Ne fogjuk a depressziót rögtön a génekre!

A gének közvetlenül nem okolhatók a depresszióért, viszont megnövelik a depresszióért felelős tényezők kialakulásának kockázatát.

Az egyik ilyen tényező a szerotonin szállitó protein génje, mely SLC6A4 formájának öröklésével az egyén négyszer nagyobb valószinűséggel lesz depressziós, ha váratlan stressz éli életében. Egészséges embereken végzett tudományos kisérletek és kutatások megmutatták, hogy a fenti gén az agy azon részének befolyásolásával növeli a depresszió veszélyét, mely a környezeti hatások általi sztressz és veszélyérzet megitéléséért felelős - írja a MediPress.

Tanulmányok arra is rávilágitottak, hogy a BDNF nevű gén felelős a serotonin gén agyra gyakorolt hatásáért, és nagy szerepet játszik a kedélyállapot minőségében, és az antidepresszáns gyógyszerek hatásának közvetitésében. A kutatók ennek tudatában kiváncsian álltak a kérdés előtt, miszerint e két fenti gén mennyiségi kombinációinak különböző mértékű öröklése milyen hatással van az agy érzelemszabályozó képességére. A kutatásból kiderült, hogy normális esetben a serotonin gén agymanipuláló hatása kizárólag attól függ, hogy a BDNF gén melyik formája öröklődött az egyénben.

Ez az első olyan tanulmány, mely összefüggésükben vizsgálja a hangulat rendellenességért felelős géneket és azok hatását az agyi áramkörökre. Világossá válik, hogy egyik önmagában egyik gén sem lehet felelős agyi fogyatékosságok kialaulásáért, hatásuk csakis attól függ, milyen interakcióban vannak más génekkel.

STOP

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Egyre többen cserélik le a mosogatószivacsot – Baktériumtanya helyett ez az új kedvenc a konyhákban
Zsírmáj ellen hatásos: egyetlen vitamin képes kitisztítani a májat
Karikó Katalin az egészségügyi miniszter tanácsadója lesz – Ezzel a feltétellel vállalta
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +9 °C

A gomolyfelhők feloszlását követően estétől a legtöbb helyen kiderül az ég. Estig főként a nyugati, délnyugati határ közelében helyenként zápor előfordulhat, éjszaka csapadék nem lesz. Az északnyugati, északi szél átmenetileg veszít erejéből, majd előbb a Dunántúlon, hajnaltól a Bodrogközben is élénk széllökések kísérhetik, sőt reggel nyugaton már erős lökések is előfordulhatnak.Késő estére 10 és 17 fok közé hűl le a levegő. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 5 és 15 fok között valószínű, a szeles Dunántúlon lesz a legenyhébb, a szélvédett északi völgyekben a leghidegebb a hajnal. Fronthatás nem érvényesül, így a frontérzékenyek szervezetét nem éri extra megterhelés ezekben a napokban.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

„Milyen gyógyszerek csökkentik a fogamzásgátló hatását?” – Nem sokan tudják a választ mind a 10 kérdésre A szex az életünk természetes része, azonban az egészségünk megőrzése érdekében nem elég csupán "csinálni" – fontos tisztában lenni néhány fontos tudnivalóval is. Kvízünkben tesztelheted tudásodat.
kvíz
Kvíz: felismernéd a leggyakoribb tápanyaghiányt? – Teszteld a tudásod! A vashiány és a vérszegénység sokszor alattomosan alakul ki: a tünetek enyhék, könnyen másra fogjuk őket, mégis komoly hatással lehetnek a mindennapokra. Vajon mennyire ismered fel a figyelmeztető jeleket?