Orvosi bizonyíték: előnye is van a dohányzásnak

Olyan bizonyítékot találtak a kutatók, amely alátámasztja azt a régi feltételezést, hogy a dohányosokat kevésbé veszélyezteti a Parkinson-kór. A legkisebb veszélynek a régóta, illetve jelenleg is dohányzók vannak kitéve.

A nikotin jótékony hatását már évekkel ezelőtt megfigyelték, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) közegészségügyi tanszékének kutatói azonban most be is bizonyították.

Megállapították azt is, hogy nem csupán a cigaretta, hanem a pipa, a szivar, sőt, talán még a dohány rágása is ugyanazzal a hatással jár - és tartós marad évekkel a leszokás után is.

Megmagyarázni egyelőre nem tudják a kutatók a jelenséget, de állatkísérletek alapján két lehetséges okot találtak.

Az egyik szerint a szénmonoxid és a dohányfüst egyéb összetevői segítenek életben tartani a dopamin termeléséért felelős agyi neuronokat. A dopamin teszi lehetővé a megfelelő izommozgást, és hiányzik a Parkinson-kórosok szervezetéből.

A másik lehetséges magyarázat szerint a dohányzás valamilyen módon megelőzi azoknak a toxikus anyagoknak a termelődését, amelyek gátolják a normális neurológiai működést.

Az UCLA munkatársai alapos munkát végeztek: áttekintettek 11, 1960 és 2004 között készített kutatást, amelyek során 11800 embert vizsgáltak meg. Közülük 2816 Parkinson-kóros beteg volt.

Bár a leginkább védettek a régóta, illetve a vizsgálat idején is dohányzók voltak, 32 százalékkal kisebb eséllyel betegedtek meg azok is, akik a vizsgálat előtt 25 évvel szoktak le a dohányzásról.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
rostbevitel
10 olcsó étel, amivel jó sok rostot vihetsz a szervezetbe – Ezek legyenek mindig a kamrában
hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
szemproblémák
Apró pöttyöket vagy úszó szálakat látsz a szemed előtt? Ez állhat a háttérben
demencia
Ennél a vércsoportnál nagyobb a demencia rizikója
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +3 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult idő valószínű, délelőtt északnyugaton lehet napsütés, majd délután északkelet felől némileg vékonyodik a felhőzet. Elszórtan várható eső, zápor, jégdarazápor, a nyugati határnál az ég is megdörrenhet. Az északi, északkeleti szél többfelé élénk, a nap első felében a Nyugat-Dunántúlon, majd estétől néhol északkeleten erős lehet.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 15 fok között valószínű, de a tartósan borult vagy csapadékos részeken ennél pár fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 3 és 8 fok közé hűl le a levegő. Egy kellemes, frontmentes tavaszi hét után ma hidegfront alakítja az orvosmeteorológiai helyzetet, ami az érzékenyeknél kellemetlen panaszokat okozhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Narancs vagy paprika: melyikben van több C-vitamin? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Közismert, hogy naponta legalább ötször kellene zöldséget-gyümölcsöt fogyasztanunk. Azt is tudod azonban, hogy milyen tápanyagokat rejtenek növényi élelmiszereink? Kvízünk segítségével most tesztelheted a tudásod!
kvíz
A lenyelt rágógumi évekig a gyomorban marad: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban az emberi test működéséről és egészségünk megőrzéséről. Te felismernéd a leggyakoribb mítoszokat? Tedd próbára tudásod alábbi kvízünkben!