózni a féltékenységgel, bátran kérjük szakember tanácsát. Már csak azért is érdemes pszichológushoz fordulni, mert a féltékenység alapja általában a félelem.

Vizsgáljuk meg, hogy az érzés honnan eredeztethető, például egy évek óta tartó, partnerrel szembeni elégedetlenségből is fakadhat, mert nem ítéljük elég jónak a kapcsolat minőségét. Nemcsak azzal kerülhetők el a felesleges veszekedések és féltékenység, ha ezt nyíltan megbeszélik a felek, hanem meg tudnak állapodni egy tűréshatárban, amire figyelni kell a másik miatt. Ez csak megerősíti a kapcsolatot.

Sok esetben viszont a partner nem tud segíteni, leginkább akkor, ha önbecsülési hiányosságokra vezethető vissza minden. Néhány általános tanács ilyen esetre.

  • Figyeljen jobban partnere vonzalmának a jeleire!
  • Próbáljon úgy viselkedni és törődni vele, mint egy jó barát!
  • Legyen tisztában az erősségeivel!
  • Ne érezzen szégyent a hibái miatt!
  • Ne kergessen szépségideálokat, határozza meg, milyen szeretne lenni!
  • Legyen független, sétáljon egyedül, keressen hobbit!

Aki már felfedezte magán a féltékenység jeleit, önkontrollra van szüksége, hogy megőrizze a fizikai és lelki egyensúlyát.

  • Ha feszültséget érez, lazítson lassú ki- és belégzéssel!
  • Ha szükség van rá, parancsoljon megálljt magának, például egy kezdődő vitában!
  • Higgyen a szemének, és higgye el, hogy a partnere szereti!
  • Terelje el a figyelmét: sportoljon vagy beszélgessen sokat a barátaival!

Ha pedig a partnerünk féltékeny, igyekezzünk biztosítani a bizalmunkról, beszéljünk sokat vele, és hívjuk fel a figyelmét, hogy nekünk is vannak hasonló érzéseink, csak kordában tartjuk őket.

Forrás: gesundheit.de

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Általában gomolyfelhős, napos idő várható. A felhőképződés az ország középső felében egyes részeken erőteljesebb lesz, ezen a területen néhány zápor, kis eséllyel zivatar is kialakulhat. A délkeleti szelet élénk, Sopron környékén időnként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 fok között alakul. Késő estére általában 19 és 25 fok közé hűl le a levegő. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra