Élvezi a gyerek azt a könyvet, amit a mama is

Amikor a kicsik elérik az iskoláskort, már kaphatóak a nagyobb lélegzetvételű meseregényekre is. Az a fontos, hogy a szülő még ne vonuljon ki a gyerek olvasásából.

Az a legjobb, amikor úgy tud a szülő felolvasni gyerekének, hogy maga is élvezi. Akkor a szereplők megelevenednek, a lelkesedés egyik fél részéről sem hagy alább. A gyerek úgy fog rászokni az önálló olvasásra, hogy megtapasztalja élményszerűségét.

- Az elsősök már belenőttek a meseregény korszakba - mondja Kovács Eszter, a Pozsony Pagony gyerekkönyv- és játékbolt tulajdonosa. - Ezeket a szülőnek is jó felolvasnia, és a gyerek is szívesen hallgatja. Izgul a folytatás miatt, aztán eljön az idő, amikor már nem bírja kivárni, hogy felolvassák neki, hanem maga vág bele.

Amiket először vesz kézbe egyedül a kicsi, az főleg olyan, amit jól ismer még óvodás korából, a felolvasásokból. Ilyen például Marék Veronika Boribon sorozata, vagy a Kippkopp mesék. Bár már rég kinőtt belőle a kisiskolás, mégis bújja, mert sikerélményt okoz neki, hogy el tudja olvasni az ismert sorokat.

Vannak a direkt olvasni tanító sorozatok: az Olvasólétra vagy az Aranyfa. Ezek az angolszász módszert követve, sok képpel illusztrált történetekkel indítanak, és a vége felé már egyre több szöveg lesz bennük.

- Kettéválik az olvasás az általános iskola első éveiben - teszi hozzá Kovács Eszter. - Szívesen felolvastatnak maguknak olyat a gyerekek, ami még nehezen menne önállóan. Például a 2006-os év gyerekkönyvét, Berg Judit Ruminijét, vagy olyan klasszikusokat, amelyeket már a szüleik is olvastak: Astrid Lindgren Harisnyás Pippi történeteit vagy Erich Kästner gyerekregényeit.

A könyvesbolt tulajdonosa szerint a jól ismert klasszikusok, mint Lyman Frank Baum Óz, a nagy varázslója, vagy Carlo Collodi Pinokkió meséje már egyedül olvasva is a székhez tudja szegezni a gyerekeket. - Egyvalami nagyon fontos, a szülő nem maradhat ki végleg az olvasásból - hangsúlyozza Kovács Eszter. - Ha már nem ő olvas, akkor is segítenie kell a választásban. Ha nincs ötlete, felkereshet gyerekkönyvtárakat, ahol mindig készségesen segítenek.

Az iskolai kötelező olvasmányokkal kapcsolatban hozzáfűzte, hogy túl sok a depressziós, szomorú történet, szerencsétlen főhősökkel. El kell olvasni a Kincskereső kisködmönt Móra Ferenctől és A Pál utcai fiúkat Molnár Ferenctől, de szerinte a gyerekeket főleg humorral lehet megfogni. - Ott van Erich Kästner Két Lottija, az beleillik ebbe a kategóriába, néhány helyen fel is adják - teszi hozzá a Pozsony Pagony tulajdonosa. - Valamiért egyre nehezebben olvasnak a gyerekek, és az mindenképpen igaz, hogy ha otthon téma az olvasás, és azt látják, hogy a szülő is gyakorolja, akkor könnyebben vesznek a kicsik is a kezükbe könyvet. Nem a gyerekkönyvfelhozatallal van baj, hanem az olvasására szánt idővel.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
rostbevitel
10 olcsó étel, amivel jó sok rostot vihetsz a szervezetbe – Ezek legyenek mindig a kamrában
hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
demencia
Ennél a vércsoportnál nagyobb a demencia rizikója
tojásfogyasztás
Kiderült, hogyan a legegészségesebb a tojás – Így szívódik fel belőle a legtöbb D-vitamin
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

Általában derült, napos időre számíthatunk, de a déli határszélen lehetnek felhősebb területek. Csapadék nem várható. Az északkeleti szelet sokfelé kísérik erős széllökések.A hőmérséklet késő este 4 és 11 fok között alakul. A mai orvosmeteorológiai helyzet sokaknak megterhelő lehet, a keddi hidegfront hatása ugyanis szerdán tovább fokozódhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Narancs vagy paprika: melyikben van több C-vitamin? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Közismert, hogy naponta legalább ötször kellene zöldséget-gyümölcsöt fogyasztanunk. Azt is tudod azonban, hogy milyen tápanyagokat rejtenek növényi élelmiszereink? Kvízünk segítségével most tesztelheted a tudásod!
kvíz
A lenyelt rágógumi évekig a gyomorban marad: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban az emberi test működéséről és egészségünk megőrzéséről. Te felismernéd a leggyakoribb mítoszokat? Tedd próbára tudásod alábbi kvízünkben!