Legalább ma ne gyújts rá!

Ma indul az idei tanév dohányzást megelőző programja a Dél-Dunántúlon.

A Füst mentes világnap illetve a Ne gyújts rá projekt - melyet minden év novemberének harmadik csütörtökén tartanak- a 70-es években Amerikából indult azzal a céllal, hogy kampányszerűen irányítsák a figyelmet a dohányzás veszélyeire. A nemzetközi felhívás elsődleges célközönsége a fiatal, még fejlődésben lévő iskolás korosztály.

Az ÁNTSZ Dél-dunántúli regionális egészségfejlesztési intézete szakembere, Fischerné Virág Éva szerint a dohányzásról való leszoktatás, illetve a megelőzést célzó küzdelem lassú, de mindenképpen eredményes folyamat. Ezért nem csak kampányolnak, hanem meghirdetik az idei tanév dohányzás prevenciós programját, amelynek célcsoportja a 12-14 éves általános iskolai korosztály.

Éppen húsz éve indult útjára az a nemzetközi program (HBSC) , amelyhez hazánk is csatlakozott. A felmérések alanyai 11-17 éves gyerekek. A program 2006-os évi hazai összegzése szerint járványszerűen terjed Magyarországon az egyre fiatalabb korban elkezdett dohányzás.

A vizsgálat összegzéséből kiderült: az ötödik osztályos gyerekek (12 évesek) 17 százaléka , míg a 15 évesek 75 százaléka legalább egy alkalommal már rágyújtott. Szintén aggasztó folyamat, hogy évről évre növekszik a lányok körében a dohányzás, amiből aztán logikusan következik, hogy ez az időszak nem ér véget a terhességgel, egyötödük ekkor sem teszi le a cigarettát, növelve a koraszülés esélyét, illetve kockára téve saját és megszületett gyermeke egészségét.

A ma útjára induló Füst mentes osztály program - melyben pedagógusok és védőnők is aktív segítséget nyújtanak - elsődleges célja a megelőzésen kívül a segítséggel történő leszoktatás is. A játékos versenyre jelentkező osztályok vállalják, hogy jövő év január elsejétől május 31-ig egyáltalán nem gyújtanak rá.

Az ezzel kapcsolatos tapasztalatokról havonta jelentést küldenek az ÁNTSZ egészségfejlesztési osztályára, de vállalják azt a rizikót is, hogy a szolgálat szakemberei - akár szúrópróbaszerűen - CO-mérések segítségével ellenőrizzék majd a jelentések valóságtartalmát.

A Dél-dunántúli prevenciós programhoz egyébként érdemes minél több osztálynak csatlakozni, hiszen a jutalompontok alapján kihirdetett nyertes csapat egy teljes napos kiránduláson vehet részt a pécsi Mecsextrém parkban.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szív egészsége
Nem a séta és nem a bicikli: ez a mozgás a legjobb a szívnek
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult idő lesz, de délutánig az ország keleti, délkeleti felén hosszabb-rövidebb napos időszakok is lehetnek, majd ott is megvastagszik a felhőzet. A Dunántúlon egyre több helyen tartós, kiadós eső várható, majd előbb a Nyugat-Dunántúl hegyvidékein, az esti órákra már helyenként síkvidéken is havas esőbe, havazásba válthat a csapadék. A Dunától keletre inkább záporok alakulnak ki, de az ország északkeleti harmadának nagy része száraz maradhat. A Viharsarokban estig még délies marad a légmozgás, másutt északias szél lesz, mely főként a Dunántúlon meg is erősödik, kiemelten a Nyugat-Dunántúlon viharossá fokozódik, akár 90 km/h-t meghaladó széllökések is előfordulhatnak.A hőmérséklet csúcsértéke a nyugati országrészben 4 és 12, a Dunától keletre 12 és 21 fok között valószínű.Késő estére 1 és 12 fok közé hűl le a levegő. Csütörtökön hidegfront vonul át az országon.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: a lázat mindig csillapítani kell. Igaz vagy hamis? – Te átmennél ezen a teszten? A láz az egyik leggyakoribb, egyben a legtöbb félreértés által övezett egészségügyi panasz. Te mennyire vagy jártas a témában? Teszteld kvízünk segítségével!
kvíz
Kvíz: mennyi a normál vérnyomás felnőtteknél? – Teszteld a tudásod! Sokan csak akkor foglalkoznak a vérnyomásukkal, amikor már problémát okoz, pedig a legnagyobb veszély épp az, hogy sokáig észrevétlen marad.